Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Φίλε μου καλησπέρα,

οπως σου είπε ο συνάδελφος:

 

Στο παρόν φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να σας δοθούν προσφορές κλπ.

Μπορείς να απευθυνθείς μόνος σου σε συνεργεία ή σε τεχνικό σύμβουλο της επιλογής σου να σου τα κοστολογήσει και να σου δώσει προσφορά.

 

Από τους κανόνες συμμετοχής στο forum πάνω δεξιά:

post-2272-0-30143900-1427055756_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις διευκρινησεις κ Ροδοπουλε και με συγχωρειτε για το υφος μου αρχικα.Αυτα ολα που λετε ειναι σωστα και κατανοητα απολυτα.Οσο αφορα τις επιπλεον στεγανωτικες στρωσεις οπως αυτη της νεροπισσας πιστευετε πως εχει καποια σημασια; η απλως δεν βοηθαει στην προσφυση των επομενων στρωσεων.Αυτη ηταν η απορια η δικια μου και ειναι ακομα να σας πω την αληθεια !  :???:


 

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε

 

σε κάθε "μελέτη" υπάρχουν επιμέρους στοιχεία που έχουν να κάνουν με την εμπορικότητα της "μελέτης".

 

Ας πάρουμε την εταιρία εφαρμογής Α. Η εταιρία αυτή ας πούμε οτι έχει καλές σχέσεις με τον κατασκευαστή υλικών Α. Αυτό σημαίνει οτι α) έχει πίστωση και β) καλή έκπτωση. Οι παράμετροι αυτοί ορίζουν σε μεγάλο ποσοστό το τελικό νούμερο πχ 10Ε/τμ. Εν μέρη είναι λογικό να συμβαίνει και πρέπει να συμβαίνει διότι η διαφοροποίηση είναι στοιχείο ανταγωνισμού. Το πρόβλημα είναι οτι συμβαίνει όμως με λάθος τρόπο. Δηλαδή κάθε εταιρία εφαρμογής είτε η μελέτη είναι "λάθος" είτε λίγο λάθος είτε όχι δεν μπορεί να το καταλάβει. Οι λόγοι είναι πολλοί, α) δεν γνωρίζει, β) δεν μπορεί οικονομικά και γ) δεν θέλει. Το δεν γνωρίζει είναι καθαρά θέμα βλακείας. Δόξα το θεό υπάρχουν νέοι μηχανικοί που θα μπορούσαν να κάνουν αυτή την δουλειά σαν εργαζόμενοι στην εταιρία και μάλιστα με σχετικά μικρό κόστος. Το δεν μπορεί οικονομικά είναι θέμα νοοτροπίας. Η νοοτροπία είναι εδώ έχει να κάνει με το γεγονός οτι δεν έχει την δυνατότητα να ψάξει εναλλακτικές λύσεις, να καταφέρει σαν εταιρία να πουλήσει στο πελάτη μια σωστή λύση ασχέτως αν είναι πιο ακριβή, κλπ. Το δεν θέλει έχει να κάνει με νοοτροπία πάλι. Δεν θέλω να ανταγωνιστώ του συναδέλφους διότι θα χαλάσει η πιάτσα, δεν θέλω να μπλέξω, δεν θέλω χίλια πράγματα. 

 

Η μόνωση έχει κάποιες βασικές αρχές και σίγουρα δεν είναι Αστροφυσική. Θέλει προσοχή αλλα δεν είναι τίποτα τρομερό και φοβερό. 10 συστήματα χρειάζονται για να καλύψουν την Ελλάδα και τίποτα παραπάνω. Τα υλικά και τα πάχη είναι παράμετροι των συστημάτων. Μια απο τις βασικές αρχές είναι η διαπνοή να αυξάνετε απο τα μέσα προς τα έξω και άρα να μην υπάρχει περίπτωση συμπύκνωσης και δημιουργία φορτίου ύδατος στα χρόνια σχεδιασμού (πχ 25 χρόνια). Το πόσο θα πρέπει να αυξάνετε ανα υλικό και πάχος θα σας το πει ο νέος μηχανικός που έχετε.

