Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Δυστυχως δεν διάβασα όλες τις σελίδες , οποτε αν κάποιος εχει την ευγενή καλοσύνη να μου απαντήσει..

Το νεο νομοσχέδιο όπως εχει μέχρι στιγμής λέει κάτι το ιδιαίτερο για τα εκτός σχεδίου αυθαίρετα? Η τα εντάσσει και αυτα κανονικά στη ρύθμιση ανάλογα με το χρόνο κατασκευής?

Διαβασα το νομοσχεδιο αλλά δεν είδα κάτι, παρα μόνο κάποιες εξαιρεσεις οταν υπερβαίνουν το υψος της κορυφογραμμης και εντός 20μ από αγωγους υψηλής τάσης.

Ολα τα υπόλοιπα εκτός σχεδιου λοιπόν εντασσονται όπως και τα εντός?

 

Με μια γρηγορη ματια που του ειχα ριξει οταν πρωτοβγηκε, ειχα δει οτι εχει 2 πολυ σημαντικες αλλαγες για τα ΕΚΤΟΣ σχεδιου:

1) 10% ανοχη στις μετρησεις (και στο εμβαδο του οικοπεδου!), το οποιο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημαντικο για την αρτιοτητα των 4 στρεμματων στα εκτος σχεδιου (οταν βλεπεις πχ. 4.100μ2, κατα 90% ειναι κατω απο 4 στρεμματα στην πραγματικοτητα...)

2) Εφυγε το "κατω απο 20μ απο την κορυφογραμμη" και εμεινε απλα το "κατω απο την κορυφοργραμμη"  (επισης πολυ σημαντικο γιατι τα 20 μετρα ειχαν δημιουργησει μεγαλο προβλημα, μιας και οι πολεοδομιες δεν ειχαν στη διαθεση τους ακριβη προσδιορισμο υδατοκ. κλπ)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) 10% ανοχη στις μετρησεις (και στο εμβαδο του οικοπεδου!), το οποιο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημαντικο για την αρτιοτητα των 4 στρεμματων στα εκτος σχεδιου (οταν βλεπεις πχ. 4.100μ2, κατα 90% ειναι κατω απο 4 στρεμματα στην πραγματικοτητα...)

 

Αυτό δεν πρόκειται να περάσει έτσι στο τελικό κείμενο του νόμου που θα δημοσιευτεί σε ΦΕΚ.

Είναι τεράστιο ποσοστό για απόκλιση εμβαδού!!!!! Το βλέπω γύρω στο 2%.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θυμιζει εκεινη την αρχικη ρυθμιση για απόκλιση κατα "10%"  για το Κτηματολογιο...

 

η οποια-αν εφαρμοζονταν- θα εφτανε.... η Κερκυρα μεχρι την ...Ιταλια...και βαλε...

 

ιασονα

πολυ σωστα

 

προκειται για "τεραστιο" νουμερο

 

με τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!!!

Αν τηρηθεί αυτό η Ελλάδα θα διπλασιάσει το συνολικό εμβαδόν της!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου (υποψήφιος) μου λέει: "Διασταυρωμένα από 50 μεριές: Αν δεν πληρωθεί τώρα το παράβολο του 4014, μετά με τον νέο νόμο δεν θα μπορείς να νομιμοποιηθείς για πάντα αλλά μόνο για 30 χρόνια." Θα μπορούσε να ναι ανέκδοτο αλλά είναι πραγματικότητα... Θα μας τρελάνουν ρε οι "επιστήμονες"

Link to comment
Share on other sites

Για τι περίπτωση μιλάς? Για τις κατηγορίες 1-2-3 που έχουν την διάταξη περί πλήρους νομιμοποίησης? Ότι αν δεν ενταχθούν στον 4014 δεν θα ισχύσει?? Ποιος το λέει αυτό? Και που το στηρίζει? 

Ρε παιδιά, φιλικά, μην ακούτε ιδιώτες που έχουν ακούσει την γιαγιά τους και η οποία τα έχει ακούσει από τον Αυτιά που τον κατάλαβε λάθος και ο οποίος είπε την μισή αλήθεια γα λόγους τηλεθέασης, την οποία αλήθεια την άκουσε από άλλους δημοσιογράφους, οι οποίοι ξεφύλλισαν το νομοσχέδιο, δεν πήραν "γραμμή" τι εννοεί (πως θα μπορούσαν άλλωστε) και ρώτησαν τις δημοσιογραφικές πηγές τους (άλλοι δημοσιογραφίσκοι ή πολιτικάντηδες) και "βγάλαν" την είδηση...

Κατά την γνώμη μου 1 στις 100 πληροφορίες που ακούω είναι σωστές και γι' αυτό ακριβώς δεν λαμβάνω υπόψιν καμία...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαζί σας, απλά ήθελα να το μοιραστώ... Εν πάση περιπτώσει τον περιμένω το απόγευμα να τον βάλω στον 4014 (που τον έχει ερωτευτεί τόσο...), άρον άρον. Δεν γίνεται να τους προστατεύουμε ακόμα και από τον εαυτό τους και την ιδέα ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα προλάβεις να το κάνεις.......

Εκτός αν είσαι πάρα πολύ γρήγορος.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.