Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινητό φορτίο μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά .....εδώ ήθελα να καταλήξω

Για τον κύριο φορέα της κατασκευής ... και να τον αγνοήσεις δεν τρέχει τίποτα..

Απλώς πρέπει να κάνεις έλεγχο τοπικού χαρακτήρα π.χ. τεγίδα, πάνελ ...

 

Έλεγχος.... με 5 ΚΝ στο μέσο μιας τεγίδας ΙΡΕ100 .... ΟΚ !!!!

(βλ. http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=217 )

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο chronism. Το συγκεκριμένο φορτίο υπολογίστηκε λόγω κάποιων ειδικών απαιτήσεων του πελάτη. Το θέμα μου το δημιούργησε ο ελεγκτής, ο οποίος αν έλεγα ότι δεν εχω υπολογίσει καθόλου κινητό, δεν θα είχε πρόβλημα. Επίσης θεωρώ ότι ορθώς αναφέρθηκε ότι το βάρος του εργάτη είναι σημειακό. Σας ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

@paktomenos

 

ο κανονισμός φορτίσεων του 45 που γράφει κινητό φορτίο δωμάτων 0,50kn/m2?? Μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο ειδικά από την στιγμή που έχεις φορτίο χιονιού χώρια.!

Link to comment
Share on other sites

Που το ξέθαψες το post  :smile: . Δεν ανέφερα ποτέ κανονισμό του 45, μόνο EC1. Παραθέτω το σχετικό εδάφιο : 

 

(Επειδή δεν διατηρείται σωστά το format των πινάκων, τα έχω επισυνάψει σε μορφή εικόνας) 

post-4076-0-59295100-1401898229_thumb.png

post-4076-0-70263600-1401898239_thumb.jpg

Edited by paktomenos
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση ακόμα. Το σημειακό φορτίο εργάτη 100kn είναι επιπλέον φόρτιση εκτός του κινητού που αναφέραμε το οποίο κατά τον EC1 είναι 0,5Kn/m2??

Link to comment
Share on other sites

@paktomenosΜου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο ειδικά από την στιγμή που έχεις φορτίο χιονιού χώρια.!

 

Aκριβώς , αν έχεις Sk > 0,80kN/m2 , επίσης οι στέγες στα μεταλλικά θεωρούνται μη βατές και κάνεις και τους αντίστοιχους έλεγχους λειτουργικότητας.

Τώρα για το βάρος του εργάτη , είπαμε είναι σημειακό.

Προσωπικά επειδή οι περισσότερες μελέτες είναι Θεσσαλία με Sk = 1,70kN/m2 το αγνοώ.

Ήδη οι βασικές περίπτωσεις φόρτισης είναι πολλές  ( Ίδιο βάρος , μόνιμα , χιόνι 3 περιπτώσεις , 12 άνεμος , 48 σεισμικές κτλ..) , οπότε οι συνδυασμοί είναι ήδη πάρα πολλοί.

 

Τώρα αν θέλετε να πάει ακριβώς κανονιστικά , αρκετές φορές πρέπει να γίνουν και επιλύσεις με τυχηματική φόρτιση χιονιού Sad .......................

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι πρέπει να μπει και το κινητό q. Μου είχε τύχει (και μάλιστα σε περιοχή Θράκης που εκεί ο άνεμος δίνει και παίρνει) δυσμενέστερος συνδυασμός φόρτισης, με το κινητό φορτίο q να είναι κυρίαρχη δράση

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα να μπει το κινητο.

Αλλα, δυο κινητα στον ιδιο συνδυασμο πρεπει να επιλεξει ο μελετητης αν εχει νοημα να τα βαλλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.