Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικοί ασφαλείας


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Ηθέλα να ρωτήσω το εξής: η γραπτή εκτίμηση επαγγελματικου κινδύνου πρέπει να συντάσεται μέτα από κάθε επίσκεψη στην επιχειρήση??

Εγώ πηγαίνω για έλεγχο μία φορά την εβδομάδα για μισή ώρα (έτσι θέλησαν να μοιράσουν τις 2 ώρες του μήνα) θα πρέπει δηλαδή καθε φορά να συντάσσω την εκτίμηση?

Το βιβλίο παρατηρήσεων το συμπληρώνω κάθε φόρα.

Η επιχείρηση είναι φαρμακαποθήκη. Αν παίζει ρόλο! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να αναλάβεις Τ.Α. σε τέτοια δραστηριότητα, αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.

 

Η ΓΕΕΚ συντάσεται μία φορά και ανανεώνεται μόνο όταν υπάρχει κάποια αλλαγή στη δραστηριότητα, στην παραγωγική διαδικασία, στον εξοπλισμό, στα πόστα εργασίας... κτλ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς λόγω ειδικότητας?

Στο ΚΕΠΕΚ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα!

Edited by Χριστίνα_Πολ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Μια απορία συνάδελφοι γιατί με ρωτάνε συχνά.

Όταν αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης ως Τεχνικός Ασφαλείας (μετά την επιμόρφωση του από τα σεμινάρια) συνεχίζει να σημειώνει στο βιβλίο του Τεχνικού Ασφαλείας στο οποίο σημείωνε προηγουμένως ο μηχανικός που ήταν Τεχνικός Ασφαλείας  ; Ή δεν χρειάζεται να σημειώνεται κάτι αφού πλέον είναι ο ίδιος ;

Επίσης πρέπει να πάει ο ιδιοκτήτης στο ΚΕΠΕΚ και να καταθέσει το έντυπο 1 που αφορά την επιχείρησή του μαζί με την βεβαίωση παρακολούθησης των σεμιναρίων ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφοι, συμφωνα με το πινακα του αρ.13 του Ν.3850/10 ο πολιτικος μηχανικος μπορει σε ελαχιστες δραστηριοτητες να ειναι Τ.Ε.

Εμενα με ενδιαφερει για "ιατρειο" μπορει να γινει καποιος πολ.μηχανικος με την απαιτουμενη εμπειρια (5ετη) Τ.Ε.?

Και επισης απο τον 3850 εχω το γνωστικο πλαισιο που χρειαζομαι ή πρεπει να διαβασω και κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικός Ασφάλειας. Τ.Α.

Η απαιτούμενη εμπειρία δεν είναι 5 έτη.

Σύμφωνα με μία λίστα ανά κατηγορία επιχειρήσεων, δε μπορεί.

Αλλά ρώτα και στο ΚΕΠΕΚ της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Eκ παραδρομης το λαθος. Και η εμπειρια ειναι 2 ετη,σωστα? Οπως και να εχει ειμαστε ενταξει οσον αφορα αυτο.

Θα ρωτησω το κεπεκ. Οσον αφορα το νομοθετικο πλαισιο που πρεπει να διαβασω ποιο ειναι ρε παιδια για ιατρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.