Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα. Έκανα την ενεργειακή επιθεώρηση κτιρίου στο οποίο στο ισόγειο υπάρχει αγροτική αποθήκη και στον όροφο κατοικία ( για την οποία έγινε η επιθεώρηση και οι παρεμβάσεις). Στο buildingcert όταν ανέβασα το xml το δήλωσα σαν μονοκατοικία γιατί θεώρησα ότι από την στιγμή που έχουμε μονό μια κατοικία εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία και το κόστος της ενεργειακής επιθεώρησης είναι και πιο μικρό (1,50€/τ.μ για μονοκατοικία - 2,00€/τ.μ για τμήμα κτιρίου). Στην καταγραφή των στοιχείων στην τυποποιημένη αίτηση η τράπεζα το όρισε ως τμήμα κτιρίου και μάλιστα ισόγειο (ενώ η επιθεώρηση αφορά τον όροφο) και με βάση αυτό βγήκε η έγκριση από το ΥΠΕΚΑ «ως τμήμα κτιρίου - ισόγειο» και με αμοιβή 2,00€/τ.μ, η οποία υπερβαίνει το ποσό της απόδειξης μου για την 1η επιθεώρηση. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

  1. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα σ’ όλη την διαδικασία?

  1. Πως θα δηλώσω το κτίριο στην 2η επιθεώρηση στο buildingcert? Σαν μονοκατοικία όπως στην 1η επιθεώρηση?

  1. Με τις αποδείξεις τι θα κάνω? Να κόψω και την δεύτερη απόδειξη με την λογική 1,50€/τ.μ οπότε θα είναι πιο χαμηλές από το εγκεκριμένο ποσό από το ΥΠΕΚΑ ή στη δεύτερη απόδειξη να κόψω τέτοιο ποσό ώστε να φτάσω στο εγκεκριμένο ποσό από το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Δεν θα υπάρξει πρόβλημα

 

1. Όπως το δήλωσες και στην πρώτη

 

1. Μπορείς να κόψεις το υπόλοιπο ποσό από αυτό που ενέκριναν στον πελάτη σου. πχ εάν του ενέκριναν 300+ΦΠΑ (επί 2) και εσύ έκοψες 200 + ΦΠΑ, μπορείς το δεύτερο να το κόψεις 400+ ΦΠΑ.

 

ΥΓ.

1. Γιατί άφησες την τράπεζα να συμπληρώσει την αίτηση;

1. Το ποσό του σύμβουλου ποιος θα το πάρει;

1. Η τράπεζα έχει δει το ακίνητο και το δήλωσε τμήμα κτιρίου;

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωμένη την πήγα την αίτηση αλλά την περάσαν στον υπολογιστή τους και έκει έγινε το "λάθος"

 

Σαν σύμβουλο έργου εννοείται έχω βάλει εμένα.

 

Η τράπεζα δεν έχει δεί το ακίνητο γιαυτό συμπεραίνω οτι είναι λάθος αντιγραφή. Εκτός και αν είδε την αγροτική αποθήκη στο Ε9 ή Ε3 και έκρινε οτι είναι τμήμα κτιρίου? Όμως σε αντίστοιχη περίπτωση το δήλωσε μονοκατοικία

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πήγες την αίτηση έχοντας δηλωμένο το ακίνητο σαν μονοκατοικία και αυτοί το άλλαξαν;

Εάν ναι, πες τους καλού κακού να το διορθώσουν, καθώς εσύ έκανες την επιθεώρηση και έκρινες ότι είναι μονοκατοικία.

Λογικά δεν θα υπάρξει θέμα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να υπάρξει μία καθυστέρηση, οπότε προσπάθησε να το διορθώσουν για να την αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει γίνει η υπαγωγή του πελάτη σου στο πρόγραμμα με το υπάρχον ΠΕΑ, δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν κάνω τίποτα ούτε με την τράπεζα ούτε με το ΥΠΕΚΑ, κάνω την 2η επιθεώρηση όπως και την 1η και απλά κόβω την δεύτερη απόδειξη τόσο ώστε να συμπλήρώσω το εγκεκριμένο ποσό? Ετσι το σκεφτόμουν και εγώ... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα σε ΠΕΑ για εξοικονομώ τον αριθμό ορόφου...

Τώρα μου ζητάν να τους δώσω το προσάρτημα όπου θα γράφω και τον αριθμό ορόφου.

Το θέμα είναι ότι το προσάρτημα γράφει κάτω "*Το έντυπο αυτό συμπληρώνεται από τον Ενεργειακό επιθεωρητή μόνο στο πλαίσιο του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» για τροποποίηση συστάσεων για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου"

τους το στέλνω κανονικά? επίσης στο προσάρτημα δεν έχει κάπου να συμπληρώσεις αριθμό ορόφου. μόνο στοιχεία ορόφου όπου θα βάλω τη διεύθυνση...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αν δεν επιδοτηθεί απο το εξοικονομώ απλά εσύ θα συμπληρώσεις αν δεν κάνω λάθος στο πεδίο που λέει παροράματα τον αριθμό ιδιοκτησίας, τον Ιδιοκτήτη αν έχει αλλάξει κτλ

Link to comment
Share on other sites

τον απριλη του 2011 ειχε βγει μια διευκρινιστικη που ελεγε οτι για την κατηγορια Η θελει 50% εξοικονομηση του κτιριου αναφορας. ομως με τον καινουργιο οδηγο του προγραμματος τον μαρτη του 12 δεν αναφερει κατι εκτος απο τα συνηθισμενα. λογικα εχει αναιρεθει κατι τετοιο. μηπως εχει τυχει σε καποιον συναδελφο τωρα τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.