Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Μηχανικών vs αμοιβές Γιατρών


csou

Recommended Posts

Πολλοι απο εμας κατα καιρους επισκεπτονται γιατρους για μισοβαρες η οχι παθησεις που εχουν. Εγω θελω να θεσω ενα ερωτημα για τις αμοιβες αυτης της συντεχνιας σε συναρτηση με τις δικες μας αμοιβες. Πως μπορει ενας γιατρος να σου ζηταει 50 ευρω για την επισκεψη και σε αλλες περιπτωσεις και παραπανω, για 10 λεπτα που θα σχοληθει μαζι σου? Εμεις που θα μας φαει καποιος χρονο να μας ζητησει προσφορα για αδεια, η για ενα τοπογραφικο(ειδικα αν προκειται για διανομη) και εν τελει να μην συμφωνησουμε στη δουλεια γιατι να μην αμοιβομαστε?Και τις υπερογκες εξτρα αμοιβες(η αλλιως φακελακι) που ζητανε για να σου κανουν μια εγχειριση που τις βαζετε. Αλλα καποιοι τα θεωρουμε καθεστως και δεν διαμαρτυρομαστε. Εγω αυτο που θελω να σχολιασω ειναι τι κανουμε εμεις. Με τη δουλεια μας καταφεραμε να την τυποποιησουμε και τελικα βγαλαμε τα ματακια μας. Το τοπογραφικο πλεον θεωρειται κατι το ευτελες και η αδεια ενα ματσο χαρτια που θα σου επιτρεπουν να οικοδομησεις. Η εννοια της μελετης καταστρατηγηθηκε και ο μηχανικος θεωρειται πλεον ενας διεκπεραιωτης στην Πολεοδομια. Δεν καταλαβαινει ο πελατης οτι η δουλεια αυτη εχει πολυ περισσοτερες ευθυνες απο αυτη του γιατρου, οτι εχεις να κανεις εκτος απο την επιστημη σου και με ζωντοβολα οπως οι μαστοροι, οτι σηκωνεις ευθυνες που δε φανταζεσαι και οτι οι σπουδες σου ειναι τρομακτικα δυσκολες. Ενα βιβλιο αντοχης υλικων σου τρωει οσο 3 μαθηματα ιατρικης και στο τελος θεωρειται και απο το ισιο το συναφι μας αχρηστο, γιατι μια στατικη μελετη αμοιβεται με αμοιβες της πλακας μιας και ολα τα κανουν οι υπολογιστες. Η οπλιση πλεον ειναι φασον στις συνηθεις κατασκευες και ο καλος μηχναικος ειναι αυτος που θα "βγαλει" την αδεια γρηγορα και φτηνα. Και σε ολα αυτα εχεις να αντισταθμισεις την ανυπαρξια συναδελφικοτητας απο πλευρας αμοιβων γιατι διαγωνιζονμαστε για το ποιος ειναι ο πιο φτηνος και οχι ο πιο ακριβος,αρα και καλος. Γιατι δεν μπορεις να πεισεις τον πελατη οτι η δικη σου δουλεια ειναι καλυτερη οταν ο μαστρο-Τακης θα φτιαξει μια κατασκευη και απο σενα που εχεις κανει μελετη καλη και απο το συναδελφο που εχει κανει λιγο χειροτερη γιατι ουτως η αλλως στεκεται το κτιριο και δεν εχει προβλημα. Κανεις δεν εκτιμα την καλη επιβλεψη, γιατι επεμεινες δηλδη για σωστες αγκερωσεις,γιατι μπηκαν τα προσθετα,γιατι-γιατι-γιατι... Τα καναμε σκατα συναδελφοι. Οι συμβολαιογραφοι δεν σπανε τις τιμες, οι γιατροι δεν σπανε τις τιμες, ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΣΠΑΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ. Εμεις συμπεριφερομαστε σαν να προσφερουμε τυροπιτες και οχι επιστημονικες μελετες. Εμεις απμπολισαμε την επιστημονικη μας ιδιοτητα. Αυτα και ξαλαφρωσα!!!!

