Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Το Σεπτέμβρη έκλεισα 5ετία και μου ήρθε να πληρώσω για το τρέχον εξάμηνο 1924 και κάτι ψιλά. Σε φίλο που έκλεισε 5ετία το Νοέμβρη του ήρθε σήμερα 1576.Γιατί αυτή η διαφορά; Προφανώς κανείς μας δεν έχει επιλέξει την προσαύξηση. Υπάρχει περίπτωση να έχουν μπερδευτεί και να στέλνουν σε μερικούς με τις παλιές τιμές;

 

ΥΓ: Εννοείται ότι δεν τα πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις ειδική προσαύξηση από το 2007;

Αν είναι έτσι θα έπρεπε να έχεις το 2538,66...

Αλλά και να σε διέγραφαν, δεν έπρεπε να σου στείλουν ένα χαρτί να ζητούν συγνώμη για το ότι μας έφτασαν σε αυτό το σημείο; (ντακσι, να σου λένε ότι έγινε δεκτή κτλ.)

Το χαρτί λέει κάτι; π.χ. λεει εξάμηνο Α κτλ;

 

A εξαμηνο 2013 Ανω πενταετιας λες να καναν κανα λαθος χαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέα ειδοποιητήρια θα είναι με τις αυξημένες εισφορές και μάλιστα και με τα αναδρομικά.....

Ενημέρωση για τα αναδρομικά από τον Σύλλογο Τοπογράφων (ΠΣΔΑΤΜ)...

http://www.osetee.gr/uplds/File/2013/5000.pdf

Link to comment
Share on other sites

για τον κλαδο υγειας δινουμε καπου 80 ευρω το μηνα (πανω απο δεκαετια) αλλα πλεον εχουμε παροχες επιπεδου ΕΟΠΥΥ (αρα ανασφαλιστοι σε θεματα υγειας) οπως και των αλλων ταμειων.Πως γινεται ομως ο ενας κλαδος να δινει 20 ευρω το μηνα,ο αλλος 30 κλπ,ο αλλος οποτε κανει μεροκαματο (ικα) και να εχουμε τις ιδιες παροχες? δεν θα επρεπε να δινουμε ολοι τα ιδια?

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

Tasano: Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου αλλά ο Στουρνάρας (γιατί είναι οικονομικό το θέμα) θεωρεί ότι είναι θέμα "αρχής" όλοι οι πολίτες να δικαιούνται ίδια ιατροφαρμακευτή περίθαλψη ανεξάρτητα του τι πληρώνουν.

 

Πραγματικά βάζοντας το κάτω.. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να φύγουμε όλοι εκτός π.χ βουλγαρία.. να κάνουμε εκεί εταιρείες όλοι (η σχεδόν όλοι)

και να τους έχουμε γραμμένους κανονικότατα... Θα δω μετά ... ποιός έχει το πάνω χέρι..

 

Σήμερα μου ήρθε το ειδοποιητήριο για 2538,66 από 2015 περίπου που ήταν (είχα και έχω ειδ. προσάυξηση..)

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

post-548-0-53939300-1364573294_thumb.jpg

 

Εμεις ριχνουμε τιμες μπας και παρουμε καμια δουλεια, και αυτοι ανεβαζουν τα ασφαλιστρα, χωρις να παρεχουν τιποτα. Και με συνταξη που οταν ερθει η ωρα θα ειναι για χαρτζιλικι.

:???:

Edited by ckiriako
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@daras

δε ξέρω πως είσαι πάνω από 5ετία αλλά στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία...

Κάτι παίζει και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...

Ούτε δείχνει ότι σου έχουν χρεώσει λιγότερους μήνες, αφού σου έχουν βάλει 60€ ΟΑΕΔ

δλδ 6 μήνες επί 10€...

 

Του @ckiriako

είναι "λογικό" το ποσό.

Είναι στο μεταίχμιο (αλλαγή 5ετίας μέσα στο εξάμηνο), έχει λογική.

Δεν είναι ακριβώς 4+2 αλλά 4 παρά κάτι με 2 και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

@daras

δε ξέρω πως είσαι πάνω από 5ετία αλλά στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία...

Κάτι παίζει και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...

Ούτε δείχνει ότι σου έχουν χρεώσει λιγότερους μήνες, αφού σου έχουν βάλει 60€ ΟΑΕΔ

δλδ 6 μήνες επί 10€...

 

Του @ckiriako

είναι "λογικό" το ποσό.

Είναι στο μεταίχμιο (αλλαγή 5ετίας μέσα στο εξάμηνο), έχει λογική.

Δεν είναι ακριβώς 4+2 αλλά 4 παρά κάτι με 2 και κάτι.

 

@ssouanis αυτο λεω και εγω καποιο λαθος καναν τα παιδια αλλα με τοσες ασφαλιστικες κατηγοριες και αυξησεις πως να μην τα κανουν σκατα.........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.