Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

οκ ολα αυτά, αλλά στο έντυπο των παρεμβάσεων του 1ου ΠΕΑ τι τετραγωνικά βάζουμε; Δεν θα πρέπει να ταιριάζουν με αυτά των τιμολογίων;

Με βάση το 1ο ΠΕΑ δεν καθορίζεται και το ποσό της επιχορήγησης; Αν ο κουφωματάς βγάλει περισσότερα τι γίνεται; (τα ακούμε από τον πελάτη;)

Φαντάζομαι σ' όλους έχει τύχει.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην πρώτη επιθεώρηση, στην πρώτη σελίδα του παραρτήματος γράφεις τα τετραγωνικά που έχεις μετρήσει. Στην δεύτερη γράφει ο ιδιοκτήτης αυτά που έχει ο αλουμινάς στην προσφορά του.

Εάν στο τέλος ο αλουμινάς τιμολογήσει περισσότερα τετραγωνικά από ότι γράψει στην προσφορά του, τότε το πρόβλημα και το λάθος είναι δικά του και αυτός δεν θα εισπράξει το επιπλέον ποσό.

Εάν στο τέλος ο αλουμινάς τιμολογήσει λιγότερα τετραγωνικά από ότι γράψει στην προσφορά του, τότε θα πληρωθεί για αυτά που τιμολόγησε.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα εάν τα τετραγωνικά της πρώτης σελίδας του παραρτήματος 7 είναι διαφορετικά από αυτά της δεύτερης. Αυτά της δεύτερης είναι που λαμβάνονται υπόψιν από το πρόγραμμα.

Εγώ έτσι κάνω στις περιπτώσεις που έχω και είναι πάρα πολλές αυτές που έχουν ολοκληρωθεί χωρίς πρόβλημα, μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν εγώ μετρήσω άνοιγμα 1.20x1.20 και ο κουφωματάς βάλει 2,40Χ1,20 δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Ή ήταν πολύ μικρές οι διαφορές ώστε δεν ασχολήθηκαν;

 

Πάντως νομίζω πως και η 2η σελίδα είναι δική μας υποχρέωση, εκτός του Κόστους βάσει προσφορών που συμπληρώνεται από τον αιτούντα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη επιθεώρηση, στην πρώτη σελίδα του παραρτήματος γράφεις τα τετραγωνικά που έχεις μετρήσει. Στην δεύτερη γράφει ο ιδιοκτήτης αυτά που έχει ο αλουμινάς στην προσφορά του.

Εντάξει και στη δεύτερη τι βάζεις αν υπάρχει διαφορά είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω; Δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Και όμως συνάδελφοι, γίνονται έλεγχοι αλλά μπορούν να ελέγξουν μόνο αυτά που κάνουν ΜΠΑΜ.

Έτυχε σε συνάδελφο που είχε κάνει ένα λάθος και τον πήραν τηλέφωνο για διευκρινήσεις. Δεν έμαθα τι έγινε όμως γιατί έχω πολύ καιρό να τον δω....

Αφορούσε την αίτηση για το εξ' οικονομώ ή ήταν από την ΕΥΕΠΕΝ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Να ρωτήσω κάτι κ εγώ με τη σειρά μου.

Σήμερα κάποιος μου μετέφερε με επιφύλαξη ότι δεν είναι επιλέξιμη παρέμβαση η τοποθέτηση θερμομόνωσης στην πιλοτή ή στο δώμα μεμονωμένου διαμερίσματος πολυκατοικίας. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Δεν το έχω δει κάπου στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. στην πρώτη σελίδα αναγράφουμε τις δικές μας μετρήσεις και στη δεύτερη του κουφωματά.

Τον έλεγχο στο 2ο ΠΕΑ με ποιές επιφάνειες το κάνουμε; (οκ φαντάζομαι ότι το ψειρίζουμε, αλλά τελικά τι κάνουμε;).

Επιμένω και ρωτώ, καθώς στο τέλος φαντάζομαι ότι εμείς θα πρέπει να "απολογηθούμε" για τυχόν "κωλύματα".

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για περιπτώσεις που δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά. Εάν ο αλουμινάς έχει διαστάσεις πόρτας σε ένα παράθυρο, τότε προφανώς ένας από τους δύο έχει λάθος και θα πρέπει να το τσεκάρετε.

Μιλάω για περιπτώσεις που εγώ βγάζω πχ 18 τ.μ. και ο αλουμινάς 17,8 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μπορείς αλλά έχει βγεί και διευκρινιστική στο site...διαβάστε λίγο προσεκτικά

 

Από ότι λέει στο πρόγραμμα επιτρέπεται η τοποθέτηση θερμομόνωσης στο δώμα κ στην πιλοτή. Δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για αίτηση που γίνεται στο σύνολο της πολυκατοικίας΄ή ως μεμονωμένο διαμέρισμα. Οπότε κ δεν υπάρχει περιορισμός.

Σήμερα όμως μου μετέφεραν το αντίθετο ότι δηλ. μόνο στην περίπτωση της αίτησης για πολυκατοικία ως σύνολο ή για μονοκατοικία μπορεί κάποιος να προβεί σε τέτοιες ενέργειες με την λογική ότι η ταράτσα ή η πιλοτή είναι κοινόχρηστος χώρος.

Αυτή η διευκρίνηση που λες είναι στις ερωτοαπαντήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.