Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερτιμολόγηση - Γιατί να την αποφεύγετε


Recommended Posts

για το εσπα η ελληνικη συμμετοχη ηταν 10% επι του επιδοτουμενου κονδυλιου, επομενως αν μιλαμε για ποσοστο κονδυλιου 50%, η ελληνικη συμμετοχη ειναι 5% ενω ο φορος που εισπραττεται ειναι 26% επι του κερδους, που συνηθως κυμαινεται στο 20% (κατωτατο οριο), επομενως 5,2%

 

αρα για καθε 5 ευρω που επιδοτει το κρατος, κερδιζει 0,2 € σε καθε περιπτωση. Εξαλλου οι περισσοτοι προμηθευτες θελουν δεν θελουν στο 20% κερδος πανε δια νομου ειδαλλως ο εφορος τους βαζει λουκετο.

 

ωστοσο εχω την εικονα οτι απο το μνημονιο Ι καταργηθηκε η ελληνικη συμμετοχη του 10%, επομενως το συνολο του κονδυλιου χορηγειται απο το εξωτερικο. Μπορει να κανω λαθος, αλλα η ενημερωση μου ετσι λεει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου περναει απο το μυαλο, οτι με 30.000Ε εισοδημα ΔΕΝ ειναι δυνατον να κανεις επενδυση 300.000Ε???

Εκτος και αν παρεις δανειο (απιθανον, γτ ουτε τις δοσεις δεν θα μπορεις να καλυψεις) ή μπορεις να επικαλεστεις εισοδηματα παλιοτερων ετων, αλλα ποσων ετων, 10ετη??, 20ετη?????

 

Και όμως, πολλοί έχουν επενδύσει στην δουλειά τους πολύ περισσότερα.

Εκτιμώ πως υπάρχουν πολλοί μηχανικοί που έχουν δικό τους γραφείο το οποίο έχει αντικειμενική πάνω από 300.000€ . Ενδεικτικά στην Γλυφάδα ένα μικρό γραφειάκι άνετα φεύγει παραπάνω.

 

Στο θέμα μας τώρα. Από την αρχή έθεσα το θέμα σαφέστατα: ότι πρέπει να αποφεύγει ο κόσμος την υπερτιμολόγηση και ότι αναφέρομαι μόνο στο χρηματοοικονομικό θέμα και όχι στο ηθικό.

 

Από την στιγμή που μιλάμε για υπερτιμολόγηση, το ότι θα κοπούν τιμολόγια 300.000€ δεν σημαίνει πως πρέπει να έχεις τόσα.

Επιπλέον 300.000€ επένδυση (χωρίς υπερτιμολόγηση) με 60% επιδότηση σημαίνει πως θα βάλεις από την τσέπη σου 120.000€. Παλιότερα που η επιδότηση ήταν έως 80€ θα έβαζες 60.000€.

 

Με τα τωρινά δεδομένα, αν κάποιος κάνει υπερτιμολόγηση, τότε το κέρδος του θα είναι μικρό σε σχέση με τους πιθανούς κινδύνους (πρόστιμο για εικονικά τιμολόγια, απόρριψη του φακέλου για το ΕΣΠΑ).

 

Επιπλέον όταν εγκρίνονται φάκελοι με "φουσκωμένα" τιμολόγια, τότε μειώνονται οι δικαιούχοι που θα κάνουν επενδύσεις και αυτό δεν βοηθάει στην μείωση της ανεργίας. Αν σε μια τσέπη υπάρχουν 100€, είναι προτιμότερο να ταϊσεις 2 άτομα σε gourmet εστιατόριο ή 20 άτομα σε μαγειρείο;

 

@zavi

Πήγα να αλλάξω αργότερα τον τίτλο του θέματος για να προσθέσω και "φουσκωμένες ΑΠΥ" αλλά δεν βλέπω πουθενά επιλογή να επεξεργαστώ τον τίτλο.

Το θέμα δεν το άνοιξα τόσο για την παροχή υπηρεσιών, αν και την αφορά άμεσα. Είχα στο μυαλό μου κυρίως τους μηχανικούς που έχουν αντιπροσωπείες (μηχανημάτων, δομικών υλικών, κτλ) .

