Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η δήλωση 4014 διαφορετικής διαμερισμάτωσης "απαγορεύει" στη συνέχεια την αλλαγή χρήσης του χώρου.....


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω κτίριο του 60 όπου έγινε μιά εξωτερική προσθήκη το 90 . Το κτίριο ανήκει όλο σε έναν και αρχικά έδειχνε 2 διαμερίσματα σε κάθε όροφο .

Στον 1 όροφο ενοποιήθηκαν με την προσθήκη , ενώ στον άλλο μπορώ τώρα να τα ενοποιήσω με 48ωρη ?

Επίσης με την ενοποίηση μεταφέρετε το ένα μπάνιο σε άλλη θέση , ενώ αλλάζει θέση η κουζίνα στον ένα όροφο .

 

Υπ ὀψη ότι λόγω ορόφων και μεγέθους , δεν απαιτούνταν Η-Μ μελέτες όταν φτιάχτηκε .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως όχι με 48 δεν μπορείς.

Ίσως με άδεια ή ρύθμιση με το νέο νόμο.....

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομικη και συμβολαιογραφικη οριστικη ενοποιηση μονο με αδεια δομησης. 

Για λειτουργικη ενοποιηση με συμφωνια των 2 ιδιοκτητων μπορεις να δειξεις καποιες εργασιες με 48ωρη οπως πχ το γκρεμισμα καποιου τοιχου για την ενοποιηση ή οποιες αλλες εργασιες προβλεπονται για τις 48ωρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω 2 ιδιοκτήτες . Σε ένα ανήκει το κτίριο .

 

Επίσης αν η ενοποίηση δεχθούμε ότι έγινε στο παρελθόν , πριν 20 χρόνια π.χ. τότε θεωρείται αυθαίρετη ?

 

Εφ' όσον δεν έχουμε οριζόντιες ιδιοκτησίες , δεν νομίζω .

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις την "πραγματικότητα" μα τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Ό,τι δεν συμφωνεί με αυτά είναι ...αυθαιρεσία.

Δεν έχει σημασία το πότε αποδεδειγμένα έγινε.

Βεβαίως η διαφοροποίηση στην "εσωτερική διαρρύθμιση" δεν αποτελεί εμπόδιο στην έκδοση Βεβαίωσης 4014.

Link to comment
Share on other sites

σωστα..."εξηγησε μας..."

 

α] εχεις οικοπεδο εμβαδού...

β] εχτισες με ΟΑ το ετος...οικοδομη αποτελουμενη απο....

γ] πώς χτισθηκε η οικοδομη στην πραγματικοτητα

δ] εκανε συσταση ΟΙ ή οχι? [νομιζω ειπες οχι..]

ε] εξαντλησες τον σδ???

στ] τι "προσθετα" εχουν χτιστει και πότε  και πού

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ

 

α. Εμβαδό άρτιο

β.Αρχές του 60 , διόροφο σε 2 φάσεις που έδειχνε 2 μικρά δ/τα ανά όροφο . Επέκταση εξωτερική το 90 μέ άδεια .

γ. Ετσι χτίστηκε , αλλά το 90 ενοποιήθηκαν τα 2 του ενός ορόφου .

δ. Εγινε σύσταση και ενδοοικογενειακές μεταβιβάσεις σε απογόνους πρόσφατα , ανά όροφο ιδιοκτησία , ανά όροφο και η ενοποίηση .

ε. Εχω άπειρο υπόλοιπο ΣΔ .

ζ. Δεν υπάρχουν πρόσθετα εκτός αδείας .

 

Εβγαλα άδεια 48ωρη γιά ανακαίνιση .

Θέλω να ενοποιήσω λειτουργικά και το άλλο και να μεταφέρω το ένα μπάνιο σε άλλη θέση με χρήση της υπάρχουσας υδραυλικής εγκατάστασης .

Ρώτησα και σε πολεοδομία , αν ο όρος διασκευή που λέει στην 48ωρη με καλύπτει . Μου απάντησαν κλασσικά , μάλλον .

 

Επισημαίνω ότι δεν υπάρχουν μελέτες Μ-Η , αφού δεν απαιτούνταν σε καμμία από τις άδειες .

 

Το θέμα είναι ότι αφού επιτρέπεται η λειτουργική συνένωση ακόμα και διαφορετικών ιδιοκτητών με 48ωρη , γιατί να έχω θέμα με την συνένωση του ιδίου ιδιοκτήτη . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.