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν μέρει συνάδελφε θα συμφωνήσω και θα εξηγήσω τους λόγους της μερικής διαφωνίας μου. Το ιατρικό επέγγελμα ξεχνάς ότι είναι νευραλγικό, πράγμα που σημαίνει ότι ο υποψήφιος πελάτης βρίσκεται συνήθως σε σωματικό πόνο και είναι ευάλωτος εκείνη τη στιγμή και δεν θα αρνηθεί να πληρώσει οποιοδήποτε τίμημα για να θεραπευτεί. Αυτό βεβαίως εκμεταλλεύονται (κακώς φυσικά) οι γιατροί για ιδίον όφελος. Αυτό δεν ισχύει για εμάς τους μηχανικούς.

Όσον αφορά στους δικηγόρους και τους νομικούς γενικά μην ξεχνάμε ότι τα 2/3 και βάλε του κοινοβουλίου εναι νομικοί.......

 

Νομίζω ότι έτσι εξηγείται γιατί επικρατεί η συγκεκριμένη κατάσταση στην αγορά εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι απο εμας κατα καιρους επισκεπτονται γιατρους για μισοβαρες η οχι παθησεις που εχουν. Εγω θελω να θεσω ενα ερωτημα για τις αμοιβες αυτης της συντεχνιας σε συναρτηση με τις δικες μας αμοιβες. Πως μπορει ενας γιατρος να σου ζηταει 50 ευρω για την επισκεψη και σε αλλες περιπτωσεις και παραπανω, για 10 λεπτα που θα σχοληθει μαζι σου? Εμεις που θα μας φαει καποιος χρονο να μας ζητησει προσφορα για αδεια, η για ενα τοπογραφικο(ειδικα αν προκειται για διανομη) και εν τελει να μην συμφωνησουμε στη δουλεια γιατι να μην αμοιβομαστε?Και τις υπερογκες εξτρα αμοιβες(η αλλιως φακελακι) που ζητανε για να σου κανουν μια εγχειριση που τις βαζετε. Αλλα καποιοι τα θεωρουμε καθεστως και δεν διαμαρτυρομαστε. Εγω αυτο που θελω να σχολιασω ειναι τι κανουμε εμεις. Με τη δουλεια μας καταφεραμε να την τυποποιησουμε και τελικα βγαλαμε τα ματακια μας. Το τοπογραφικο πλεον θεωρειται κατι το ευτελες και η αδεια ενα ματσο χαρτια που θα σου επιτρεπουν να οικοδομησεις. Η εννοια της μελετης καταστρατηγηθηκε και ο μηχανικος θεωρειται πλεον ενας διεκπεραιωτης στην Πολεοδομια. Δεν καταλαβαινει ο πελατης οτι η δουλεια αυτη εχει πολυ περισσοτερες ευθυνες απο αυτη του γιατρου, οτι εχεις να κανεις εκτος απο την επιστημη σου και με ζωντοβολα οπως οι μαστοροι, οτι σηκωνεις ευθυνες που δε φανταζεσαι και οτι οι σπουδες σου ειναι τρομακτικα δυσκολες. Ενα βιβλιο αντοχης υλικων σου τρωει οσο 3 μαθηματα ιατρικης και στο τελος θεωρειται και απο το ισιο το συναφι μας αχρηστο, γιατι μια στατικη μελετη αμοιβεται με αμοιβες της πλακας μιας και ολα τα κανουν οι υπολογιστες. Η οπλιση πλεον ειναι φασον στις συνηθεις κατασκευες και ο καλος μηχναικος ειναι αυτος που θα "βγαλει" την αδεια γρηγορα και φτηνα. Και σε ολα αυτα εχεις να αντισταθμισεις την ανυπαρξια συναδελφικοτητας απο πλευρας αμοιβων γιατι διαγωνιζονμαστε για το ποιος ειναι ο πιο φτηνος και οχι ο πιο ακριβος,αρα και καλος. Γιατι δεν μπορεις να πεισεις τον πελατη οτι η δικη σου δουλεια ειναι καλυτερη οταν ο μαστρο-Τακης θα φτιαξει μια κατασκευη και απο σενα που εχεις κανει μελετη καλη και απο το συναδελφο που εχει κανει λιγο χειροτερη γιατι ουτως η αλλως στεκεται το κτιριο και δεν εχει προβλημα. Κανεις δεν εκτιμα την καλη επιβλεψη, γιατι επεμεινες δηλδη για σωστες αγκερωσεις,γιατι μπηκαν τα προσθετα,γιατι-γιατι-γιατι... Τα καναμε σκατα συναδελφοι. Οι συμβολαιογραφοι δεν σπανε τις τιμες, οι γιατροι δεν σπανε τις τιμες, ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΣΠΑΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ. Εμεις συμπεριφερομαστε σαν να προσφερουμε τυροπιτες και οχι επιστημονικες μελετες. Εμεις απμπολισαμε την επιστημονικη μας ιδιοτητα. Αυτα και ξαλαφρωσα!!!!