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαστε στην χαμηλή κατηγορία, τότε θα πρέπει να αποδώσετε στο κράτος:

ΦΠΑ + Ε.Α. + Φ.Ε. = 0.23*Ζ + 0.01*Ζ + 0.26*Ζ= 50%

 

Αν είσαστε στην μεγάλη κατηγορία, τότε θα πρέπει να αποδώσετε στο κράτος:

ΦΠΑ + Ε.Α. + Φ.Ε. = 0.23*Ζ + 0.04*Ζ + 0.33*Ζ = 60%

 

Άρα θα πρέπει να κρατήσετε το 50% με 60% για να το αποδώσετε στο κράτος χωρίς καν να βγάλετε κέρδος.

Αγαπητέ sdim

Στους υπολογισμούς σου έχεις κάνει ένα σοβαρό λάθος. Αφού το Ζ είναι το ποσό της υπερτιμολόγησης χωρίς ΦΠΑ ο παράγοντας 0,23 * Ζ πρέπει να φύγει από τους υπολογισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτοι που θα χασουν την επιδοτηση διοτι καποιοι εξυπνακηδες υπερτιμολογησαν?

 

Στ @@ μας ε?

 

Εμ βεβαια...την παρτη μας και μονο

 

Ζαβι σ εχω για παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ sdim

Στους υπολογισμούς σου έχεις κάνει ένα σοβαρό λάθος. Αφού το Ζ είναι το ποσό της υπερτιμολόγησης χωρίς ΦΠΑ ο παράγοντας 0,23 * Ζ πρέπει να φύγει από τους υπολογισμούς!

 

Αναφέρομαι στο συνολικό ποσό, το οποίο περιλαμβάνει και ΦΠΑ. Το κείμενο το έγραψα κυρίως από την σκοπιά του πωλητή και όχι του αγοραστή.

Το ΦΠΑ το αποδίδει ο πωλητής στο κράτος, γι'αυτό το ΦΠΑ το περλαμβάνω (0.23*Ζ).

 

Για τον αγοραστή δεν υπάρχει φορολογικό θέμα με το ΦΠΑ καθώς εκπίπτει, ωστόσο καλό είναι να έχει στο μυαλό του το πόσο θα πληρώσει στο σύνολο γιατί με την έλλειψη ρευστότητας θα δυσκολευτεί αν τελευταία στιγμή συνειδητοποιήσει πως πρέπει να πληρώσει και το ΦΠΑ με ζεστό χρήμα και ύστερα θα πάρει την επιδότηση.

 

Ακόμα και στο κάτω όριο των 20.000€, τα 4600€ είναι πολλά χρήματα για αρκετούς μηχανικούς. 4200€ το ΤΣΜΕΔΕ (αν έρθει με τα αναδρομικά και τις αυξήσεις), άλλα τόσα στην εφορία, συν χαράτσια... τα μετρητά εξαφανίζονται γρήγορα.

 

Μόνο ο φόρος εισοδήματος των μηχανικών έχει αυξηθεί άνω του 1000% τα τελευταία 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτοι που θα χασουν την επιδοτηση διοτι καποιοι εξυπνακηδες υπερτιμολογησαν?

 

Στ @@ μας ε?

 

Εμ βεβαια...την παρτη μας και μονο

 

Ζαβι σ εχω για παραπανω...

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Εξαλλου αν ρωτας εμενα προσωπικα, μια φορα πηρα εσπα και δεν υπερτιμολογησα, για να παρω οσο περισσοτερο εξοπλισμο μπορουσα. Κατα τα αλλα σε τι ακριβως διαφωνεις σχετικα με τα ισοζυγια και τα αεπ? Αφου το ιδιο το κρατος εδινε τις ευλογιες του προκειμενου να ανθισουν τα νουμερα. Θεωρητικα η επιδοτηση διωχνει ρευστο εκτος της χωρας με εντεχνο τροπο και το εδειξα οσο πιο απλα μπορουσα