 

Ας φέρουμε ένα μικρό παράδειγμα. Έχουμε το γέμισμα ρύσεων. Πότε στεγνώνει? ας πούμε σε 30 ημέρες αν είναι ελεύθερο και καλοκαίρι. Αν όμως απο επάνω έχει ασφαλτικό γαλάκτωμα μήπως στεγνώσει σε 150 ημέρες? και αν στεγνώνει σε 30 ημέρες πιο συνεργείο και ποιος πελάτης θα περιμένει 30 ημέρες? άρα μήπως τις ρύσεις μας θα πρέπει να τις φτιάξουμε με κάτι άλλο? ή να βάλουμε κάτι άλλο πχ πρόσμικτο. Μα αν κάνουμε όλα αυτά δεν θα βγει με 10Ε/τμ και θα χάσω την δουλειά ή δεν θα βγάλω κέρδος. Η απάντηση βρίσκετε στα 3 που έγραψα παραπάνω. Γράφετε περί πρόσφυσης και σίγουρα έχετε διαβάσει κάποια νούμερα που δίνουν οι κατασκευαστές. Ρωτήστε τους ποια θα είναι η πρόσφυση αν το υπόστρωμα Α δεν έχει πλήρως στεγνώσει? Προφανώς δεν θα σας πούνε. Το πρώτο λοιπόν πράγμα που μπορεί κάποιος να κάνει για να δεί κατά πόσο η συνταγή έχει κάποια πιθανότητα είναι να δει τους χρόνους ωρίμανσης και να τους συγκρίνει με τους χρόνους αποπεράτωσης του έργου.  

 

Τι πιο ωραίο πράγμα από το μοιράζεστε την δική σας κατασκευαστική εμπειρία με έναν νέο άνθρωπο που έχει γνώσεις? Στο τέλος θα βγείτε κερδισμένοι. Αν μάλιστα το κάνετε 20 εταιρίες στην μικρή αγορά της Ελλάδος τότε δεν θα έχετε ανάγκη από το michanikos.gr.     

 

     

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε

 

σε κάθε "μελέτη" υπάρχουν επιμέρους στοιχεία που έχουν να κάνουν με την εμπορικότητα της "μελέτης".

 

Ας πάρουμε την εταιρία εφαρμογής Α. Η εταιρία αυτή ας πούμε οτι έχει καλές σχέσεις με τον κατασκευαστή υλικών Α. Αυτό σημαίνει οτι α) έχει πίστωση και β) καλή έκπτωση. Οι παράμετροι αυτοί ορίζουν σε μεγάλο ποσοστό το τελικό νούμερο πχ 10Ε/τμ. Εν μέρη είναι λογικό να συμβαίνει και πρέπει να συμβαίνει διότι η διαφοροποίηση είναι στοιχείο ανταγωνισμού. Το πρόβλημα είναι οτι συμβαίνει όμως με λάθος τρόπο. Δηλαδή κάθε εταιρία εφαρμογής είτε η μελέτη είναι "λάθος" είτε λίγο λάθος είτε όχι δεν μπορεί να το καταλάβει. Οι λόγοι είναι πολλοί, α) δεν γνωρίζει, β) δεν μπορεί οικονομικά και γ) δεν θέλει. Το δεν γνωρίζει είναι καθαρά θέμα βλακείας. Δόξα το θεό υπάρχουν νέοι μηχανικοί που θα μπορούσαν να κάνουν αυτή την δουλειά σαν εργαζόμενοι στην εταιρία και μάλιστα με σχετικά μικρό κόστος. Το δεν μπορεί οικονομικά είναι θέμα νοοτροπίας. Η νοοτροπία είναι εδώ έχει να κάνει με το γεγονός οτι δεν έχει την δυνατότητα να ψάξει εναλλακτικές λύσεις, να καταφέρει σαν εταιρία να πουλήσει στο πελάτη μια σωστή λύση ασχέτως αν είναι πιο ακριβή, κλπ. Το δεν θέλει έχει να κάνει με νοοτροπία πάλι. Δεν θέλω να ανταγωνιστώ του συναδέλφους διότι θα χαλάσει η πιάτσα, δεν θέλω να μπλέξω, δεν θέλω χίλια πράγματα. 

