Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Η πολυκατοικία είναι του 80, προφανώς δεν έχει ίχνος θερμομόνωσης παίζει να έχουν και τα απλά μεταλλικά κουφώματα, οπότε μία θερμομόνωση ταράτσας μόνο σε δεκαδικά υπολογισμού θα επηρεάσει άλλους ορόφους.. Από την άλλη το κόστος είναι ένα άλλο θέμα και από ότι φαίνεται εκεί δεν πληρώνουν καλά καλά για υγρομόνωση, πόσο μάλλον για θερμομόνωση..

Μια φθηνή και καλή λύση σε θέματα υγρασία που μπορεί να καλύψει κάπου 8-10 χρόνια είναι να χρησιμοποιηθεί ελαστομερές χρώμα. Φυσικά χωρίς να έχουμε 100% άποψη για το θέμα ότι μπορούμε να καταλάβουμε από εδώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία είναι του 80, προφανώς δεν έχει ίχνος θερμομόνωσης παίζει να έχουν 

Μην παίρνεις και όρκο.

Η χρήση της διογκωμένης πολυστερίνης ήταν αρκετά διαδεδομένη μετά την πρώτη πετρελαϊκή κρίση.

Πάρα πολλές πολυκατοικίες της δεκαετίας του '70 είχαν φελιζόλ. Μάλιστα πολλοί το τοποθετούσαν και πάνω στο πέτσωμα πριν το σιδέρωμα. Πριν το πεταχτό τοποθετούσαν κοτετσόσυρμα γιατί φοβόντουσαν πως δεν θα είχε πρόσφυση το επίχρισμα. Βέβαια μετά από τόσα χρόνια την ζημιά την έχει κάνει η υγροποίηση... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας για την παρακατω προσφορά μόνωσης ταράτσας:

  • ασφαλτικό γαλάκτωμα 
  • Pollytherm 5cm της dow
  • αφρομπετό κλήσεων βαρέως τύπου
  • αστάρωμα με ασφαλτικό γαλάκτωμα
  • επάλλειψη με ασφαλτικό βερνίκι
  • ολική επικόλληση ελαστομερούς ασφαλτομεμβράνης με ψηφίδα με οπλισμό πολυεστερικό ύφασμα 4,5Κg/m2, Palladien H τιμή για όλα αυτά είναι 4000€ ανευ ΦΠΑ, για 93m2 με 10 ετη εγγύηση.

Ερωτήσεις:

  • Είναι τα υλικά αξιόπιστα;
  • θα έχω μείωση 10 βαθμούς C όπως με διαβεβαιώνει ο κατασκευαστής;
  • επιβαρύνεται η στατικότητα του κτιρίου;(μονοκατοικία  με ισόγειο και 1ο όροφο κατασκευής1965)
  • Είναι πολύ ψιλή η τιμή για αυτά που προσφέρει;

Ευχαριστώ

Με εκτίμηση

Παναγιώτης

Αξιόπιστα ειναι τα υλικά.Τουλαχιστον ετσι ακουγονται.Το κοστος τους ομως δεν ξεπερνα τα 1800 € για 93 m2,αρα το υπολοιπα ειναι για την εργασία 3 ημερών; Κερδοσκοπια διακρινουμε εδω.Και δεν καταλαβαινω την χρηση νεροπισσας πανω στο αφρομπετόν πριν το ασφαλτικο βερνικι,εξυπηρετει πουθενα η απλως για να φουσκωσει και να φανει η δουλεια μας ;   (οι 10 βαθμοί C ειναι υπερβολή νομιζω,ας μας πουνε και οι ειδικοι τι πιστευουν.

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

 

άντε παλι μια απο τα ίδια. Απο το Ευρώ το MPa, πάμε στο Ευρώ ανα βαθμό Κελσίου............και έπεται συνέχεια λόγω μόνιμης οικονομικής κρίσης. 

 

Θα γίνω κακός. 10ετή εγγύηση.........................

 

ΟΚ αύριο θα πάτε στο συμβολαιογράφο και θα φτιάξετε ένα συμφωνητικό που θα λέει

 

Αν πάρω 8 βαθμούς θα μου δώσεις 5000Ε

Αν πάρω 6 βαθμούς θα μου δώσεις 10000Ε

Αν πάρω 4 βαθμούς θα μου δώσεις 50000Ε

 

Αν κρατήσει 9 χρόνια θα μου δώσεις 1500Ε

Αν κρατήσει 6 χρόνια θα μου δώσεις 15000Ε

Αν κρατήσει 4 χρόνια θα μου δώσεις 50000Ε

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+2 και απο μενα ρε παιδια,συμφωνω! αλλα να καταλαβαινουμε κι εμεις οι αγραμματοι ανθρωποι τι εννοειτε και με τι κωδικες απαντατε μεταξυ σας.δεν απανταει πουθενα το ποστ του κου Ροδοπουλου παραπανω (με ολο τον σεβασμο)... κι αν απανταει τοτε δεν καταλαβαινει αυτος που ρωταει.λιγο πιο απλα αν θελετε να μας τα λετε ή μην απαντατε καθολου.δεν υπαρχει λογος επιθετικοτητας και ειρωνείας νομιζω .Και το φορουμ σας πιστευω ειναι ανοιχτο για ολους ,οχι για μηχανικους μονο,εχω αδικο;

 

φιλικά και με εκτίμηση παντα!

Link to comment
Share on other sites

 

Απο τι να ξεκινήσουμε? 

 

απο το γεγονός οτι μια λίστα υλικών δεν λέει τίποτα αν δεν γνωρίζεις την περιοχή, τον προσανατολισμό, την γεωμετρία της πλάκας, κλπ

 

απο το γεγονός οτι 10 βαθμοί αποτελούν διαφορά θερμοκρασίας που έχει να κάνει και με την χρήση, την κατασκευή κλπ

 

απο το γεγονός οτι δεν ξέρουμε που ακριβώς μετράει του 10 βαθμούς? στην επιφάνεια, στον αέρα?, το χειμώνα? το καλοκαίρι? 

 

απο το γεγονός οτι τα 10 χρόνια εγγύηση δίνονται θεωρητικά απο τους κατασκευαστές των υλικών για καθένα χωριστά και οχι για το συνδυασμό

 

απο το γεγονός οτι δεν γνωρίζουμε πάχη υλικών?

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.

επανερχομαι μετα απο καιρο με το ιδιο προβλημα οπως αναφερετε στη πρωτη σελιδα. πριν 2 χρονια εκανα παλι εφαρμογη ελαστομερους αλλα κρατησε 2 χρονια.

τωρα ενδιαφερομαι για σωστη δουλεια.

θα ηθελα εκτιμωμενο κοστος και προτασεις οικονομικων συνεργειων να αναλαβουν το εργο.

ρωτησα για το εξοικονομω κατ οικον αλλα η τραπεζα ειπε οτι το προγραμμα εχει παγωσει. αρα ολο το κοστος πεφτει σε μενα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

...

θα ηθελα εκτιμωμενο κοστος και προτασεις οικονομικων συνεργειων να αναλαβουν το εργο.

....

Στο παρόν φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να σας δοθούν προσφορές κλπ.

Μπορείς να απευθυνθείς μόνος σου σε συνεργεία ή σε τεχνικό σύμβουλο της επιλογής σου να σου τα κοστολογήσει και να σου δώσει προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.