Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

οταν λενε ΔΠΥ εννοούν μόνο ΤΠΥ (σε επιτηδευματίες) ή συμπεριλαμβάνονται και οι ΑΠΥ (σε ιδιώτες) ?

δηλαδη εαν κάποιος κόβει ΑΠΥ σε εναν μονο ιδιωτη (αυθαιρετα, αδειες δομησης, ΠΕΑ) τοτε θα θεωρειται ως μισθωτος αυτου του ιδιωτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγκύκλιος γράφει:

"Σας γνωρίζουμε ότι με την παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016, ρυθμίζεται η ασφάλιση των προσώπων της  παρ. 1 του ίδιου άρθρου που αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών και για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόληση σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά).

[...]"

 

Οπότε Παναγιώτη βγάλε συμπέρασμα ... αν βγάλεις.

Για αυτό και το ερώτημά μου στο #990.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με το ερωτημα σου στο #990 γιατι το [φυσικα και νομικα προσωπα] δεν διευκρινιζει εαν προκειται  μονο για επιτηδευματιες ή ιδιωτες

 

 

και θα ξαναρωτησω τι γινεται εαν ο μισθωτος (που εχει μονο 1-2 εργοδοτες) ειναι νομικο προσωπο?

Δηλαδη μια εταιρεια που υπογραφει συμβαση παροχης υπηρεσιων σε ενα μονο [φυσικο ή νομικο προσωπο] θα θεωρειται ως "μισθωτος" ?

τα μελη αυτης της εταιρειας καπου καπως πρεπει να ασφαλιζονται, θα λογιζονται ως "μισθωτοι" ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι το τι φόρους θα πληρώσουμε ή ασφαλιστικές εισφορές αλλά πως θα έχουμε δουλειές να τα βγάλουμε Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε Οι φόροι και οι ασφαλιστικές  εισφορές , ειδικά αν γίνουν με ανταπόδοση , καλώς υπάρχουν  

 

Mεσα σε 2 γραμμες καταφερες να εξηγησεις με επιτυχια τ ακολουθα:

 

1. Γιατι απο το 2010 εχει χαθει το    30%+    του πλουτου της χωρας χωρις πολεμο

2. Γιατι χανονται 2 γενιες ελληνων ενω οι καφετεριες, τα μεζεδοπωλεια, τσιπουραδικα και ο κουρκουλης ειναι γεματοι

3. Γιατι ο μεγαλυτερος πολιτικος απατεωνας της συγχρονης ελληνικης ιστοριας θα συμπληρωσει 4 χρονια διακυβερνησης ΑΤΣΑΛΑΚΩΤΟΣ ΚΑΙ ΑΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ

4. Γιατι ερχονται τα μνημονια σαν πτησεις τσαρτερ 

 

Σ ευχαριστουμε

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

1) georgios_m από που προκύπτει ότι αν χάσεις από τους 3 εργοδότες τον έναν ξαναπάς σε καθεστως μισθωτού ?

 

Με αυτή τη λογική κάποιος που ασχολείται μόνο πχ με ενεργειακά πιστοποιητικά θα είναι μονίμως μισθωτός !!!! ??

 

Δηλαδή η απώλεια της ιδιότητας του μισθωτού θα σε κυνηγά για όλη σου τη ζωή; την επόμενη χρονιά δε θα επαναπροσδιοριστεί το καθεστώς;

 

 

Το πιο πιθανό είναι ότι θα ξεκαθαριστεί σύντομα ότι μισθωτοί θα είναι αυστηρά αυτοί που εργάζονται υπό συνθήκες υπαλλήλου και καμία από τις προαναφερθείσες εκδοχές και ερμηνείες.

 

Ήδη διαβάζω κάπου ότι η συμμετοχή του εργοδότη στις εισφορές πρακτικά είναι προαιρετική.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε ο ελευθερος επαγγελματιας μηχανικος.

Τιτλοι τελους.

Ειχε φανει απο το 2ο μνημονιο (2012).

Πλεον υπαλληλικι και καριερα (οποιος ειναι καλος θα ξεχωρισει ειτε ειμαστε σε συνθηκες αναπτυξης ειτε σε συνθηκες πολεμου) σε μεγαλες εταιριες (οπως στο εξωτερικο).

Τιτλοι τελους στο να ειμαστε ΟΛΟΙ αφεντικα του εαυτου μας.

Η μεγαλυτερη κατακτηση στον εργασιακο χωρο (το να μπορεις δηλαδη να εισαι αφεντικο και να μην σου πιανουν τον ποπο και να μην μπορεις να σηκωσεις κεφαλι) χαθηκε.