 

edit: στο αρχικο μου ποστ η διαφωνια μου ειναι σχετικα με το αν αυτος που υπερτιμολογει βλαπτει η οχι το κρατος. Ε λοιπον στην περιπτωση εξωτερικων κεφαλαιων π.χ. εσπα, ακομη και τωρα σου λεω οτι το ωφελει, ξαναδες τα νουμερα. Το κρατος βλαπτεται οταν οι επιδοτησεις προερχονται απο εσωτερικα κεφαλαια π.χ. βλεπε αναπτυξιακο νομο 2006

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Βραχυπρόθεσμα, αυτός που υπερτιμολογεί βοηθάει το κράτος καθώς στο ίδιο ποσό χρήματος που εισρέει από την Ε.Ε. αντιστοιχεί λιγότερο συνάλλαγμα για εισαγωγή εξοπλισμού ενώ παράλληλα αποδίδονται περισσότεροι φόροι.

 

Μακροπρόθεσμα όμως, οι υπερτιμολογήσεις οδηγούν σε μείωση των επενδυτών, άρα δημιουργούνται λιγότερες νέες επιχειρήσεις. Αυτό σε βάθος χρόνου σημαίνει αύξηση της ανεργίας και κατ'επέκταση περισσότερα έξοδα για κοινωνική πολιτική και λιγότερα έσοδα από φόρους επιχειρήσεων και εργαζομένων.

 

Το ότι οι υπερτιμολογήσεις οδηγούν σε μείωση των επενδυτών βέβαια είναι απλά μια εκτίμησή μου, δηλαδή το ότι οι υπερτιμολογήσεις μειώνουν το πλήθος των νέων επιχειρήσεων. Το σκεπτικό μου είναι πως κάθε επενδυτικό πρόγραμμα πάντα έφτανε στα όρια του προϋπολογισμού και μέναν και αρκετοί απ' έξω, άρα υπήρχε αρκετή ζήτηση για επενδύσεις. Από την άλλη βέβαια πολλοί δεν θα κάνανε επένδυση αν δεν υπερτιμολογούσαν. Δυστυχώς δεν υπάρχει αντικειμενικός δείκτης ώστε να ξέρουμε αν τα επενδυτικά προγράμματα θα φτάνανε στο όριο του προϋπολογισμού τους αν δεν γινόντουσαν υπερτιμολογήσεις.

 

Υ.Γ. Στο ΕΣΠΑ για τους μηχανικούς ούτε εγώ είχα κάνει υπερτιμολόγηση. Προτίμησα να πάρω ότι εξοπλισμό χρειαζόμουν. Τελικά μου βγήκε σε καλό. Δουλεύω ακόμα στον υπολογιστή που πήρα τότε χωρίς πρόβλημα, ενώ άλλοι που είχαν κάνει υπερτιμολόγηση έχουν ξαναπληρώσει τον εξοπλισμό καθώς δεν τους καλύπτει πλέον.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινω στη διαδικασια να αναλυσω γιατι ειναι κουραστικο και κατα βαση δεν ενδιαφερομαι αλλο για το θεμα γιατι ειναι φιλοσοφικο οπως εξελισσεται Απλα θα πω οτι οι απορροφησεις επενδυτικων προγραμματων ιστορικα και παγκοσμιωσ ειναι κατω του 30%, επομενως ο σκεπτικισμος οτι μειωνονται στο long run οι επιδοτουμενες επιχειρησεις ειναι αμφιβολου ισχυος.

 

Επισης, αν πιστευεις οτι τα επενδυτικα προγραμματα αποσκοπουν στην αυξηση των επιχειρησεων, εισαι γελασμενος. Αυτοι που δινουν τα λεφτα δεν ειναι κοροιδα. Στο εσπα χονδρικα για καθε 5 ευρω που σου δινουν, παιρνουν πισω 7. Προφανως εσυ κ εγω που το αξιοποιησαμε στην πραξη για να αγορασουμε εξοπλισμο οφεληθηκαμε μεν, αλλα ειμαστε η εξαιρεση (μαλλον). Ψαξε ιστορικα τις ελληνικες εταιρειες που επιδοτηθηκαν να δεις τι απεγιναν αυτες και οι επενδυσεις τους.

 

Αυτα βλεπει ο παπαντωνιου και σκαει στα γελια με κατι κουβεληδες και βενιζελους που προσπαθουν να κανουν leverage με τεχνασματα τυπου χαρατσι κλπ

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.