 

Δύσκολο να διαφωνήσει κανείς με τα παραπάνω. Συμφωνώ με το γενικό επιχείρημα ότι μόνοι μας βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμς τα μάτια μας, αλλά όχι με τα επιμέρους σημεία.

 

Και πρώτα πρώτα με τις αμοιβές των γιατρών. Στην επαρχία η αμοιβή του παιδίατρου δεν είναι 50 αλλά (προς μεγάλη μου χαρά) 30. Και αν έρχεσαι για δεύτερη ή τρίτη φορά για να ξαναδει το παιδί, τότε δεν σε χρεώνει. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι και στους γιατρούς η υπερπροσφορά έχει αρχίσει να δείχνει τα σημάδια της. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι νέοι δικηγόροι.

Και μιλώντας για υπερπροσφορά, εκεί νομίζω ότι θα πρέπει να ψάξουμε την αιτία της σημερινής κατάστασης με τις αμοιβές των μηχανικών.

 

Στο θέμα της τυποποίησης της δουλειάς μας. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Η τυποποίηση βοηθά στην μείωση των λαθών, στην ταχύτερη εκτέλεση της δουλειάς κτλ. Η δουλειά μας, είτε πρόκειται για μελέτη, είτε για κατασκευή είτε για επίβλεψη, θα πρέπει να ξεφεύγει από την διεκπεραιωτική αγγαρεία (που εμείς οι ίδιοι πέφτουμε στην παγίδα) και να δίνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΞΙΑ στον πελάτη. Το πώς θα το καταφέρουμε αυτό δεν είναι απλό, αλλά είναι η διαφορά ανάμεσα σε έναν μηχανικό και σε έναν διεκπεραιωτή που τρέχει.

Η άδεια έχει γίνει το μονάδικό "προϊόν" του ελεύθερου επαγγελματία. Πώς περιμένουμε να βγάλουμε λεφτά με ένα τόσο δύσκολο προϊόν;

 

Για τους συμβολαιογράφους ας το αφήσουμε διότι πρόκειται περι πραγματικά κλειστού επαγγέλματος. Ουδεμία σύγκριση με τους μηχανικούς. Και δεν θα ήθελα να ήμουν τώρα στην θέση των συμβολαιογράφων διότι με το κτηματολόγιο δεν έρχονται καλές ημέρες για αυτούς.

 

