Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Μίλησα από ΦΒ , σε ένα φίλο μου και παλαιό συν φοιτητή μου από το ΕΜΠ σημερινό βουλευτή  και μου υποσχέθηκε ότι θα κάνει ενέργειες για το θέμα μας . Και πράγματι έκανε πράξη τις υποσχέσεις του . Δεν θα πετύχει πολλά άμεσα το ξέρω , αλλά όσες περισσότερες φωνές , τόσο θα γίνει πιο γνωστό το πρόβλημα μας Γιατί όπως του έγραψα μπορεί εγώ να τα κατάφερα έστω και λίγο μετά , αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι πάλι ικανός να το κάνω και υπάρχουν χιλιάδες συνάδελφοι που δεν μπορούν να ανταποκριθούν  άμεσα σε αυτήν την λαίλαπα φόρων και εισφορών .

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000566757658&fref=ts

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρα από τα "δικά" μας, το πιο σημαντικό είναι η "γέννηση" μια νέας μορφής εργασίας που καθιστά την εξαρτημένη εργασία μισθωτού όπως τη γνωρίζαμε μέχρι σήμερα τελείως ασύμφορη για τους εργοδότες...

Πρακτικά όποιος θέλει υπάλληλο, θα του λέει πήγαινε να ανοίξεις βιβλία ως επαγγελματίας και θα πληρώνεσαι με μπλοκάκι νομιμότατα (όχι πως τωρα δεν γίνεται) και δεν θα υπάρχει δέσμευση για κατωτατο μισθό, υποχρέωση για άδειες, δώρα, αποζημίωση. Αυτό το καθεστώς μαύρης εργασίας που επικρατούσε στους Μηχανικούς, τωρα νομιμοποιείται και επεκτείνεται σε κάθε μορφή επαγγέλματος... 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλαβάινω ότι αν κόψω 3 παραστατικά την ίδια ημέρα π.χ. εντός του Ιανουαρίου τότε:

 

1) κανένας δεν "εισάγεται στην ρύθμιση ΔΠΔ" λεκτικό όπως το άναφέρει η εγκύκλιος

 

2) δεν γράφω τίποτα στα παραστατικά (αφού δεν υπάγομαι στην ρύθμιση) σύμφωνα με το 4 της εγκυκλίου "Προκειμένου να διασφαλιστεί τόσο η εμπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, όσο και η ενημέρωση των υπόχρεων καταβολής, ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση."

 

και άρα συνεχίζω να πληρώνω εγώ και μόνο εγω τις εισφορές για το υπόλοιπο έτος ? και ανά μήνα ?
 
Δεν θα υπολογιστούν δηλαδή με τα εισοδήματα του '15 ? 
 
Τελικά με ποια βάση θα υπολογισθεί το μαραφέτι (ειδοποιητήριο) που θα έρθει ? 
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλαβάινω ότι αν κόψω 3 παραστατικά την ίδια ημέρα π.χ. εντός του Ιανουαρίου τότε:

 

1) κανένας δεν "εισάγεται στην ρύθμιση ΔΠΔ" λεκτικό όπως το άναφέρει η εγκύκλιος

 

2) δεν γράφω τίποτα στα παραστατικά (αφού δεν υπάγομαι στην ρύθμιση) σύμφωνα με το 4 της εγκυκλίου "Προκειμένου να διασφαλιστεί τόσο η εμπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, όσο και η ενημέρωση των υπόχρεων καταβολής, ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση."

 

και άρα συνεχίζω να πληρώνω εγώ και μόνο εγω τις εισφορές για το υπόλοιπο έτος ? και ανά μήνα ?

 

Δεν θα υπολογιστούν δηλαδή με τα εισοδήματα του '15 ?

 

Τελικά με ποια βάση θα υπολογισθεί το μαραφέτι (ειδοποιητήριο) που θα έρθει ?

Χρειάζονται καμιά δεκαριά ακόμα εγκύκλιοι για να διευκρινιστούν τα θέματα που προέκυψαν από αυτή την εγκύκλιο!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μας στείλουν και τη λίστα που θα έχουν φτιάξει ώστε να ξέρουμε ποιοι έχουν κοινο οικονομικό σκοπό!!! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω ότι όσοι έκοβαν σε μία μόνο εταιρεία να κόβουν τον Γενάρη την ίδια ημερομηνία τρία τιμολόγια και να "ξεμπερδεύουν" ... ούτε γνωστοποιήσεςι, ουτε ΑΠΔ, κλπ

Τα δύο παραστατικά σε φίλους μηχανικούς (δύο ξεχωριστά ΑΦΜ) κάτω από 500€ έκαστο για να μην έχουν παρακράτηση και τα υπόλοιπα παραστατικά στο ΑΦΜ της εταιρείας.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που δεν το εχω δει πουθενα να αναφερεται

 

ο νόμος λεει, οτι οταν καποιος εχει δυο εργοδοτες (φυσικα ή νομικα προσωπα) τοτε πηγαινει με τις διαταξεις των μισθωτων

τι γινεται ομως οταν αυτος ο καποιος ειναι νομικο προσωπο?

