Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

@akius

Χθες έγραφες ότι είχες να πας στο ΤΣΜΕΔΕ σήμερα

για ασφαλιστικά ή για άλλα;

είχες κάποια ιδιαίτερη ενημέρωση για το παρόν θέμα;

 

 

πρωτη φορα εδω και χροναι δεν ακουσα το κουδουνι και ουτε επισης ξυπνησα απο μονος μου κατα 730 που ειμαι προγραμαμτισμενος...

ακομα και ο μικρος που ξυπνα 800 δεν ξυπνησε...

 

830 σηκωθηκα και δεν πηγα τσμεδε.....οταν ανοιγει τελειωνουν τα νουμερα αμεσως ....

 

απο συναδελφους πουναι στο ΤΕΕ και σε καποια κομματα η ενημερωση πουχω ειναι

 

ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ναβουλωσουν τρυπες στην κυβερνηση και μετα απο ακποια χρονια αν υπαρχουν δικαστικες αποφασεις οπως με το ΛΑΦΚΑ βλεπουν

τι θα κανουν

 

το ΕΟΠΠυ με λιγα λογια περιμενουν να το συντηρουμε εμεις του ΕΤΑΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mετά το PSI η χρεοκοπία μετακύλησε καταρχάς στους ασφαλισμένους, και έρχεται και στους συνταξιούχους.

Οι εισφορές είναι ακριβώς αυτό, η χρεοκοπία των πολιτών αντί του κράτους.

Τα αποθεματικά των ταμείων εξανεμίστηκαν σε μία μέρα, οδηγώντας όλες τις αναλογιστικές μελέτες σε ένα και μόνον συμπέρασμα, την άμεση κατάρρευση. Μάλιστα και μετά το PSI τα αποθεματικά και οι νέες εισφορές που πηγαίνουν στην Τράπεζα της "Ελλάδος" συνεχίζουν να ομολογοποιούνται από την τραπεζική διοίκηση!

Τί ειρωνία που τα μόνα αποθεματικά που δεν κουρεύτηκαν είναι τα δομημένα ομόλογα!

Τα 360ευρώ βασική σύνταξη του Γιωργάκη δεν ήταν τυχαίο νούμερο. Και αυτό είναι το επόμενο βήμα. Όταν τα αποθεματικά μηδενιστούν (κάποια στιγμή τους επόμενους μήνες) θα επέλθει και η "λύσις" των συντάξεων με την καρατόμησή τους.

Οι ατομικές μερίδες ασφαλισμένων με την αυτόματη αναπροσαρμογή των συντάξεων αναλόγως των εσόδων έχει νομοθετηθεί και υλοποιείται μηχανογραφικά από τα ταμεία. Αυτόματη αναπροσαρμογή όπως συμβαίνει στην Σουηδία που ηγείται της Task Force για το ελληνικό ασφαλιστικό. Το αναφέρει και το 2ο μνημόνιο άλλωστε.

Σύντομα λοιπόν οι συντάξεις θα πάνε στα "λογιστικά" όρια.

Ως προς τους μηχανικούς εν προκειμένω, οι "λύσεις" της διοίκησης είναι λογιστικές. Τόσα τους λείπουν, τόσα ζητούν. Χρόνο κερδίζουν.

Σε συζήτηση με μέλος του ΔΣ έθεσα γιατί δεν πάνε σε μορφή Ιδιωτικού Δικαίου (το κράτος άλλωστε ποτέ δεν συνέβαλε το μερίδιό του για το ΤΣΜΕΔΕ) με γενναία αναπροσαρμογή (μείωση) των συντάξεων και ξεχωριστό κλάδο υγείας από τον ΕΟΠΥΥ, σώζοντας έτσι περισσότερες παροχές από ότι αυτές που θα καταλήξουν οι ασφαλισμένοι και συνταξιούχοι του κλάδου.

Η απάντηση ήταν ότι οι περισσότεροι δεν θέλουν να δεχθούν/ψηφίσουν μειώσεις στις συντάξεις εθελοτυφλώντας για την πραγματικότητα που έρχεται.

