Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ελπιζω να μην ξεχασουμε μεχρι τιςεκλογες.....

 

 

 

εγω παντως δεν θα το πληρωσω και ας τα εχω και ας φαω την επιβαρυνση ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να ανεβει το ποσοστο οσων ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ

 

 

αν δουν ενα 50-60 % φανταζομαι μπορει να καταλαβουν οτι απο το ΠΟΛΥ ΑΡΜΕΓΜΑ η αγελαδα ΨΟΦΑΕΙ!!!

 

 

αν και οι 40+ θα τα πληρωσουν στο χαλαρο και οι 40- ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ παλι θα τα πληρωσουν

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όσο λιγότεροι μαζευόμαστε, τόσο μεγαλύτερη είναι η επιρροή των κομματόσκυλων. Πρέπει να πηγαίνουμε σε αυτές τις συγκεντρώσεις, αλλά μόνο αυτό δεν φτάνει. Δεν ξέρω τι χρειάζεται να γίνει, αλλά σίγουρα πρέπει να οργανωθούμε.

 

Να φτιάξουμε καινούργιο σωματείο ή νέα συνέλευση ή να φτιάξουμε νέα παράταξη. Δεν ξέρω αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε. Τα κομματόσκυλα θα επιβιώσουν και εμείς θα μεταναστεύσουμε η θα φτωχοποιηθούμε. Κάτι πρέπει να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

οταν πηγαινεις στις συγκεντρωσεις ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΜΜΗ χωρις ΓΚΡΟΥΠ

στην ουσια σε ενσωματωνουν τα κομματοσκυλα....

 

 

ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΜΠΛΟΚ

 

ΝΕΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ

 

χωρις ΜΠΛΟΚ......ΠΑΠΑΛΑ

 

και το ΜΠΛΟΚ για ΝΑΧΕΙ ΑΞΙΑ πρεπει ναναι ΜΠΕΤΟΝ ΑΡΜΕ

 

 

η γραμμη που δινει να ΜΗΝ ΣΠΑΕΙ....

 

δλδ δινει λιστα με 40 ονοματα ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ψηφιζεις........ουτε τον ιδιο σου τον αδερφο αν ειναι εκτος γραμμης δεν ψηφιζεις....

 

και φυσικα για να γινει ενα ΝΕΟ ΜΠΛΟΚ θα πρεπει να ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ παλιες κομματικες ταυτοτητες

 

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ......ΤΕΛΟΣ.....

 

ουτε πρασινοι ουτε κοκκινοι ουτε μπλε ουτε το ουρανιο τοξο ουτε μαυροι

 

Μ Η Χ Α Ν Ι Κ Ο Ι

 

δυστυχως ειναι δυσκολο να το ξεπερασουμε αυτο γιαυτο παντα τα κομματοσκυλα θα μας κυβερνουν

 

 

υγ ενα σου λεω με γραμμη αθηνας βγηκε εκπροσωπος ΤΕΕ κρητης με περισσοτερους ψηφους απο αθηνα παρα απο κρητη....

Edited by akius
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τι περίμενες ρε Ικαρε (ρητορική η ερώτηση :) )

 

μηχανικοί ήμαστε.Μην κοιτάς τώρα τι γίνεται.Δες παλιότερα τι γινόταν στην Ελλάδα.Που συμβάλλαμε να βελτιωθεί η κατάσταση,η νοοτροπία και γενικά να παλεύαμε για μια αλλαγή.

 

 

αποφάσισα να σκανάρω την ληστεία μέσω ειδοποιητήριου (ούτε καλάσνικοφ,ούτε φωνες...τίποτα.Με ένα χαρτί σου λένε… ΛΗΣΤΕΙΑ) και να την κάνω φοτο του προφίλ μου. Ετσι για αντίδραση +την μην παράδοση στις προσταγές του παλατιού του ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ.

 

Και όπου φτάσουμε…

 

 

καλά η αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμού είναι ήδη δεδομένη.Το κακο είναι ότι πέρα απο τις ληστρικα υποχρεωτικές εισφορές δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας οπότε και να συμμετέχεις σε προγράμματα μπας και μας πάρει κανείς για δουλειά μέσω προγράμματος.

Αρα αποκλεισμένοι ΚΑΙ απο άλλες δουλειές

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή συγκέντρωση οργανώθηκε για το θεαθήναι απ ότι κατάλαβα. Εύγε στα κομματόσκυλα και στο φοβερό προεδρείο του ΤΕΕ, που υπερασπίζει τα δικαιώματα των μηχανικών. Εύγε και στους συλλόγους των διάφορων κλάδων που κάνανε γενικό κάλεσμα και δεν πήγαν...ούτε οι ίδιοι!

Για να ανατραπεί αυτό το τερατούργημα με τις εισφορές πλέον ή ελπίζουμε να γίνει δεκτή η προσφυγή στο ΣΤΕ το Μάιο, ή περιμένουμε να...αλλάξει η κυβέρνηση! (Αν και ούτε τότε το βλέπω με αυτούς τους εκπροσώπους που έχουμε, αλλά τέλωσπάντων).

Μεχρι τότε η μόνη κίνηση που μπορούμε να κάνουμε ως κλάδος είναι να μην τους δώσουμε ΦΡΑΓΚΟ.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το επάγγελμα του μηχανικου έχει πεθανει στη Ελλάδα.Θα παραμείνουν οι δημοσιοι , αυτοι που οι γονείς τους εχουν κατασκευαστική εταιρεία και ακομα κρατάνε και λίγοι γραφικοί.Μετανάστευση ή αλλάζεις επαγγελμα αν θέλεις να επιβιώσεις.Από εναν σύναδελφο που έχει φάει στη μάπα τα σκατοεργοτάξια τους & τωρα ασχολείται με τα ΠΕΑ μήπως και ζήσει.Όσον αφορα τους δικηγόρους και γιατρούς και εκεί τα πραγματα είναι τραγικά.

Edited by papanik101
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση (καλά το τι γράφει ο Βρούτσης δεν το σχολιάζω)

αυτό που αναφέρεται στην ανακοίνωση της κίνησης που μας δίνει ο littleDragon και μιλάει για τους αντιπροσώπους των γιατρών και των δικηγόρων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.