Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοτικά τέλη και φόρος σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Οικία εκτός σχεδίου και οικισμού επιβαρύνεται με δημοτικά τέλη και φόρο στο λογαριασμό της ΔΕΗ ή πληρώνεται μόνο η ΕΡΤ; Δεν υπάρχει δημοτικός ηλεκτροφωτισμός και φυσικά ούτε γίνεται συλλογή και αποκομιδή των απορριμάτων. Πρόκειται να γίνει αρχική ηλεκτροδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα πληρωνει αλλα υπαρχουν συντελεστες αναλογως σε ποιο σημειο βρισκεται στον Δημο που ανηκεις. Να πας τεχνικες υπηρεσιες του Δημου να μαθεις

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

αρκει να παρεχονται οι υπηρεσιες απο τον Δημο, μετα από αποφαση του Δημοτικου Συμβουλίου

περι της "αναγκης επεκτασης της υπηρεσίας"

F10161_300.doc

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι λέγοντας πως η οικία απέχει 4 χιλιόμετρα από τον τελευταίο κάδο απορριμάτων και από την τελευταία κολόνα ηλεκτροφωτισμού. Η περιοχή είναι αγροτική και απέχει 4 χιλιόμετρα από το σχέδιο του πάλαι ποτέ Δήμου, προ Καλλικράτη.

Εάν ισχύουν όσα λέτε, τότε μπορώ να ζητήσω δημοτικό ηλεκτροφωτισμό και αποκομιδή;

Edited by tasos teacher
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω, στο Δήμο όπου διαμένω, όταν πρόκειται για κατοικία εκτός σχεδίου αλλά εντός ζώνης όπως και σε επέκταση σχεδίου πόλεως τα έξοδα ηλεκτροδότησης βαραίνουν 50-50 Δήμο-Ιδιοκτήτη. Η αποκομιδή είναι δεδομένη, χωρίς να γνωρίζω τη συχνότητα αυτής.

Προσοχή! Αυτά μου τα έχουν αναφέρει πελάτες, κι έτσι τα μεταφέρω. Δε γνωρίζω αν υφίσταται κανονισμός των Δήμων ή είναι στην διακριτική ευχέρεια του κάθε Δήμου να λειτουργεί διαφορετικά.

 

Πάντως, αν καθήσεις να το σκεφθείς λογικά, για οικία σε επέκταση, θα έπρεπε να πληρώνει μόνον ο Δήμος (ηλεκτροφωτισμό και κατ'επέκταση ηλεκτροδότηση οικίας) και φυσικά αποκομιδή. Εξάλλου για αυτό πληρώνεις εισφορά σε χρήμα. (οχι οτι φθάνουν για ολα τα έργα υποδομής, σε καμμία περίπτωση).

Και απο την άλλη, αν εμένα με δέρνει η ανωμαλία και χτίσω εκτός σχεδίου στα 8 χλμ απ'τον οικισμό, είναι δυνατόν να πληρώσει ο Δήμος; δε νομίζω...

 

Κι επειδή μου κίνησες τη περιέργεια, απο βδομάδα θα ρωτήσω στη Τεχνική Υπηρεσία και θα επανέλθω αν το θυμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι λέγοντας πως η οικία απέχει 4 χιλιόμετρα από τον τελευταίο κάδο απορριμάτων και από την τελευταία κολόνα ηλεκτροφωτισμού. Η περιοχή είναι αγροτική και απέχει 4 χιλιόμετρα από το σχέδιο του πάλαι ποτέ Δήμου, προ Καλλικράτη.

Εάν ισχύουν όσα λέτε, τότε μπορώ να ζητήσω δημοτικό ηλεκτροφωτισμό και αποκομιδή;

 

Έχω νεόκτιστη κατοικία σε εκτός σχεδίου περιοχή (2km από τον πλησιέστερο οικισμό)& τα έχω περάσει σχετικά πρόσφατα.

 

1)Δημοτικό ηλεκτροφωτισμό και βέβαια μπορείς να ζητήσεις αλλά είναι άγνωστο το

πότε θα υλοποιηθεί.

Η αποδοχή της αίτησης από τον δήμο,δεν τον δεσμεύει και σε συγκεκριμένο

χρονοδιάγραμμα εκτέλεσής της.

Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ όταν ξεκίνησα τη σκυροδέτηση με την ελπίδα ότι θα γλύτωνα

το κόστος για τις 5 κολώνες που χρειαζόμουν.

Τελικά όταν έφτασα στην απόλυτη ανάγκη να ηλεκτροδοτήσω το ακίνητο και πλήρωσα το έργο

στη ΔΕΗ,μετά από ελάχιστες ημέρες μπήκε «συμπτωματικά» και ο δημοτικός φωτισμός.

 

2)Αποκομιδή σκουπιδιών επίσης μπορείς να ζητήσεις (τη δικαιούσαι) αλλά κι εκεί θα

συναντήσεις μία μεγάλη καθυστέρηση λόγω του ότι οι δήμοι δεν έχουν ευρώ τσακιστό στα ταμεία τους!

Ακόμη και η αγορά ενός κάδου για πολλούς δήμους είναι δευτερεύον ζήτημα τη στιγμή

που οι περισσότεροι από αυτούς είναι χρεοκοπημένοι και δεν μπορούν να βάλουν ούτε καν καύσιμα

στα απορριματοφόρα.