Οι εποχές αλλάζουν, οι απαιτήσεις αλλάζουν. Πέρασε η εποχή του 1970 όπου ο μηχανικός έκανε μία μελέτη σε μία σελίδα και την υπέβαλε στην Πολεοδομία και χριζόνταν η οικοδομή. Αν δεν μπορέσουμε να ακολουθήσουμε εμείς, θα μπορέσουν κάποιοι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Την μεγαλύτερη αντίδραση που συναντώ στις συναναστροφές μου όσον αφορά το ύψος των αμοιβών έχει να κάνει με το γεγονός ότι πάρα πολλοί συνάδελφοι εξαφανίζονται από προσώπου γης αμά τη εκδόση της αδείας. Σου λέει δηλαδή ο πολίτης: "Γιατί ρε φίλε να πληρώνω 110 ευρώ/τ.μ. από τη στιγμή που θα με θυμηθείς όταν θα έρθει η ώρα να πάρω ρεύμα;". Δυστυχώς έχει δίκιο. Δυστυχέστερα όμως ως νέος επαγγελματίας έχω να αντιμετωπίσω ένα δυσμενέστατο κλίμα και άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Βλέπετε στη χώρα μας είμαστε λάτρεις των γενικεύσεων. Τέλος πάντων θεωρώ ότι και αυτό το ζήτημα είναι τεράστιο όπου χωρά πολύ συζήτηση. Το κατεστημένο όμως είναι αυτό που λειτουργεί ουσιαστικά ως τροχοπέδη και αν θέλουμε κάποια στιγμή να αμοιβόμαστε όπως μας αξίζει θα πρέπει να δούμε πρώτα πώς μπορούμε να αλλάξουμε τις καθιερωμένες αντιλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει δηλαδή ο πολίτης: "Γιατί ρε φίλε να πληρώνω 110 ευρώ/τ.μ. από τη στιγμή που θα με θυμηθείς όταν θα έρθει η ώρα να πάρω ρεύμα;". Δυστυχώς έχει δίκιο..

 

 

Ωραία και γιατί δεν μας καλεί όποτε μας χρειάζεται?δεν έχει το τηλέφωνο μας?Δεν ξέρει που είναι το γραφείο μας?Ο γιατρός όταν σου κάνει διάγνωση και σε στείλει σπίτι έρχεται μετά να σε ξαναδεί ή σε παίρνει τηλέφωνο?Άσε που οι πιο πολλοί ΔΕΝ μας θέλουν μέσα στα πόδια τους γιατί ο Έλληνας τα ξέρει να τα φτιάχνει και να τα επισκευάζει όλα!Από lada μέχρι ferrari και από κοτέτσι μέχρι 7/οροφη οικοδομή..Αυτό με την επίβλεψη έχει καταντήσει αστείο πια,ντρεπόμαστε να ζητήσουμε τα χρήματα μας!Αφού μόνο για να ελέγχουμε τα σίδερα μας θέλουνε.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα θιξατε γιατι εχω να απφασισω αναμεσα στο επαγγελμα του γιατρου (με σπουδες στο εξωτερικο εννοειται) και σε τει μηχανολογιας. :roll: τι προτεινετε? δυνατοτητα για να ξαναδωσω πανελληνιες δεν υπαρχει. καθε συμβουλη δεκτη . ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

