Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό διάγραμμα εκτός σχεδίου - Τμήμα δασικής έκτασης


Recommended Posts

Πρόκειται να κάνω ένα τοπογραφικό και ο πελάτης μου ισχυρίζεται για μία έκταση (εκτός σχεδίου), η οποία στην πραγματικότητα είναι δάσος(δεν ξέρω αν είναι χαρακτηρισμένη ή όχι αλλά βλέπω ότι είναι δάσος),ότι είναι δική του. Εγώ πρέπει να κάνω έλεγχο στο δασαρχείο κτλ ή καλύπτομαι από το γεγονός ότι αυτός μου υποδεικνύει τα όρια; Το τοπογραφικό σε πρώτη φάση δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει για άδεια. Εννοείται ότι θα τον ενημερώσω ότι μπορεί να είναι δασική κτλ. αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να μπω στην διαδικασία να ασχοληθώ σε αυτή τη φάση με το δασαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχει το έγγραφο του ΤΕΕ εδώ: http://www.michanikos.gr/files/file/698-225781-2-2010-%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%A0%CE%A3%CE%94%CE%91%CE%A4%CE%9C-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%9D-65177/

στο οποίο μπορείς να διαβάσεις την επιχειρηματολογία για τη δήλωση του ν.651/77 του μηχανικού για τέτοιες περιπτώσεις που εκ των υστέρων αποδειχθεί το γήπεδο δασικό.

Κατά τη γνώμη μου, κάνε το τοπογραφικό κατά τα γνωστά και επειδή, το βλέπεις όπως λες, ότι υπάρχει τεράστια πιθανότητα να είναι δασική έκταση, βάλε τον ιδιοκτήτη στη δήλωση υλοποίησης ορίων να δηλώσει και να υπογράψει, πέρα από τα όρια, ότι έλαβε γνώση πως απαιτείται πράξη χαρακτηρισμού της έκτασης από το δασάρχη και πως ενδεχόμενος χαρακτηρισμός της έκτασης ως δασική θα έχει ως συνέπεια το γήπεδο να απολέσει την οικοδομησιμότητά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

έχω περίπτωση με μικρά αγροτεμάχια που έχουν κατατμηθεί επί χούντας (ναι μην απορείτε γίνονταν την εποχή εκείνη και τέτοια) με ρυμοτομικό σχέδιο επί της ουσίας  Τα αγροτεμάχια αυτά έχουν μεταβιβασθεί πάνω από δυο φορές με μεταγραφές κλπ Υπάρχει και σχέδιο και υπάρχουν και οι δρόμοι στο πεδίο,  του σε εισαγωγικά ρυμοτομικού Σε αυτήν την έκταση έχει γίνει με αίτηση ενός ιδιοκτήτη που προφανώς ήθελε να βάλει ένας τέλος στην αυθαιρεσία (ναι έχουμε και τέτοιους εδώ στα μέρη μου) για πράξη χαρακτηρισμού όπου έχουν χαρακτηρισθεί μια έκταση καλλ/μη μια αναδασωτέα και  μια χορτολιβαδική  Εκανα λοιπόν ένα τοπογραφικό διάγραμμα σε ένα από τα αγροτεμάχια αυτά (βάση του συμβόλαιου του ) και φυσικά ανέγραψα την πράξη χαρακτηρισμού και το ότι βρίσκεται σε αναδασωτέα έκταση Μια συμβολαιογράφος μου είπε ότι θα μπορούσα να μην το αναφέρω αφού πρόκειται για γονική παροχή (ή κάτι τέτοιο   αφού εφόσον δεν το αλλάζω δεν έδωσα βάση) Και ρωτώ ακαδημαϊκά  μήπως είμαι ιδιαίτερα απόλυτος και έχει δίκιο η συμβολαιογράφος αφού δεν μπορεί τελικά να κάνει νέο συμβόλαιο   ?

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

πελάτης μου θέλει να αγοράσει αγροτεμάχιο το οποίο από το δασαρχείο προφορικά λένε ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι δασική έκταση.

Προφανώς η διαδικασία είναι να γίνει πράξη χαρακτηρισμού, απλά ως γνωστόν αργεί τουλάχιστον 2 μήνες.

Ο ίδιος λέει ότι δεν έχει πρόβλημα ακόμα και αν βγει δάσος και χάσει την κυριότητα. Επί της ουσίας αγοράζει κάποια άλλα καλά χωράφια αλλά ο πωλητής του πασάρει και αυτό, αλλιώς μπλοκάρει τη μεταβίβαση.

Ξέρω ότι ο πελάτης μου δεν πρόκειται ποτέ να στραφεί εναντίον μου σε περίπτωση που μελλοντικά χαρακτηριστεί δάσος.

Παρ' όλα αυτά, τι γίνεται σε περίπτωση τοπογραφικού και μεταβίβασης δειχθεί γήπεδο το οποίο έχει τμήμα δάσους? Αναφέρομαι σε γήπεδα μη άρτια και μη οικοδομήσιμα, δεν τίθεται λοιπόν θέμα ψευδής δήλωσης περί οικοδόμησης. Τι συνέπειες μπορεί να έχει ο μηχανικός. Ο ιδιοκτήτης διατίθεται να υπογράψει στο τοπογραφικό ότι δεν είναι δασική έκταση, ότι τα όρια υποδείχθηκαν από εκείνον  και ευθύνεται για τα όρια κτλ.