 

Η μόνωση έχει κάποιες βασικές αρχές και σίγουρα δεν είναι Αστροφυσική. Θέλει προσοχή αλλα δεν είναι τίποτα τρομερό και φοβερό. 10 συστήματα χρειάζονται για να καλύψουν την Ελλάδα και τίποτα παραπάνω. Τα υλικά και τα πάχη είναι παράμετροι των συστημάτων. Μια απο τις βασικές αρχές είναι η διαπνοή να αυξάνετε απο τα μέσα προς τα έξω και άρα να μην υπάρχει περίπτωση συμπύκνωσης και δημιουργία φορτίου ύδατος στα χρόνια σχεδιασμού (πχ 25 χρόνια). Το πόσο θα πρέπει να αυξάνετε ανα υλικό και πάχος θα σας το πει ο νέος μηχανικός που έχετε.

 

Ας φέρουμε ένα μικρό παράδειγμα. Έχουμε το γέμισμα ρύσεων. Πότε στεγνώνει? ας πούμε σε 30 ημέρες αν είναι ελεύθερο και καλοκαίρι. Αν όμως απο επάνω έχει ασφαλτικό γαλάκτωμα μήπως στεγνώσει σε 150 ημέρες? και αν στεγνώνει σε 30 ημέρες πιο συνεργείο και ποιος πελάτης θα περιμένει 30 ημέρες? άρα μήπως τις ρύσεις μας θα πρέπει να τις φτιάξουμε με κάτι άλλο? ή να βάλουμε κάτι άλλο πχ πρόσμικτο. Μα αν κάνουμε όλα αυτά δεν θα βγει με 10Ε/τμ και θα χάσω την δουλειά ή δεν θα βγάλω κέρδος. Η απάντηση βρίσκετε στα 3 που έγραψα παραπάνω. Γράφετε περί πρόσφυσης και σίγουρα έχετε διαβάσει κάποια νούμερα που δίνουν οι κατασκευαστές. Ρωτήστε τους ποια θα είναι η πρόσφυση αν το υπόστρωμα Α δεν έχει πλήρως στεγνώσει? Προφανώς δεν θα σας πούνε. Το πρώτο λοιπόν πράγμα που μπορεί κάποιος να κάνει για να δεί κατά πόσο η συνταγή έχει κάποια πιθανότητα είναι να δει τους χρόνους ωρίμανσης και να τους συγκρίνει με τους χρόνους αποπεράτωσης του έργου.  

 

Τι πιο ωραίο πράγμα από το μοιράζεστε την δική σας κατασκευαστική εμπειρία με έναν νέο άνθρωπο που έχει γνώσεις? Στο τέλος θα βγείτε κερδισμένοι. Αν μάλιστα το κάνετε 20 εταιρίες στην μικρή αγορά της Ελλάδος τότε δεν θα έχετε ανάγκη από το michanikos.gr.     

Σπουδαιο κειμενο και πολυ πληροφοριακο (τουλαχιστον σε εμενα και σας ευχαριστω θερμα κε Ροδοπουλε) ! Μια 2 μικροερωτησουλες ακομα θα ηθελα και δεν σας κουραζω αλλο...  

η ερωτηση που σας εκανα ηταν στο θεμα της προσφυσης.Δηλαδη αν με την νεροπισα που αραιωνεται με νερακι θα εχω την ιδια προσφυση με το ασφαλτικο βερνικι που ειναι βενζοδιαλυτο.Η απλως θα αρχισει να ξεκολλαει και να λιωνει η νεροπισα.Απλως θελω να ξεκαθαρισω αν πρεπει να εχω καλη προσφυση με τα στεγανωτικα μου η απλως θα πρεπει να σκεπαζουν τις επιφανειες χωρις να με ενδιαφερει αν κολλανε στο υποστρωμα.Πιστευω ειναι ευκολο μια μικρη απαντησουλα στην λεπτομερεια αυτην.