Εγινε επιδοματα, χοροι και χουφτωματα σε ρωσιδες στα κωλαδικα, καγιεν, διορισμοι στο δημοσιο κλπ.

Μια γενια εζησε για το δικο της χρονο ζωης + για αλλη 1,5 ζωη. 

Τουλαχιστον το ευχαριστηθηκαν!

Edited by Clemenza
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε ο ελευθερος επαγγελματιας μηχανικος.

Τιτλοι τελους.

Ειχε φανει απο το 2ο μνημονιο (2012).

Πλεον υπαλληλικι και καριερα (οποιος ειναι καλος θα ξεχωρισει ειτε ειμαστε σε συνθηκες αναπτυξης ειτε σε συνθηκες πολεμου) σε μεγαλες εταιριες (οπως στο εξωτερικο).

Τιτλοι τελους στο να ειμαστε ΟΛΟΙ αφεντικα του εαυτου μας.

Η μεγαλυτερη κατακτηση στον εργασιακο χωρο (το να μπορεις δηλαδη να εισαι αφεντικο και να μην σου πιανουν τον ποπο και να μην μπορεις να σηκωσεις κεφαλι) χαθηκε.

Εγινε επιδοματα, χοροι και χουφτωματα σε ρωσιδες στα κωλαδικα, καγιεν, διορισμοι στο δημοσιο κλπ.

Μια γενια εζησε για το δικο της χρονο ζωης + για αλλη 1,5 ζωη. 

Τουλαχιστον το ευχαριστηθηκαν!

 

Φιλε μου εν ετει 2017 θα επρεπε να ειχαν διορθωθει τα λαθη αυτα...αυτο θα περιμενες με τοσες περικοπες, θυσιες, αιμα.....Παρολαυτα καθε χρονο γινονται και χειροτερα....Και ακομα μιλατε για ελευθερο επαγγελμα του μηχανικου;;;;; Αυτη ειναι μια παροχη υπηρεσιας πολυτελειας....για χτισιμο σπιτιου, ανακαινιση, αρχιτεκτονλικια με μαρκαδορακια faber castell....

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Για τις μεγάλες πόλεις αυτό ισχύει Για την περιφέρεια σαν την δική μου ο ΕΕ θα είναι πάντα ο παράγοντας προόδου του αγωνιστή κάτοικου της Δεν βλέπω στον ορίζοντα εταιρίες να αναλαμβάνουν αυτό το ρόλο και αν έρθουν ο κάτοικος ξέρει ποιος θα τους σταθεί χωρίς να του πιάσει το κώλο Άσε που και όσες εταιρίες έρχονται για μεγάλα έργα , στον ΕΕ ντόπιο θα απευθυνθούν για να αποφύγουν κακοτοπιές.  Αυτό που μπορεί να γίνει ,αλλά που άτυπα γίνεται , είναι οι ολοένα και μεγαλύτερες συνεργασίες γραφείων σαν μια οντότητα .   

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Για τις μεγάλες πόλεις αυτό ισχύει Για την περιφέρεια σαν την δική μου ο ΕΕ θα είναι πάντα ο παράγοντας προόδου του αγωνιστή κάτοικου της Δεν βλέπω στον ορίζοντα εταιρίες να αναλαμβάνουν αυτό το ρόλο και αν έρθουν ο κάτοικος ξέρει ποιος θα τους σταθεί χωρίς να του πιάσει το κώλο Άσε που και όσες εταιρίες έρχονται για μεγάλα έργα , στον ΕΕ ντόπιο θα απευθυνθούν για να αποφύγουν κακοτοπιές.  Αυτό που μπορεί να γίνει ,αλλά που άτυπα γίνεται , είναι οι ολοένα και μεγαλύτερες συνεργασίες γραφείων σαν μια οντότητα .   

 

Eιναι δεδομενο πως οταν οι μεγαλες και μεσαιες εταιρειες βαρανε μυγες στην ελλαδα, οι ελευθεροι επαγγελματιες θα βαρανε τον αερα με την μυγοσκοτωστρα

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσαν να είναι όλοι μισθωτοί. Έμαθε ο κάθε ένας να δηλώνει έδρα σπίτι και να το παίζει αφεντικό. Και μετά κλαίγεται ότι δεν έχει δουλειές. Που πας ρε Καραμήτρο έτσι; Πέρασα και εγώ από αυτό το τρυπάκι έκανα κάτι δουλειές τις πλάκας και έφτασα να χρωστάω τα κερατά μου στο ΤΣΜΕΔΕ αλλα έλεγα ότι είμαι ΕΕ. Αυτομαστίγωμα ήθελα. Από τότε που έγινα μισθωτός βρήκα την υγεία μου και κάνω πράγματα στη ζωή μου που τα έβλεπα με κυάλια πριν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.