Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή Iphone για ΕΓΣΑ87 - εμβαδoμέτρηση - dxf


tazoulinis

Recommended Posts

Η πρώτη μου εφαρμογή για Iphone είναι γεγονός.

 

 

The application is very useful to Civil Engineering , Architects, Topographers and all the people who want to measure surface in order to:

 

1. Convert the coordinates (x,y) to UTM EGSA87 Datum

2. Calculate the area of a polygon in square meters (m2)

3. Send the above measurements by e-mail in [dxf] file format. The dxf file it can be opened in a MAC or a PC by any drawing application like Autocad.

 

 

mzl.mgfspfpx.320x480-75.jpgmzl.pzdddqbi.320x480-75.jpgmzl.cxwonoxz.320x480-75.jpg

 

 

https://itunes.apple...=622591557&mt=8

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου!

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα γράψω τις εντυπώσεις μου!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου!

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα γράψω τις εντυπώσεις μου!

 

Ευχαριστώ πολύ, επλίζω να σου αραίσει και να σου φανεί χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή και για όλη σου την προσπάθεια.

Τι ποσοστό απόκλισης έχει στις μετρήσεις?

Πάντως, η αντίστοιχη εφαρμογή για Android χάνει πάνω από 1 μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα μέτρο είναι μύθος. Το "1 σίγμα" σφάλμα στην καλύτερη περίπτωση είναι 3μ.

 

Γενικά, δεδοµένα που συλλέγονται µε τους δορυφορικούς δέκτες (GPSR) φορητών συσκευών, χωρίς διαφορικές διορθώσεις, το πιθανό σφάλµα είναι 10-15 µέτρα. Κάποια προγράµµατα ή δέκτες µπορούν να σας δώσουν τιµές DOP (Dilution of Position) για συγκεκριµένο τόπο και χρόνο. Οι τιµές αυτές υπολογίζουν την αβεβαιότητα στον υπολογισµό της θέσης σηµείου µε βάση τον γεωµετρικό σχηµατισµό των δορυφόρων που χρησιµοποιήθηκαν στην λύση και του σηµείου. ∆εν πρέπει να εµπιστεύεστε την υπολογιζόμενη τιμή σφάλματος που δίνουν τα διάφορα κινητά, διότι δεν έχει προκύψει από τυποποιηµένη διαδικασία υπολογισµού.

Τέλος, η ποιότητα της µετρούµενης θέσης σηµείου µπορεί να βελτιωθεί µε χρήση του µέσου όρου πολλών µετρήσεων ή µε διαφορική υποβοήθηση ευρείας περιοχής (EGNOS για την Ευρώπη). Τότε, µπορεί η ακτίνα του κύκλου σφάλµατος να µειωθεί στο 1/3 (3-5 µέτρα).

 

Πάντως αν και δεν είμαι χρήστης iOS, συγχαρητήρια για την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

The application is very useful to Civil Engineering , Architects, Topographers and all the people who want to measure surface in order to:

Δεν το βλέπω να είναι και τόσο useful για μηχανικούς...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Brasco το app δεν μετατρέπει το iphone σε GPS RTK φυσικά . Αν όμως σκοπεύεις να αγοράσεις ένα gps χειρός πχ το Garmin που κοστίζει 150-200€ αξίζει να αγοράσεις την εφαρμογή γιατι κάνει την ιδια δουλειά και περίσσότερη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να έχω δοκιμάσει (εχω android και άλλη εφαρμογή) το συγκεκριμμένο, για τη δουλειά που προορίζονται αυτά, μια χαρά είναι.

 

Εγώ πχ αν πάω σε μια αγνωστη περιοχή, ραπορτάρω το βαθρο ΓΥΣ με φ,λ και παω με το κινητό να το εντοπίσω. 1-2-3 μέτρα; δε με ενδιαφέρει, ολάκερο βάθρο ειναι, θα το δω!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.