Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστικές Εισφορές σε βιβλίο Εσόδων-Εξόδων?


Recommended Posts

Τις περνάμε στις δαπάνες ΜΕ δικαίωμα έκπτωσης (από το εισόδημα).

Στο βιβλίο υπάρχει η στήλη που γράφουμε τις δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης (τώρα αν τυχαίνει να εκπίπτει και το ΦΠΑ αυτό θα φανεί στην στήλη του ΦΠΑ. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι δαπένες με δικαίωμα έκπτωσης έχουμε είτε με διακίωμα έκπτωσης από το εισόδημα (πχ ΤΣΜΕΔΕ), είτε με δικαίωμα έκπτωσης και του φπα (πχ χαρτικά).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάποιο παλιό σεμιναριο του ΤΕΕ είχε αναφερθεί ότι αποτελεί επαγγελματική δαπάνη ΧΩΡΙΣ δικαίωμα έκπτωσης. Αν έχω λάθος διόρθωσέ με λόγω και του επαγγέλματός σου σαφώς βαρύνει η θέση σου και σίγουρα βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

H Λογίστρια μου είχε πει ότι τα ποσά χωρίς ΦΠΑ μπαίνουν στη στήλη δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, καθώς αυτή η στήλη δηλώνει δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης φόρου ΦΠΑ και όχι μη εκπιπτώμενες δαπάνες!

Να την απολύσω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η εισφορά στο ΤΕΕ δεν αποτελεί επαγγελματική δαπάνη ? ¨

δηλαδή Σωτήρη η εισφορά ΤΕΕ, σε ποια στήλη μπαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, οἱ καταχωρούμενες δαπάνες στὸ βιβλίο εἶναι πάντα ἐκπιπτώμενες ἀπὸ τὸ εἰσόδημα. Τί νόημα ἔχει νὰ καταχωρήσω μιὰ δαπάνη ἂν αὐτὴ δὲν συνυπολογίζεται πουθενά. Ὅταν λέμε δαπάνες «μὲ δικαίωμα ἔκπτωσης» ἢ «χωρίς δικαίωμα ἔκπτωσης» ἐννούμε ἀπὸ τὸ ΦΠΑ. Ὑπάρχει κάποιος ποὺ τηρεῖ στήλη μὲ ἔξοδα ποὺ δὲν έκπίπτουν πουθενά;

ΤΣΜΕΔΕ καὶ ΤΕΕ πιστεύω στὶς δαπάνες χωρίς δικαίωμα ἔκπτωσης (ἀπὸ ΦΠΑ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.