Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σωλήνες χάλκινες ή πολυστρωματικές αλουμινίου;


danaeciv

Recommended Posts

Αποφάσισα να ανακαινίσω το μπάνιο του σπιτιού μου που κατασκευάστηκε το '83 και δεν μπορώ να αποφασίσω σχετικά με τις σωληνώσεις που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Να προτιμήσω χάλκινες ή  πολυστρωματικές αλουμινίου;

Σημειώνω ότι δεν θα ανακαινιστεί το υπόλοιπο σπίτι, οπότε θα παραμείνουν οι σιδερένιες σωλήνες προς το νεροχύτη και την βρύση της βεράντας.

Link to comment
Share on other sites

 Να προτιμήσω χάλκινες ή  πολυστρωματικές αλουμινίου;

 

Μήπως διάβασες λάθος και είναι πολυστρωματικές αιθυλενίου ?

 

Ανεξάρτητα αυτου, προσωπικά επειδή δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη στις πλαστικές σωλήνες (λόγω κατασκευής και αντοχής στο χρόνο), εάν θα είναι υποδαπέδιες θα σου συνιστούσα να βάλεις χάλκινες, αν είναι ορατές (που δεν νομίζω) βάλε πλαστικές

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στά σημεία που θα συνδεθεί το παληό σιδερένιο δίκτυο με το νέο.

Σε καμμιά περίπτωση να μην έρχεται σε επαφή χαλκός με σίδηροσωλήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα τις πλαστικές. Εάν δεν υπερβαίνεις (πράγμα πολύ σπάνιο) τους 90οC τότε πήγαινε στη λύση του πολυστρωματικού αιθυλαινίου.

Δεν διαβρώνουν, δεν διαβρώνονται, αισθητικά είναι καλύτερες, δεν θέλουν "φωτιές" και καλάι (θυμίσου ... Κάδμιο) και γενικά νομίζω ότι θέλουν λιγότερο μπελά κατά την εγκατάσταση. Εγώ θα το τολμούσα. 

Link to comment
Share on other sites

πλαστικές... πολυστρωματικές πολυπροπυλενίου... υπάρχουν σε εγκαταστάσεις εδώ και 20 χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα... για νερά με αρνητικές θερμοκρασίες (δεν σπάνε αν παγώσει το νερό) έως και 95οC για ζεστά νερά ... και με σημαντικά μικρότερες αντιστάσεις ροής...

Link to comment
Share on other sites

γιατί οι "πλαστικοί" έχουν κυκλοφορήσει τα "τελευταία" 35 χρόνια, και απαιτούν "ακριβότερο" εξοπλισμό να εγκατασταθούν (απ' ότι το καμινέτο και την κόλληση) με αποτέλεσμα τα "μαστόρια" λόγο κόστους, μη γνώσης και εκπαίδευσης, είτε να μην τους προτείνουν καθόλου, είτε να τους κατηγορούν... Πάντως στην Ελλάδα έχουν καμιά 25αριά χρόνια που υπάρχουν στο εμπόριο....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

 

 

γιατί οι "πλαστικοί" έχουν κυκλοφορήσει τα "τελευταία" 35 χρόνια, και απαιτούν "ακριβότερο" εξοπλισμό να εγκατασταθούν (απ' ότι το καμινέτο και την κόλληση) με αποτέλεσμα τα "μαστόρια" λόγο κόστους, μη γνώσης και εκπαίδευσης, είτε να μην τους προτείνουν καθόλου, είτε να τους κατηγορούν... Πάντως στην Ελλάδα έχουν καμιά 25αριά χρόνια που υπάρχουν στο εμπόριο....

 

Ο υδραυλικός που μου πρότεινε τις "πλαστικές" είναι νέος και με πτυχίο. Να τον εμπιστευτώ ότι έχει τον κατάλληλο εξοπολισμό και εμπειρία για την τοποθέτησή τους? Μου είπε επίσης ότι θα τοποθετήσει έναν μείκτη στον θερμοσίφωνα, ώστε η θερμοκρασία του νερού που θα κυκλοφορεί στις σωληνώσεις να μην ξεπερνάει τους 60ο

Link to comment
Share on other sites

κατά πόσο γνωρίζει το "άθλημα" δεν μπορώ να το ξέρω... τον εξοπλισμό τον έχει ή δεν τον έχει.... προσοχή μόνο στην ποιότητα των σωλήνων... να έχουν πιστοποιητικά...

 

όσον αφορά τον μείκτη δεν κρίνω ότι είναι απαραίτητο αν πρόκειται για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα (όχι ηλιακό), διότι πολύ απλά μπορεί να ρυθμίσει τον θερμοστάτη του θερμοσίφωνα σε θερμοκρασία κάτω των 70οC...

Link to comment
Share on other sites

στην Αθηνα (και ισως και στη βορειο Ελλαδα) εχει επικρατηση η χρηση χαλκου σε ολες τις σωληνωσεις ενος κτιριου.

Στα δικα μας μερη επικρατει η χρηση πλαστικων.

Στα δικτυα υδρευσης πολυ σπανια θα βρεθει καποιος να κανει χρηση χαλκου.

Στα δικτυα θερμασνης μπορει να χρησιμοποιηθει χαλκος στους κεντρικους αγωγους, σπανια στα εσωτερικα κυκλωματα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.