Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικοί ασφαλείας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βεβαιως και μπορεις αλλα κοιτα και τις δραστηριοτητες των επιχειρησεων που θα αναλαβεις

 

http://www.elinyae.gr/el/category_details.jsp?cat_id=1287

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

μαλλον το αποσπασμα απο το νομο που αναφερθηκε παραπανω αφορουσε περιπτωσεις.

 

Εν παση περιπτωση, συμφωνα με ενα πινακα που εχω (με επιφυλαξη για τυχον τροποποιησεις) μπορεις σε κατηγοριες Α μεχρι 50 ατομα και σε κατηγορια Β μεχρι 650 ατομα.

Η δραστηριοτητα της επιχειρησης δε βλεπω τι σχεση εχει. Υποτιθεται οτι οι μηχανολογοι μπορουμε σε ολες τις επιχειρησεις (πλην εργοταξιων και συναφων)

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι μπορούμε αλλά δεν ξέρεις καμμιά φορά,οι νομοι αλλάζουν εν ριπή οφθαλμού

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι γίνεται σε περιπτώσεις όπου η επιχείρηση έχει πολλά υποκαταστήματα με διαφορετικές κατηγορίες επικινδυνότητας?

Συμπαρασύρονται τα υποκαταστήματα Γ κατηγορίες στην δυσμενέστερη κατηγορία ?

Αν ναι υπαρχει κάποιος νόμος εγκύκλιος που να το διευκρινίζει?

 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται τα υποκαταστήματα μίας επιχείρησης με ένα αντικείμενο εργασιών να έχουνε άλλη επικινδυνότητα;Δηλαδή παράδειγμα,το ένα υποκατάστημα ασχολείται με την κατασκευή εκρηκτικών και το άλλο είναι εστιατόριο; Μιλάμε για 2 διαφορετικές επιχειρήσεις τότε.Ρίξε μία ματιά στον πίνακα του άρθρου 10

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/84a_10.1275640659265.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ένα εργοστάσιο επίπλων, κάπου αλλού έχει και μία έκθεση.

 

ΑΠΛΑ, χωρίς εκρηκτικά και πυροτεχνήματα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παραρτήματα, υποκαταστήματα, χωριστές εγκαταστάσεις ή αυτοτελείς εκμεταλλεύσεις, εξαρτημένες από την κύρια επιχείρηση, θεωρούνται αυτοτελείς επιχειρήσεις για την επιλογή ΤΑ, εφόσον απέχουν μεταξύ τους ή από την κύρια επιχείρηση τόσο, ώστε να δυσχεραίνεται το έργο του ΤΑ, κατά την απόφαση του Επιθεωρητή Εργασίας, στον οποίο μπορεί να προσφύγει κάθε μέρος σε περίπτωση διαφωνίας. Κατά της απόφασης του Επιθεωρητή Εργασίας επιτρέπεται προσφυγή ενώπιον του αρμόδιου ειρηνοδίκη κατά τις διατάξεις της πολιτικής δικονομίας περί εργατικών διαφορών. άρθρο 4, παρ. 2 του Ν. 1568/85

 

 

 

Υ.Γ Νομίζω είναι δεδομένο ότι αφού μιλάμε για διαφορετικά επίπεδα επικινδυνότητας,θα πάρουμε την δυσμενέστερη κατηγορία στην συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή την κατηγορία στην οποία ανήκει το εργοστάσιο.Δεν βρήκα όμως να το διευκρινίζει κάπου ο νόμος

 

Υ.Γ 2 Άλλο αντικείμενο εργασιών έχει ο εκθεσιακός χώρος και άλλο αντικείμενο το εργοστάσιο.Το ένα αφορά την κατασκευή και το άλλο την προβολή και το εμπόριο των επίπλων,ίσως ήταν λίγο χοντροκομμένο το παράδειγμά μου

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένας γνωστός έχει μια εταιρεία που παρέχει υπηρεσίες σε επιχειρήσεις. Αυτή τη στιγμή έχει μόνο δύο καθαρίστριες, ως συνεργείο καθαρισμού που πάνε σε διάφορα μέρη και καθαρίζουν, ανάλογα με τους πελάτες του γνωστού μου δηλαδή.

 

Εγώ ως τεχνικός ασφαλείας, τί ευθύνες θα έχω, αφού αυτές μπορεί να δουλεύουν από εδώ και από εκεί; Δηλαδή το 2ωρο κάθε μήνα θα πηγαίνω να ελέγχω στα μέρη που εργάζονται;

 

Δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω ακριβώς το ρόλο μου σε αυτή την περίπτωση. Η έδρα της εταιρείας είναι ένα γραφείο και οι εργαζόμενοι δουλεύουν σε εξωτερικούς πελάτες. 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα τα μέρη ανήκουν στο ίδιο ΚΕΠΕΚ  πάνε από το ΚΕΠΕΚ και συνενοήσου. Σίγουρα στην Μελέτη θα λάβεις υπόψη σου όλοες τις περιπτώσεις που εργάζονται (πολυκατοικίες , γραφεία , νοσοκομεία κλπ) αλλά νομίζω πως εσύ θα κάνεις κανονικότατα το διωράκι σου στο γραφείο. Πάνε όμως πρώτα αό το ΚΕΠΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.