 

Θα σου επιστήσω τη προσοχή σε ότι αφορά τις πληρωμές τελών κάθε είδους προς τους δήμους.

Αν ξεκινάς τώρα να κτίσεις και κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ για εργοταξιακό,στον δήμο θα πληρώνεις

μόνο δημοτικό φόρο και τίποτε άλλο!

Στο τονίζω αυτό γιατί όταν είχα πάει εγώ ήθελαν να μου χρεώσουν τα πάντα,στηριζόμενοι σε

αποφάσεις του δημοτικού συμβουλίου.

Άλλαξαν στάση μόνο όταν άπλωσα τον τραχανά με τους νόμους και τα προεδρικά διατάγματα

στο γραφείο του αντιδημάρχου κάνοντάς του την απλή ερώτηση:

-Τι είναι πιό ισχυρό,οι δημοτικές αποφάσεις ή οι νόμοι;;;

Εκεί λοιπόν αφού είχαμε 5 λεπτά ειδήσεις για κωφάλαλους,αναγκάστηκαν να συμφωνήσουν ως

προς το δίκιο μου και συμμορφώθηκαν ως προς τους νόμους.

 

Όταν κάνεις την οριστική σύνδεση και κλείσεις την άδεια,από εκείνη τη στιγμή θ' αρχίσεις να

πληρώνεις μέσω της ΔΕΗ και Δ.Φ και Δ.Τ και ΤΑΠ.

Στην περίπτωση του τελευταίου(ΤΑΠ) αν έχεις μονοκατοικία που φαντάζομαι ότι έχεις,θα πληρώνεις

για ΤΑΠ τα τετραγωνικά μέτρα της οικίας χ δύο(2!).

Από το ΤΑΠ απαλλάσσεσαι για 7 χρόνια από την έκδοση της οικοδομικής αδείας

και για όσο έχεις εργοταξιακή σύνδεση.

Ελπίζω να βοήθησα...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και το εξής: Επειδή θα γίνει τώρα η κανονική σύνδεση, πρέπει να δηλώσω μόνο τα τ.μ. της κύριας κατοικίας ή και αυτά των βοηθητικώ χώρων, της αποθήκης και του παταριού κάτω από τη στέγη; Στην άδεια το πατάρι είναι βοηθητικός χώρος.

Edited by tasos teacher
Link to comment
Share on other sites

@yian,

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ θα πρέπει να σας ευχαριστήσω(εσάς και τα υπόλοιπα μέλη

με επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις του forum),αφού με την ανιδιοτελή σας

προσφορά γνώσεων και εμπειριών συνδυαζόμενα με την κατάλληλη επιλογή

αρχιτέκτονα-πολ.μηχανικού και τεχνιτών,έφτιαξα την οικοδομή μου το συντομότερο

δυνατόν,με το λιγότερο δυνατό κόστος και με άριστο τελικό αποτέλεσμα.

Είναι χαρά μου λοιπόν το να μπορώ να προσφέρω κι εγώ έστω και κάτι μικρό &

ασήμαντο,φτάνει να το ξέρω υπεύθυνα και τεκμηριωμένα.

 

@tasos teacher,

Οι νόμοι που αφορούν το τελευταίο σου ερώτημα είναι οι:N.25/1975 και N.1828/1989.

 

Δυστυχώς η πολυνομία που υπάρχει στην πολύπαθη χώρα μας,πολλές φορές αφήνει

κενά τα οποία ερμηνεύονται κατά το δοκούν από τους ενδιαφερόμενους.

Το ίδιο συμβαίνει τώρα και στη δική σου περίπτωση.Τους χώρους θα τους δηλώσεις

κανονικά και μετά θα κάνεις τον σταυρό σου,ώστε ο δήμος που ανήκει το ακίνητό σου

να χρεώνει με βάση τη λογική και όχι το πόσα του λείπουν.

 

Ενδεικτικά σου παραθέτω link όπου παρατίθεται η απόφαση του δήμου Αποκορώνου Χανίων

για θέματα χρέωσης δημοτικών τελών και την ερμηνεία των επίμαχων νόμων.

Διάβασέ την,θα εκπλαγείς από την ανομοιομορφία που επικρατεί στους δήμους της χώρας.

 

Το πρόβλημα επίσης δεν εναπόκειται μόνο στα δημοτικά τέλη αλλά και στον δημοτικό φόρο!

Άλλος δήμος χρεώνει το 25% του εμβαδού του οικοπέδου σου(ή αγροτεμάχιου),άλλος το 50%!!

Ανάλογα πάντα την ερμήνευση των νόμων...

Εσύ το μόνο που μπορείς και πρέπει να κάνεις,είναι να διαβάσεις προσεχτικά όλα τα επίμαχα άρθρα,

να τα εκτυπώσεις και να πας με αυτά παραμάσχαλα στην τεχνική υπηρεσία του δήμου που ανήκεις

και να πετύχεις τη μικρότερη δυνατή χρέωση,πατώντας πάνω σε διατυπώσεις οι οποίες είναι

διφορούμενες και μπορείς να τις εκλάβεις ως ευεγερτικές για το ακίνητό σου.

Μην ξεχνάς ότι αυτά τα χρήματα είναι χρήματα που θα τα πληρώνεις για μιά ζωή

και εσύ και τα παιδιά σου!

 

Σου εύχομαι καλή δύναμη και σου συνιστώ υπομονή,επιμονή και ψυχραιμία...

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.