sally δεν τα συγκρίνεις με την ίδια βάση άλλο τει μηχανολογίας άλλο γιατρός. Να έλεγες Πολυτεχνείο - Ιατρική θα ήταν πιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα σχολια σας συναδελφοι και χιαρομαι που μοιραστηκαμε τους προβληματισμους μας. Λαβετε υπ'οψιν σας ομως οτι η οικοδομικη αδεια οντως εχει τυποποιηθει. Για να βγαλεις μια αδεια ειναι δυσκολο αν δεν γνωριζεις, αλλα στη βαση της ειναι τυποποιημενη διαδικασια. Λεφτα με τις αδεις ξερετε ποτε βγαζετε? Αν εισαστε λαμογια. Τι εννοω: αν σπατε την αμοιβη σε μελετη μονο και βγαζετε την αδεια με αμοιβη μελετης και ερχεται μετα ο πελατης να παρει ρευμα και του κοτσαρετε την αμοιβη επιβλεψης. Και απο οτι παρατηρω στην πιατσα τα λαμογια που κανουν αυτη τη δουλεια εχουν συνεχως πελατεια. Ενας λογικος νους θα ελεγε οτι οι ανθρωποι αυτοι θα μεινουν χωρις δουλεια στην τεταρτη-πεμπτη αδεια, αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι. Δηλαδη ουτε εκπτωση κανουν ουτε χανουν λεφτα λογω αλλαγης λ(με τις καθυστερησεις στην Πολεοδομια). Επισης, οσον αφορα στην επιβλεψη,πολλοι συναδελφοι δεν πατανε ουτε στη χαραξη και σου λενε "εχω εμπιστοσυνη στο μαστορα". Και σας πληροφορω οτι δεν παθαινουν τιποτα οταν παθαινουν καταγγελιες οι πελατες τους και τρεχουν πανικοβλητοι. Δινουν το "καλο" παραδειγμα δηλαδη ολοι αυτοι στην πιατσα, βλεπει ο κοσμος αυτα τα πραγματα και αντε να εχει σεβασμο στους Μηχανικους. Επισης εχει επικρατησει αυτο το αρρωστο φαινομενο με τις εκπτωσεις λες και του χρωστας του πελατη λεφτα και ντε και καλα πρεπει να του κανεις εκπτωση. Δεν διαγωνιζοματσε δηλαδη ποιος κανει την πιο ποιοτικη και κατέπεκτασιν την πιο ακριβη μελετη, αλλα ποιος τελικα θα ειναι ο πιο αχρηστος, ο πιο προχειρος και ο πιο ασυνεπης. Ολα αυτα δινουν το πλαισιο στο οποιο κινειται η πιατσα η δικη μας. Οι γιατροι για παραδειγμα διαγωνιζονται ποιος ειναι ο καλυτερος και αμοιβονται καταλληλα. Αν πας σε γιατρο και σου παρει 10 ευρω για την επισκεψη λες "ειναι καλος αραγε η θα με πεθανει??". Αν πας σε μηχανικο και σου παρει 10 ευρω για διοροφο σπιτι θα τριβεις α χερια σου(θα λες καλα την καβαντζωσα). Αυτο ρε συναδελφοι μπορειτε να μου το εξηγησετε. Δεν ντρεπομαστε λιγακι για το ξεφτιλικι που εχουμε φτασει? Και σα να μη φτανουν ολα αυτα εχεις και τον κοσμο που στο τελος σου λεει "ελα μωρε μια αδεια ειναι γιατι την αργεις τοσο πολυ". Κανουμε και τους διεκπεριαωτες σε δουλειες αλλων και ακουμε τα σχολιανα μας και απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έγκειται η διαφορά που επισήμανε ο Χάρης. Καταρχήν κανένας γιατρός δεν πρόκειται να σου πάρει 10.000 ευρώ με την πρώτη επίσκεψη. Όταν δυστυχώς έρθει η ώρα που θα χρειαστεί να του ακουμπήσεις τα 10.000 θα το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Βλέπεις τότε προφανώς θα κρέμεται η ζωή σου από τα χέρια του τόσο απροκάλυπτα που δεν θα είσαι σε θέση να του αρνηθείς αυτά που θα ζητήσει. Δυστυχώς στο δικό μας το επάγγελμα η ποιότητα της μελέτης/κατασκευής φαίνεται όταν και αν κάνει σεισμό. Εδώ λοιπόν υπεισέρχεται ένα ακόμα ΔΥΣΤΥΧΩΣ καθώς ο πολύς κόσμος δεν αισθάνεται την βαρύτητα της μελέτης λόγω ακριβώς αυτής της ελάχιστης πιθανότητας του σεισμού και αναφέρομαι, για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, ειδικότερα σε περιοχές χαμηλής σεισμικότητας. Εννοείται βεβαίως ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουν οι παλαιότεροι μηχανικοί καθώς επέτρεψαν να περάσει αυτή η νοοτροπία στον κόσμο (το μπετό έχει φιλότιμο και λοιπές σοφιστείες). Τώρα αν με ρωτήσεις τί θα πρέπει να κάνουμε για να αντιστρέψουμε το κλίμα η μόνη απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι ότι ακόμα το ψάχνω αν και συνηθίζω να εφαρμόζω την τακτική της απόλυτης ειλικρίνειας και εννοώ την πλήρη ανάλυση στον πελάτη του πόσο κοστίζει συνολικά η άδεια (αμοιβές+φορολογικά+κρατήσεις) και από αυτά τα λεφτά ποιά υποχρεούται να καταβάλλει αυτός και ποιά εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.