Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Μα η λογική της ταυτότητας δεν είναι να δημιουργηθεί στο τέλος ένα αρχείο σχεδίων κτλ, να μπουν όλα και σε ένα κουτί στην είσοδο να υπάρχουν σε περίπτωση σεισμών κτλ (να γίνει και πραγματικότητα το όνειρο του Καρύδη. Με την καημό της κατακόρυφης συνιστώσας και του πράσινου κουτιού θα μείνει).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι όμως φίλε μου θα πάει ανά αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία......

Και θ' αντικαταστήσει τη Βεβαίωση 4014 ή οποία θα καταργηθεί.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, με ποια λογική υπάρχει σιγουριά για το εφάπαξ πρόστιμο για τα προ του '75 ότι θα είναι 500 ευρώ?

και εξηγούμαι. ένας πολίτης να προσφύγει στο ΣτΕ ότι πλήρωσε παραπάνω ποσό για νόμο που κρίθηκε αντισυνταγματικός, θα βγει απόφαση υπέρ του και το δημόσιο θα κληθεί να επιστρέψει χρήματα σε όσους έχουν δηλώσει με τον 4014 και υπάγονται σε αυτή την περίπτωση.

Είναι παράλογο αυτό το επιχείρημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Αν κάνει προσφυγή όντως θα εκπέσει της ρύθμισης με τον 4014.

Στη συνέχεια πρέπει με ειδική διαδικασία να ζητήσει επιστροφή των χρημάτων του από το κράτος.

Το δικαιούται και θα του επιστραφούν. Η διαδικασία όμως όλη αυτή θα κοστίσει περισσότερο από όσα θα πάρει, όταν τα πάρει.

Στη συνέχεια θα πρέπει να ξαναενταχθεί στον νέο νόμο πληρώνοντας κι αυτός τα ανάλογα.....

Πιστεύεις ότι, θα το κάνει κανείς;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος θα σου δώσει ότι έδωσες, αλλά πλέον θα έχεις ένα μη τακτοποιημένο αυθαίρετο...

 

Το οποίο και να γκρεμίσεις την επόμενη μέρα, θα πρέπει να τους πληρώσεις ανέγερσης και διατήρησης μέχρι την ημέρα κατεδάφισης.

 

Βλέποντας το άρθρο 27 του 4014 ή το 26 του σχεδίου νόμου, η ανίσωση είναι εύκολη.

Είναι από αυτές που το ">" δεν ταιριάζει και βάζουμε ">>".

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζοντας προσεκτικότερα το προσχέδιο του νέου νόμου βρήκα αυτό:

 

".....γ. Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης κατά τις διατάξεις του ν. 3775/2009 (Α' 122) ή του ν. 3843/2010 (Α' 62) ή του ν. 4014/2011 (Α’ 209) µε την επιφύλαξη των οριζοµένων στην παρούσα εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης µετά την συµπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010 (Α' 62).....".

 

Άρα, με πολύ μεγάλη βεβαιότητα πλέον "....για όσες δηλώσεις 4014 έχει περατωθεί η διαδικασία, δεν θα απαιτηθεί να ξαναμπούν στον νέο υπό κατάθεση κ.λπ. νόμο"!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Αν κάνει προσφυγή όντως θα εκπέσει της ρύθμισης με τον 4014.

Στη συνέχεια πρέπει με ειδική διαδικασία να ζητήσει επιστροφή των χρημάτων του από το κράτος.

Το δικαιούται και θα του επιστραφούν. Η διαδικασία όμως όλη αυτή θα κοστίσει περισσότερο από όσα θα πάρει, όταν τα πάρει.

Στη συνέχεια θα πρέπει να ξαναενταχθεί στον νέο νόμο πληρώνοντας κι αυτός τα ανάλογα.....

Πιστεύεις ότι, θα το κάνει κανείς;;;;;;

Πιστεύω ότι δεν θα εφαρμόσουν τη διάταξη του εφάπαξ 500 ευρώ για τα προ του 75.

Θέλω να πω ότι το ρίσκο μίας απόφασης του ΣτΕ να αναφέρει επιστροφή χρημάτων είναι μεγάλο, επίσης δεν χρειάζεται προσφυγή όλων προς τούτη την κατεύθυνση, αρκεί η προσφυγή ενός, για να αποτελέσει δεδικασμένο από το ανώτατο δικαστήριο, το οποίο θα αναγκάσει πλέον το κράτος σε επιστροφή χρημάτων καθολικά, αφού θα αναγκαστεί να τροποποιήσει το νόμο προς το ευνοϊκότερο, σύμφωνα με το νέο νόμο ο οποίος θα είναι και συνταγματικός (μεγάλο ερωτηματικό εδώ βέβαια), αλλά νομίζω γίνεται κατανοητή η σκέψη μου.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο αλλά έχω ένα φάκελο σε προσωρινη υπαγωγή που έχει και έκδοση νέας οικοδομικής αδείας. Την άδεια την έβγαλα, την ανέβασα στο ΤΕΕ αλλά δε με αφήνει να προχωρήσω σε οριστική υπαγωγή λέγοντας ότι εκκρεμεί η έκδοση αδείας!!! πως μπορώ να το κλείσω τον φάκελλο? ξέρει κανένας? ευχαριστώ

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

πως ανεβασες την αδεια?εστειλες αιτηση στο διαχειριστη? στα αρχεια?μηπως χρειαζεται να ανεβασεις και κατι αλλο?

στα αρχεία  την ανέβασα,

κάτι ακόμα θα χρειάζεται αλλά τι είναι αυτό είναι το θέμα

... και υποσχέθηκα στον πελάτη ότι θα το έκλεινα μέχρι αύριο :(

 

edit: έστειλα μήνυμα στον διαχειριστή περιγράφοντας το θέμα μου, υποψιάζομαι ότι μόνο έτσι κλείνει ο φάκελλος

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.