Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Πανάθα μου,

δες εδώ...

Κλάση θα ανεβούμε όλοι μαζί (όσοι είμαστε πάνω από 5ετία στην 2η κλάση) την 01.07.2014

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκλεισα βιβλία στην εφορία αρχές του 2012 και μετανάστευσα στο εξωτερικό για σπουδές & εργασία. Με συντηρούν εκείνοι που με φιλοξενούν και μου καλύπτουν την ασφάλιση υγείας εδώ (το οτι πληρώνω κλάδο υγείας λοιπόν σε χώρα της ΕΕ δεν τους απασχολεί και δεν το αναγνωρίζουν, συνεχίζουν και τη χρεώνουν στο ραβασάκι). Χρωστάω το μισό '11, όλο το '12 και προφανώς όλο το '13 και το '14, για όσο δεν εργάζομαι. Ας με βάλουν φυλακή, δεν έχω τίποτα στο όνομα μου. Όσο και να έχω την καλή διάθεση, αδυνατώ να πληρώσω.

Ουκ αν λάβεις παρα του μη έχοντος...

 

Υ.Γ. Το πληρώσαμε ακριβά το χόμπυ, διότι όταν σου τυχαίνει μια δουλειά στη χάση και στη φέξη, χομπίστας είσαι και όχι επαγγελματίας.

Edited by mikeG
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά είναι τεράστια η διαφορά από 1η σε 2η κλάση....Εμένα από 1516 πήγε 1924....... Στους κάτω πενταετίας από 975 πήγε 1000 κάτι.

Κάθε πότε ανεβαίνεις κλάση ξέρει κανείς? Δηλαδή κοντά 400 ευρώ η κλάση πάμε καλά???

Εμενα μου ηρθε κατευθειαν απο 900φευγα 1924 το εξαμηνο? Υπερδιπλασιασμος? Τι ειναι αυτο....
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε κατευθειαν απο 900φευγα 1924 το εξαμηνο? Υπερδιπλασιασμος? Τι ειναι αυτο....

εκλεισες πενταετία μηπως?

τοσα ηρθαν και εμένα που ειμαι απο ιουνιο 2005 τσμεδε

Εχω απλήρωτο το Β' 2012, δεν εχω χρηματα ουτε για αυτο ουτε για το νεο, και δεν βλεπω να έχω στο άμμεσο μέλλον....

προέχει το φαγητό, η στέγαση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην το κουράζουμε άλλο. Σήμερα αύξηση +1000 ευρώ. Αυριο +2000 και μεθαύριο +5000 ευρώ. Στάση πληρωμών είναι η μόνη αξιοπρεπής αντίδραση στη παρούσα φάση.

Κάθε νοήμων άνθρωπος, διοικητής ταμείου,θα έπρεπε να αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να κάνει σοβαρή μελέτη,, λαμβάνοντας υπόψη τις σημερίνες διαμορφωμένες συνθήκες. Να διευκολύνει το τεχνικό κόσμο, όλους εμάς που υποαπασχολούμαστε ουσιαστικά ή είμαστε άνεργοι. Να ληφθεί απόφαση για μείωση εισφορών μέχρι νεωτέρας.

Ας πιεστούν να βρούν αντισταθμιστικά μέτρα και για τους μηχανικούς. Στο φινάλε δεν είμαστε εμείς οι κλέφτες του ταμείου μάς. Άλλοι έβαλαν χέρι στο παγκάρι χωρίς να ρωτήσουν κανέναν. Ακόμη σκεφτόμαστε αν θα πληρώσουμε? 100.000 ανεξόφλητα ειδοποιητήρια πρέπει να υπάρξουν το εξάμηνο του 2013 και στη συνέχεια.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πάντως του πάει το κοκκινούλη του ειδοποιητηρίου.

 

φωτοτυπίες και χρήση για λαδόκολλες στην ψησταριά.Θα κανουμε κ χαβαλε.Αυτό ΚΑΙ το δίπλωμα.

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Μην πληρώσει κανένας...να κλείσει εντελώς το ΤΣΜΕΔΕ και να πάμε όλοι ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ. Παίζουν το τελευταίο τους χαρτί να μας τα πάρουν. Ας παίξουμε και εμείς το δικό μας και να τους κλείσουμε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας....

Επιτέλους να είμαστε ελεύθεροι και να επιλέγουμε ασφάλιση όποτε δουλεύουμε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To αστείο είναι πως δύο φίλοι, μία γυναίκαι κι ένας άντρας, τους ηρθε οπως το παλιο περίπου.αντε να τους εξηγω παλι.

 

Από 1514 τους ηρθε 1560. άνω πενταετίας και οι δύο

 

Αυτό πάλι τι είναι

 

Είναι κάποιοι που τους έχει έρθει άνω της πενταετίας, πρώτη κλάση.

Όσο και να διάβασα εγκυκλίους κτλ, δε μπόρεσα να βρω κάτι.

 

Αυτό το ποσό θα δίναμε όλοι (οι πάνω πενταετίας) άμα περνούσε η τροπολογία Ορφανού.

 

Έχει ανεβάσει και συνάδελφος εδώ το ειδοποιητήριο.

 

Φαντάζομαι ότι πολύ απλά σε αυτούς θα έρθει μεγαλύτερο ειδοποιητήριο για τα αναδρομικά.

 

Τόσο απλό, τόσο τρομακτικό βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.