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικός δεν φέρει ευθύνη σε περίπτωση που στο μέλλον μια έκταση χαρακτηρισθεί ως δασική.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα

 

- αυτα τα  "άλλα τα καλα".... που αγοραζει...πώς ειναι σιγουρος οτι δεν ειναι δασος, αν δεν εχει πραξη χαρακτηρισμου???

 

- ρωτησες την συμβ/φο αν κανει συμβολαιο  χωρις ΠΧ??

Αν συνορευει με δασος ή ειναι η περιοχη.... "επικινδυνη" θα σου την ζητησει...

 

-προφανως εσυ υπογραφεις για τον ν.  651 και τον ν.  4178

 

"απαγορευσεις εξ αλλων νομων" δεν σε αφορουν...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ dimitris GM,

σχετικά με τα άλλα, έχεις ένα δίκιο ότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Όπου έχω αμφιβολία ρωτάω το δασαρχείο.

Πράγματι όλα είναι σε αχαρτογράφητη περιοχή, δηλαδή χωρίς διανομή ή αναδασμό.

 

Προσπαθώ να καταλάβω από την ευρύτερη περιοχή. Δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να ρωτάω άτυπα για κάθε γήπεδο. Δεν θα προλαβαίνανε οι άνθρωποι στο δασαρχείο να κάνουν τη δουλειά τους.

 

Μακάρι κάποια στιγμή να υπάρξουν δασικοί χάρτες και στην περιοχή μου, με συν/νες σε ΕΓΣΑ '87, όπως στο δίκτυο Νατούρα, και έτσι να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά.

 

Πιστεύεις ότι δεν πρέπει να ανησυχώ για αυτό το θέμα? Φοβάμαι μήπως παλαιότερα έχει γίνει κάτι παρόμοιο και μήπως κάποια στιγμή ο νυν ιδιοκτήτης απωλέσει την κυριότητα και στραφεί εναντίον μου.

 

Τοπογάβρε συμφωνώ με αυτό που λες. Αλλά μήπως θα έπρεπε ο μηχανικός να ελέγχει το υπόβαθρο του σχεδίου που εκπονεί, έστω και από τις αεροφωτογραφίες που έχει το δασαρχείο του 1945? Προσωπικά πιστεύω ότι ο συμβολαιογράφος θα πρέπει να ζητάει πράξη χαρακτηρισμού σε συγκεκριμένες περιοχές και φυσικά αν υπάρχει όμορο δάσος.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εκ του νόμου δεν έχεις καμία εξουσιοδότηση να κρίνεις αν μια έκταση είναι δασική ή όχι. Αυτό είναι δουλειά του δασαρχείου και μόνο. Όπως σωστά σου έγραψαν και οι προηγούμενοι εσύ συμπληρώνεις τη δήλωση του ν651 και δίνεις βεβαίωση του ν4178, με βάση τα πολεοδομικά δεδομένα.

Προφανώς όταν όπως σωστά γράφει ο Δημήτρης υπάρχει σε εσένα υποψία ότι το ακίνητο μπορεί να είναι επίφοβο (ως προς το χαρακτηρισμό του), τότε απλά ενημερώνεις τον πελάτη για το συγκεκριμένο θέμα και τις ορθές ενέργειες που θα έπρεπε να ακολουθήσει και για να νιώσεις και πιο καλά μπορείς να αναγράψεις και στο τοπογραφικό ένα κείμενο που να αφορά την ανάγκη για χαρακτηρισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Εκ του νόμου δεν έχεις καμία εξουσιοδότηση να κρίνεις αν μια έκταση είναι δασική ή όχι. Αυτό είναι δουλειά του δασαρχείου και μόνο. Όπως σωστά σου έγραψαν και οι προηγούμενοι εσύ συμπληρώνεις τη δήλωση του ν651 και δίνεις βεβαίωση του ν4178, με βάση τα πολεοδομικά δεδομένα.

Προφανώς όταν όπως σωστά γράφει ο Δημήτρης υπάρχει σε εσένα υποψία ότι το ακίνητο μπορεί να είναι επίφοβο (ως προς το χαρακτηρισμό του), τότε απλά ενημερώνεις τον πελάτη για το συγκεκριμένο θέμα και τις ορθές ενέργειες που θα έπρεπε να ακολουθήσει και για να νιώσεις και πιο καλά μπορείς να αναγράψεις και στο τοπογραφικό ένα κείμενο που να αφορά την ανάγκη για χαρακτηρισμό. 

 

σωστα..

 

μπικοουζ...

"αυριο" που θα του βγαλουν τπτ   δασικες "τουφες"  εδω και κει και  παραπερα....

 

αντε να ψαχνεις την 10μετρη αποσταση για να χτισεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.