δηλαδη εαν μια εταιρεια εχει εναν ή δυο εργοδοτες (φυσικα ή νομικα προσωπα) τοτε αυτη η εταιρεια θα παει με τις διαταξεις των μισθωτων και κατ'επεκταση τα μελη της εταιρειας θα ασφαλιζονται με τις διαταξεις των μισθωτων?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που δεν το εχω δει πουθενα να αναφερεται

 

ο νόμος λεει, οτι οταν καποιος εχει δυο εργοδοτες (φυσικα ή νομικα προσωπα) τοτε πηγαινει με τις διαταξεις των μισθωτων

τι γινεται ομως οταν αυτος ο καποιος ειναι νομικο προσωπο?

δηλαδη εαν μια εταιρεια εχει εναν ή δυο εργοδοτες (φυσικα ή νομικα προσωπα) τοτε αυτη η εταιρεια θα παει με τις διαταξεις των μισθωτων και κατ'επεκταση τα μελη της εταιρειας θα ασφαλιζονται με τις διαταξεις των μισθωτων?

Απίστευτη απορία συνάδελφε!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κι άλλες προϋποθέσεις για την υπαγωγή στο καθεστώς μισθωτού. δεν αρκεί να έχεις ένα μοναδικό πελάτη. πρέπει ας πούμε να έχεις έδρα το σπίτι, να είσαι άτομο και όχι νομικό πρόσωπο, να μην απασχολείς προσωπικό και από τη σύμβαση να φαίνεται ότι πρόκειται για υπαλληλική σχέση.

 

 

Ερώτηση: Αν μου πεί λύνω τη σύμβαση τώρα, και αν θες έλα να σου κάνω νέα με 800€ το μήνα, πώς τον αποτρέπω?????

 

Γιατί να τον αποτρέψεις; ο νόμος δεν υπόσχεται ότι θα φορτώσει τις εισφορές σου στον εργοδότη. Εννοείται ότι θα γίνει νέα σύμβαση με άλλο ποσό.

 

 

Τα πράγματα νομίζω δεν είναι τόσο σύνθετα. Αν κάποιος είναι μισθωτός με μπλοκάκι σε περισσότερες από μια εταιρείες, κάθε μια θα δώσει ποσοστό επί του δικού της μισθού. Τι σημασία έχει το τι κάνουν οι άλλες; Πρόβλημα θα μπορούσε να υπάρχει για τις πολύ μικρές αμοιβές που αντιστοιχούν στην κατώτατη εισφορά. Όμως το pdf με τις διευκρινίσεις που αναρτήθηκε ξεκαθαρίζει ότι για αμοιβές κάτω των 586 ευρώ ο εργοδότης δεν καταβάλλει τίποτα και τα πληρώνει όλα μόνος του ο επαγγελματίας.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κι άλλες προϋποθέσεις για την υπαγωγή στο καθεστώς μισθωτού. δεν αρκεί να έχεις ένα μοναδικό πελάτη. πρέπει ας πούμε να έχεις έδρα το σπίτι, να είσαι άτομο και όχι νομικό πρόσωπο, να μην απασχολείς προσωπικό και από τη σύμβαση να φαίνεται ότι πρόκειται για υπαλληλική σχέση.

 

 

 

Γιατί να τον αποτρέψεις; ο νόμος δεν υπόσχεται ότι θα φορτώσει τις εισφορές σου στον εργοδότη. Εννοείται ότι θα γίνει νέα σύμβαση με άλλο ποσό.

 

 

Τα πράγματα νομίζω δεν είναι τόσο σύνθετα. Αν κάποιος είναι μισθωτός με μπλοκάκι σε περισσότερες από μια εταιρείες, κάθε μια θα δώσει ποσοστό επί του δικού της μισθού. Τι σημασία έχει το τι κάνουν οι άλλες; Πρόβλημα θα μπορούσε να υπάρχει για τις πολύ μικρές αμοιβές που αντιστοιχούν στην κατώτατη εισφορά. Όμως το pdf με τις διευκρινίσεις που αναρτήθηκε ξεκαθαρίζει ότι για αμοιβές κάτω των 586 ευρώ ο εργοδότης δεν καταβάλλει τίποτα και τα πληρώνει όλα μόνος του ο επαγγελματίας.

Συνάδελφε γιατί μπερδεύεις τη φορολογική αντιμετώπιση με την ασφαλιστική; Από που προκύπτει ότι πρέπει να υπάρχουν και οι άλλες προϋποθέσεις για να θεωρείσαι ασφαλιστικά μισθωτός! Όχι πάντως από το νόμο, ούτε και από την σημερινή εγκύκλιο!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikosniki
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.