Είμαστε άλλωστε λαός των τετελεσμένων και όχι της αρχαίας προοικονομίας...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Στο ασφαλιιστικό η κατάσταση δυστυχως έχει μπει σε δρόμο χωρίς επιστροφή αντι να συζητάμε πραγματικές βιώσιμές λύσεις αναλωνόμαστε σε ......... .Το ασφαλιστικό τόσο των μηχανικών όσο και όλων των υπολοίπων αποτελεί ωρολογιακή βόμβα.Ο κρατικός προυπολογισμός ακομά και αυτην την στιγμή επιδοτεί με τετραπλάσια ποσα ανα συνταξιουχο τα ταμεία των πρωην δεκο από του υπολοιπους.Αντί ο συντεχνιακός φορεας των μηχανικών να συζυτεί στην βάση βιώσιμων λύσεων εθελοτυφλεί.Προσωπικά η μόνη βιώσιμη λύση που βρίσκω είναι ενοποιηση όλων των φορέων ασφάλισης σε ένα που να επιδοτείται αναλογικά απο τον κρατικό προυπολογισμό και μετασχηματισμός των υπαρχόντων ταμείων σε επαγγελματικά η κλαδικά με εθελοντική συμμετοχή και πολλάπλες κλίμακες.Ολα τα υπολοιπα με φόρους υπερ τρίτων,υποχρεωτικές εισφορές που ανεβαίνουν με τα χρόνια και όχι με τα εισοδήματα είναι καταστάσεις τριτοκοσμικές .Δεν ανέχομαι πλεον να ενημερώνομαι σε κινητό ,email επιστολή για συναλλαγη 1 E με πιστωτική και απο την άλλη το ΤΣΜΕΔΕ να μην μου λέει τι κάνει τις εισφορές μου και να μην λαμβανω τις αναλογιστικές μελέτες που να δείχνουν την βιωσιμότητα του .Επίσης ειδικά μετα το κουρεμα των ομολόγων η πληρω,μη συντάξεων 1500Ε+ ισοδυναμεί με γενεακό κανιβαλισμό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα πενταετία και η λυπητερή ήρθε 1640 από 975 που ήταν πριν..Το θέμα είναι ότι είμαι άνεργη από τις αρχές του 2011. Με το ζόρι πλήρωνα ως τώρα τα 975 με κάποια χρήματα που είχα στην άκρη και με μια άσχετη part time δουλειά που έχω βρει τους τελευταίους μήνες. Άνοιξα το φάκελο και έπαθα εγκεφαλικό. Πήγα την άλλη μέρα πρωί πρωί στο ΤΣΜΕΔΕ κ βρήκα τον προϊστάμενο Του λέω ορίστε το Ε9 μου, πάρτε και το μπλοκάκι μου να δείτε από πότε έχω να κόψω απόδειξη. Μου λέει "κοπέλα μου δεν μπορεί να γίνει τίποτα ξέρεις πόσοι έρχονται κάθε μέρα και μου λένε τα ίδια με σένα;" και του λέω από τη στιγμή που ξέρετε το πρόβλημα δεν πρέπει να κάνετε κάτι και ειδικά για εμάς τους νέους μηχανικούς; Εδώ καλά καλά δεν μπορούμε να ζήσουμε, μας κάνετε αύξηση στην αύξηση; Η απάντηση ήταν να πάω να τα πω στον υπουργό ή στον πρόεδρο. Στο ΤΕΕ κάθε μέρα έχει ουρά για διαγραφή..και μένα για εκεί με βλέπω, για τέτοια εξαθλίωση μιλάμε, να παραδίνεις τη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Μετά από τόσους κόπους να μπεις σε μία σχολή, να πάρεις πτυχίο να βρεις δουλειά και τελικά να έχεις στα χέρια σου ένα χαρτί που δεν αξίζει τίποτα, στην Ελλάδα τουλάχιστον. Δεν ξέρω αν έχει πιο κάτω από εδώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα πενταετία και η λυπητερή ήρθε 1640 από 975 που ήταν πριν..

H λυπητερη δεν ειναι 1640 αλλα 2000 το εξαμηνο δυστυχως..... θα ειχες δωσει εξετασεις μαρτιο του 08' οπως και εγω, και σου εχουν υπολογισει εισφορες για 2 μηνες κατω πενταετιας και 4 μηνες ανω πενταετιας... το επομενο ειδοποιητηριο να δεις :shock:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ επικίνδυνο το θέμα των αυξήσεων.

Διότι δε σταματάνε με τίποτα να αυξάνονται και να τρέχουν προσαυξήσεις.

Όσο συνεπής και να είσαι, κάποια στιγμή θα σε πάρει από κάτω.

Εδώ είμασταν συνεπής και σε μία νύκτα χρωστάμε και αναδρομικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η τράπεζα μας η ΑΤΤΙΚΗΣ τι θαπογίνει;

 

Δεν ξέρω δεν είναι οικονομολόγος ή ο Βαρουφάκης......Οι εισφορές θα μειωθούνε? Αυτό με νοιάζει....

 

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Link to comment
Share on other sites

Εμένα (κάτω πενταετίας-2η ασφαλιστική κατηγορία) από 975€ ήρθαν 1259€ και κάτι ψιλά, είναι νορμάλ το ποσόν αυτό;;;; Εγκεφαλικό !!!

 

υ.γ. Και περιμένουμε οσονούπω και τα αναδρομικά.....

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.