Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Κάποιοι είναι άνω 5ετίας αλλά στην 1η ασφαλιστική κατηγορία και κάποιοι στη 2η. Για αυτό οι πρώτοι πληρώνουν 1576 και οι δεύτεροι 1924. Ξέρεις κανείς, όμως, ποιο είναι το κριτήριο για να κατάταξης στην αντίστοιχη κατηγορία; Εγώ το Σεπτέμβρη έκλεισα 5ετία και τώρα μου ήρθε 1924, δλδ 2η ασφ. κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μολις μου ηρθε και εμενα 2538,το κουφο ειναι οτι ενω δεν εχω βγαλει ουτε ενα ευρω εδω και μηνες δινω και 60 ευρω εισφορα για τους ανεργους. Ενω εχω να τα δωσω δεν θα το κανω,νιωθω οτι με κλεβουν και θα αντιδρασω με τον μονο "ουσιαστικο" τροπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανείς....τι γίνεται και έχουμε ανω 5ετίας 1η κατηγορία και άνω 5ετίας 2η κατηγορία???

 

 

τωρα για το τι θα γίνει...μάλλον απο το επόμενο μου θα γράφει και εμένα "ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ"

και εγώ θα τους απαντήσω κατάλληλα......

post-2142-0-40734200-1364580385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άδικα αναρτούμε και συζητάμε για το που πάμε και τι κάνουμε και τι πληρώνουμε.

Είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι και έχουμε αντίληψη ώστε να διαπιστώσουμε ότι ο δρόμος έχει χαραχτεί ώστε να να ανακατονομή της πίτας του επαγγέλματος σε μεγαλοεργολάβους, σε μεγαλοεταιρίες και σε μεγαλογραφεία.

Αν αναλογιστεί κανείς ότι τα χρεωστούμενα ασφαλιστικά πλέον θα χρεώνονται στην εφορία και ότι για μικρα ποσά θα υπάρχει ποινικό από την αρμόδια ΔΟΥ το να αφήνει κάποιος απλήρωτο το ραβασακι του ΤΣΜΕΔΕ απλά δεν οφελεί.

Κύριοι έχουμε πόλεμο (οικονομικό) και πρέπει να παλέψουμε τα όπλα που έχουμε ο καθένας ή ομαδικά.

 

Φανταστείτε μόνο το σκηνικό μετά από ένα ή δύο χρόνια να υπάρχει δίκη εκατοντάδων ή χιλιάδων μηχανικών με κατήγορο τη ΔΟΥ για ανείσπρακτα έσοδα ΤΣΜΕΔΕ.

Ποια θα είναι η απόφαση;

 

Απλά πρέπει να αλλάξουμε και να πιαστούμε από άλλο τρένο. Το μηχανιλίκι όμορφο και ωραίο, δουλειά με απίστευτη κάβλα αλλά finito. ή εξωτερικό με μισθούς 2.000 ευρώ ανά μήνα όπως πρόσφατα έβγαλε αγγελία η J&P για Εμιράτα ή άλλη δουλειά εδώ και απλά θα έχουμε να διηγούμαστε στα εγγόνια μας αν αξιοθούμε να κάνουμε (για 20-35 χρονους)

 

Αυτά και χρόνια μου πολλά.(34 σήμερα)

Edited by kostassid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kώστα υπάρχει ένα πρόβλημα με το δικό μας κλάδο.

Ισχύει το πρωτόγνωρο ότι ασφαλίζεται η ιδιότητα του μηχανικού και όχι το επιτήδευμα.

Μετά χαράς χιλιάδες συνάδελφοι θα ήθελαν να το κλείσουν το γραφείο και να αναζητήσουν κάτι άλλο. Όμως οι εισφορές θα έρχονται και θα θέλουν να πληρώνονται. Ας αφήσουν τους μηχανικούς να κλείνουν τα μπλοκάκια και να μην πληρώνουν μετά εισφορές.

Από όσο γνωρίζω, ένας ελεύθερος επαγγελματίας, πχ έμπορος, όταν κλείσει βιβλία και εξοφλήσει το ταμείο του δεν του φορτώνουν μετά εισφορές με κλειστό κατάστημα και κλειστά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

To γνωρίζω, ασφαλίζεις ιδιότητα και όχι επάγγελμα.

 

Άρα, μήπως πρέπει να αναιρεθεί η ιδιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το θέμα πρέπει να πάει σε ευρωπαϊκό δικαστήριο?

Ακόμη και σε ελληνικό δικαστήριο να πάει μια υπόθεση, ενός μηχανικού που επι 3-4 χρόνια λόγω κρίσης αποδεδειγμένα δεν έχει εισόδημα και για το λόγο αυτό δεν πλήρωνε εισφορές στο τσμεδε, πιστεύω ότι θα δικαιωθεί πανηγυρικά. Ακόμη και μερικά χρήματα στην άκρη να είχε, θεωρείται δεδομένο ότι πρώτα προέχει ή κάλυψη βασικών ανθρώπινων αναγκών όπως στέγη, τροφή, ένδυση κλπ και μετά οι φόροι και οι εισφορές που επιβάλλονται χωρίς καμία απολύτως μελέτη περί αναλογικότητας.

Δες για παράδειγμα, δικαστήρια που επιβάλουν κούρεμα σε ληστρικά δάνεια τραπεζών σε πολύ μεγάλα ποσά.

 

και συμπληρώνω ότι σαν τεε αυτό που θα μπορούσε να κάνει είναι να πιέσει προς αυτή τη κατεύθυνση. ΜΕ απλά λόγια, κάποιος που κλείνει ένα τεχνικό γραφείο (κλείνει βιβλία) ή ήταν μισθωτός μηχανικός και έχει απολυθεί να μην πληρώνει πλέον τσμεδε. Η ιδιότητα του μηχανικού είναι αναφαίρετο κεκτημένο του μέσα από τις σπουδές του.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.