Και δευτερο ερωτημα ειναι : το χαμηλο κοστος των μηχανικων που προαναφερατε ,ωστε να συνεργαστει με τεχνικη εταιρεία μονωσεων ποιο ειναι ;;; οι φουκαραδες με τις μονωσεις (εγω τουλαχιστον) δουλευουν 3-4 μηνες τον χρονο για να βγαλουν τα προς το ζειν,περα οτι πρεπει καθημερινα να αποδεικνυουν οτι δεν ειναι παγαπόντηδες γιατι καποιοι συναδελφοι τους φροντισαν στο παρελθον για αυτο (αν παρουν και μηχανικο δεν θα εχουν μαντηλι να κλαψουν ).Οι τιμες οσων μηχανικων εχω γνωρισει 20 χρονια στην δουλεια αυτην ειναι υπερογκες και απλησιαστες( απειρα παραδειγματα) Απο την αλλη πλευρα δεν νομιζω οτι ειναι οι πλεον ειδικοι στις εργασιες αυτες ,ιδιως οταν βλεπω καινουριες κατασκευες να εχουν προβληματα με υγρασιες.Συμφωνω σε θεματα στατικοτητας και θερμομονωτικοτας ειναι αρμοδιοι,αλλα για παραπερα λιγοι εχουν τις γνωσεις και την πειρα (πχ χημικος μηχανικος).Οποτε για να βρω καποιον με στοιχειωδης γνωσεις επανω στο αντικειμενό μου πρεπει να πληρωσω τον Κουκο Αηδόνι. Αν κανω λαθος και οι τιμες που λεω ειναι λαθος και εξωπραγματικες, θα σας παρακαλουσα να μου δωσετε μια ταξη μεγεθους για τον μισθο ενος μηχανικου (η και το ημερομίσθιο ακόμα) ...

 

(εισασταν κατατοπιστικοτατος και ευχαριστω και παλι για τον χρονο που αφιερώσατε!!)

 

Με εκτιμηση και φιλικα ! Μητσογλου Ν. 

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσφυση είναι αποτέλεσμα χημικών διαδικασιών, υποστρώματος και αδρότητας υποστρώματος. Οι κατασκευαστές είναι υποχρεωμένοι να σας παρέχουν ενδεικτικές τιμές.

 

Οι μονώσεις δουλεύουν από Μάιο μέχρι Οκτώβριο σαν αντικείμενο ενώ σαν προσφορές ξεκινάνε από Μάρτιο. Το θέμα της αμοιβής είναι κάτι που θα βρείτε εσείς μετά από έρευνα αγοράς. Οι γνώσεις δόξα το θεό υπάρχουν απο πλειάδα των μηχανικών. Αν αυξηθεί η πιθανότητα να πάρετε μια δουλειά κατά 10% καταλαβαίνετε οτι η αμοιβή του μηχανικού έχει άλλη σημασία πλέον της καθαρά οικονομικής.    

Link to comment
Share on other sites

Για σας θα ηθελα την γνωμη των ειδικων και μη για την μονωση της ταρατσας μου.Εχω τον χρονο και το μερακι να ασχοληθω.Λοιπον ειναι παλια πολυκατοικια 30 χρονων, η ταρατσα μονο μπετον.Εχω αλειψει το μπετον με ασταρι hyperdesmo και απο πανω hyperdesmo το ασπρο πολουερουθανικο.Τωρα απο πανω θα κολησω neopor πενταρι με ειδικη κολα.Μεχρι εδω πως τα παω;Απο πανω δεν θελω τσιμεντο η αφρομπετον η αλλα.Αν τωρα ριξω πανω απο το neopor ενα γεωυφασμα και πετραδακι ειμαι ενταξει;η μπορω να κολλησω πανω στο neopor κατευθειαν πλακακιη τσιμεντοπλακα;στην ταρατσα δεν ανεβαινει κανεις.η να αλειψω το neopor με μονωτικη μπογια.Οποια ιδεα ειναι ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτά τα θέματα με βάση μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα για εσένα.

Θα βρεις δεκάδες ανάλογα θέματα για μόνωση ταράτσας και χρήσιμες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτά τα θέματα με βάση μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα για εσένα.

Θα βρεις δεκάδες ανάλογα θέματα για μόνωση ταράτσας και χρήσιμες απαντήσεις.

 

Πλάκα πλάκα βγάζουμε και βιβλίο. Εκδόσεις Michanikos.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευχαριστω τα διαβασα αλλα για neopor eps σε ταρατσα δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες. Το neopor επειδη ειναι eps(φελιζολ) μηπως θα αποροφαει το νερο.Αν βαλω γεωυφασμα πανω απο το neopor και μετα χαλικι θα ειμαι ενταξει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.