Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Καλημέρα, διαβάζω πολύ καιρό το νήμα και γενικά το forum και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την θερμουγρομωνοση που θέλω να κάνω. Οι γνώμες που έχω πάρει από μονωτές αλλά και από έναν μηχανικό είναι όλες μεταξύ τους διαφορετικές και ο κάθε ένας υποστηρίζει τα δικά του που πολλές με πείθουν και δεν ξερώ τι να κάνω.

 

Η ταράτσα στην ΠΑΤΡΑ είναι 165τμ και έχει 2-3 σημεία στα οποία λιμνάζουν νερά ( δεν έχει καθόλου σωστές ρήσεις ) .

Είναι περασμένη αστάρι vivedour όλη και τα σημεία που λιμνάζει το νερό με τσιμεντοιδες υγρομονωτικο.

Η λύσεις που λέω να ακολουθήσω είναι :

 

1)EPS 100 σε πάχος ελάχιστο 5cm έως 8cm για την διαμόρφωση ρήσεων

Ecobeton για την τελικη διαμορφωση ρησεων και προστασια του EPS.

Επαλειφομενο στεγνωτικό

 

ή

 

2)durosol light roof

 

ή

 

3)ψεκασμός πολυουρεθανης με πολυουρία.

 

Η πρώτη είναι η πιο συμβατική .

η δεύτερη η πιο οικονομική  

η τρίτη που θεωρώ πολύ καλή δεν ξερώ αν εφαρμόζεται από κάποιον στην περιοχή μου και δεν ξερώ και το κόστος που είναι βασικός γνώμονας.  

 

Σε όλες σαν τελική επιφάνεια θα ήθελα πλακάκι αλλά μετά από 1-2 χρονιά από την τοποθέτηση της μόνωσης.

 

 

Έχει κάποιος κάτι επί του θέματος. 

Link to comment
Share on other sites

2-3 παρατηρήσεις...

 

- Εφόσον θέλεις πλακάκι, θα συνιστούσα τσιμεντοειδές στεγανωτικό,

- Προσοχή στη κατασκευή αρμών

- Το light roof απ΄ όσο ξέρω δεν είναι πλήρως επισκέψιμο και βατό... άλλωστε η τελική επιφάνεια νομίζω ότι είναι πολυουρεθανικό.

- Η πολυουρεθάνη δεν είναι από τις αγαπημένες μου λύσεις γιατί έχει μεγάλες διαφορές ως εφαρμογή από περίπτωση σε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

 

Πρώτα βρίσκεις αν στο υφιστάμενο έχουν δημιουργηθεί προβλήματα. Μετα αποφασίζεις. Για την Πάτρα πάντως οι παραπάνω λύσεις δεν είναι ιδιαίτερα καλές.

Link to comment
Share on other sites

Στο light roof αν βάλεις πλακάκι πάνω από την τελευταία στρώση νομίζω ότι είναι πλήρως επισκέψιμο.

Ναι μου έχουν πει για το τσιμεντοειδες και έχω χρησιμοποίηση είδη στο συγκεκριμένο τύπο μπετόν που έχω βάλει για γεμίσματα στα μπαλκόνια. 

 

 

 

Πρώτα βρίσκεις αν στο υφιστάμενο έχουν δημιουργηθεί προβλήματα. Μετα αποφασίζεις. Για την Πάτρα πάντως οι παραπάνω λύσεις δεν είναι ιδιαίτερα καλές.

Ποια μπορεί να είναι καλή λύση για την Πάτρα??????  Η πρώτη λύση με τελική στρώση πισσοφυλα είναι αυτή που προτείνουν οι περισσότεροι. 

Link to comment
Share on other sites

 

μακρυά απο ασφαλτόπανα ειδικά σε υφιστάμενο δεν υπάρχει διαπνοή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ασφαλτοπανο το έχω αποκλείσει έτσι και αλλιώς γιατί θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο να υπάρξει αστοχία από ότι σε ένα επαλειφομενο. Ποια θεωρείται εσείς σαν λύση για την περιοχή της Πάτρας.

Επίσης οι γνώμες που έχω πάρει διίστανται για την υπάρξει φράγματος υδρατμών. 

Link to comment
Share on other sites

Φράγμα υδρατμών όποιος σου το λέει να τον πυροβολήσεις ειδικά σε παλιά κατοικία. Που ακριβώς είσαι στην Πάτρα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.