Μετάβαση στο περιεχόμενο

LINUX - Το ελεύθερο λειτουργικό...


Recommended Posts

Ως μηχανολόγος, χρειάζομαι τα windows επειδή δεν υπάρχει λογισμικό για Η/Μ μελέτες σε άλλο λειτουργικό.

Προσωρινά... :mrgreen:

 

Παιδια εχω εχω Linux εδω και 10 χρονια. Ειναι η αληθεια οτι προγραμματα δεν υπαρχουν για μηχανικους αλλα μπορεις να τρεξεις οτι θες μεσω vrtualization (virtualbox, crossfire) εχεις εικονικα windows εγκατεστημενα και τρεχεις τις εφαρμογες που θες.

Και φοβερή λύση μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εναλλακτικό cad (ελεύθερο) το nanocad. Κανένα πρόβλημα με virtualization των xp σε linux. Αν χρησιμοποιήσεις τέτοια λύση χρειάζεται και η άδεια των xp βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μιλάμε για γνήσια win. Ας πούμε έχω το FESPA+TEKTON με hardlock key. Αυτό θα μπορέσει να δουλέψει; Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία με άλλο πρόγραμμα, που να έχει hardlock key;

 

Ήθελα κάποτε να το δοκιμάσω, αλλά τελικά ποτέ δεν το πήρα απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, εδω και 2 χρονια περιπου, "ανακαλυψα" τα linux.

 

Πλέον, τα χρησιμοποιω σε ποσοστο 99% αν και εχω dual boot το pc μου με Win.

 

Εχω να πως τα εξης:

α) Δεν ειναι η βελτιστη λυση για μηχανικους, λόγω των προγραμματων που χρησιμοποιουμε. Υπαρχουν λυσεις οπως Virtual box, wine κτλ κτλ αλλα το καλυτερο ειναι ή να κανεις dual boot, ή να πάρεις (και) ενα φθηνό λαπτοπ το οποιο να δουλευεις μονο τα προγραμματα που θες.

β) Εχω ξεχασει πως ειναι να "κολλαει" ο υπολογιστης. Μπορει να ακουγεται "μικρο" αλλα ειναι πολυ σημαντικο στην καθημερινη χρηση.

 

Το "virus free" δεν το σχολιαζω, διοτι θεωρω πως αυτο ειναι αναλογο με το κομματι της "πιτας" των OS που καταλαμβανουν τα Linux... Τα συνιστω χωρις κανενα δισταγμο και μαλιστα, θα διαφωνησω με τον φιλο που πηγε τα Maya, λέγοντας πως τα Kubuntu ειναι πολυ πιο stable και όμορφα.

 

ΥΓ το hardlock θα δουλεψει με virtual box αλλα οχι με wine.

Edited by saltapidas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μέχρι τώρα αυτά που έχω βρεί είναι τα εξής:

 

1. Ubuntu : Το πιο γνωστό μάλλον και με διαφορά. Μαζί το Kubuntu και το Xubuntu ενώ πρόσφατα είδα και το Lubuntu ως το light ubuntu.

2. Mint : Καλό, πιο windows-like και μάλλον λίγο πιο φίνο περιβάλλον

3. Zorin: Η απόλυτη απομίμηση των windows σε linux γιαυτούς που θα τρομάξουν με τις αλλαγές. Αγνωστη γενικά διανομή.

 

4. Τα μικρά! DSL (Damn Small Linux) και Puppy Linux τα οποία τρέχουν απλά από USB και κατευθείαν στη RAM οπότε ούτε καν dual boot. Για κάποιο λόγο το Turbo X netbook που έχω δεν τα γουστάρει... 

 

5. Περίεργη εφαρμογή το http://www.dwrean.net/2013/04/get-linux-29.html

 

6. Απαραίτητα εργαλεία για όσους θέλουν να κάνουν δοκιμές είναι τα : 

http://www.linuxliveusb.com/ για τη δημιουργία live-CD για κάθε διανομή σχεδόν (μπορείς και σε usb stick)

και το πιο καλό 

http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html για τη δημιουργία των σχετικών partitions αλλά το σπουδαιότερο την επαναφορά του MBR των windows αν κάνω dual boot  και μετά αποφασίσω να βγάλω το linux...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν κανει για μηχανικους το linux ειναι παραμυθι.

Αντιθετα ειναι το μονο συστημα που ταιριαζει για μηχανικους....

Χρησιμοποιω αν και λιγο παλιοτερο το knoppel 0.9 και το slackel για live cd και ειναι αψογα!!!!(διανομη debian-ubuntoειδης δηλ.)

ποσες φορες εχω σωσει τα αρχεια μου με αυτες τις διανομες δεν λεγεται.......

Edited by mixyak790
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Ubuntu : Το πιο γνωστό μάλλον και με διαφορά. Μαζί το Kubuntu και το Xubuntu ενώ πρόσφατα είδα και το Lubuntu ως το light ubuntu.

Μια απο τις καλυτερες διανομες.

Τα L/X/Ubuntu, εχουν καποια "σπαστικα" θεματακια με τα εικονίδια στο desktop.

Απο την άλλη, τα Kubuntu θεωρω πως ειναι τα πιο "νοικοκυρεμένα" και τα πιο ευκολα για να κάνεις ένα καλό custom desktop theme.

 

2. Mint : Καλό, πιο windows-like και μάλλον λίγο πιο φίνο περιβάλλον

Συμφωνω. Πολυ πιο φινο περιβάλλον με το cinnamon, σε σχέση με τα L/X/Ubuntu.

Η KDE εκδοση μου αρεσε περισσοτερο.

 

3. Zorin: Η απόλυτη απομίμηση των windows σε linux γιαυτούς που θα τρομάξουν με τις αλλαγές. Αγνωστη γενικά διανομή.

Δεν μου αρεσε καθολου...

 

4. Τα μικρά! DSL (Damn Small Linux) και Puppy Linux τα οποία τρέχουν απλά από USB και κατευθείαν στη RAM οπότε ούτε καν dual boot. Για κάποιο λόγο το Turbo X netbook που έχω δεν τα γουστάρει...

Αυτο γίνεται με όλες τις διανομές, απλά δουλεύεις ως Root.

 

6. Απαραίτητα εργαλεία για όσους θέλουν να κάνουν δοκιμές είναι τα : 

http://www.linuxliveusb.com/ για τη δημιουργία live-CD για κάθε διανομή σχεδόν (μπορείς και σε usb stick)

και το πιο καλό 

http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html για τη δημιουργία των σχετικών partitions αλλά το σπουδαιότερο την επαναφορά του MBR των windows αν κάνω dual boot  και μετά αποφασίσω να βγάλω το linux...

Για δημιουργια live-cd/usb απο .iso, προτείνω το Unetbootin. Εχει και .exe και φυσικα υπαρχει και στα repositories.

Για partition (τα Linux χρησιμοποιουν άλλο τύπο partition -ανάλογο του ntfs- το ext4, οπότε πρέπει να κάνετε αυτή την αλλαγή στον δίσκο σας) προτερίνω (ανάλογο αλλα απείρως καλύτερο του partition magic) το Gparted LiveCD.

Tέλος, για MBR fix μετά από dual boot, το Boot Repair live cd.

 

Tέλος, για όσους γουστάρουν apple, μπορουν να δουν το Pear Linux. Το εχω δουλεψει και είναι πολύ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.