Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΤ τέλος εποχής?... ποιάς εποχής?


OTTO_engine

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, για να δούμε τι θα γίνει και σήμερα με την υπόθεση...

Επιτρέψτε μου να παραθέσω και την σχετική ανακοίνωση συμπαράστασης του Νέου Κινήματος Αρχιτεκτόνων. 'Εχει μέρες που γράφτηκε, αλλά δεν σκέφτηκα να την ανεβάσω εδώ. Αν ανεβαίνουν συνήθως  κάπου αλλού τέτοιες ανακοινώσεις ας με διορθώσουν οι διαχειριστές.

Ευχαριστώ.

 

ΝΕΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ

 

Ανακοίνωση συμπαράστασης

 

Το Νέο Κίνημα Αρχιτεκτόνων καταγγέλλει τη φασιστικού τύπου φίμωση της Δημόσιας Ραδιοφωνίας και Τηλεόρασης, με αποτέλεσμα την παράδοση της ενημέρωσης στα μεγάλα ιδιωτικά διαπλεκόμενα συμφέροντα.

Συμπαραστέκεται στον αγώνα των χιλιάδων εργαζομένων της ΕΡΤ, όπως και των υπόλοιπων εργαζομένων της χώρας, για το δικαίωμα στη δουλειά.

Ας επιδιώξουμε η δραματική αυτή εξέλιξη να αποτελέσει αφετηρία για τον ενωτικό ξεσηκωμό του λαού με στόχο την ανατροπή της καταστροφικής πορείας, στην οποία μας οδηγούν τα μεγάλα συμφέροντα, που εκπροσωπούν η εγχώρια και διεθνής τρόικα (ΕΕ, ΔΝΤ & ΕΚΤ).

Το Νέο Κίνημα Αρχιτεκτόνων καλεί όλους τους εργαζόμενους σε συνεχή κινητοποίηση με στόχο τη ματαίωση της απόφασης.

 

Αθήνα 12/06/2013

Η Γραμματεία του Νέου Κινήματος Αρχιτεκτόνων

www.neokinima-arch.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 ...με αποτέλεσμα την παράδοση της ενημέρωσης στα μεγάλα ιδιωτικά διαπλεκόμενα συμφέροντα.

Καλό και αυτό!

Οι ιδιωτικοί σταθμοί

ήταν μια χαρά όσο η ΕΡΤ χτυπούσε νούμερα μεταξύ 2 - 3%. Είχαν έναν ανταγωνιστή λιγότερο. Ήταν προς το συμφέρον τους μια τέτοια ΕΡΤ.

Όχι πως είναι απαραίτητο η δημόσια τηλεόραση να χρησιμοποιεί τις ίδιες μεθόδους marketing και να παίζει με τους ίδιους όρους όπως και τα ιδιωτικά κανάλια. Αντιθέτως κάτι τέτοιο είναι μη επιθυμητό.

 

Η πολιτική ενημέρωση ποτέ τα τελευταία 30 - 40 χρόνια δεν ήταν το δυνατό χαρτί της ΕΡΤ. Καθότι η ΕΡΤ ήταν κομματική και όχι δημόσια. Ψάξτε στο youtube για παλαιά δελτία ειδήσεων και θα καταλάβετε...

 

Αντιθέτως στο ραδιόφωνο έπαιζε χωρίς ανταγωνιστή. Ειδικά ΕΡΑ2 και  ΕΡΑ3 ήταν η απτή απόδειξη για το πόσο κακό έχουν κάνει οι δισκογραφικές με τις playlist που επιβάλουν στο ιδιωτικό ραδιόφωνο. (όχι πως και στο δημόσιο ραδιόφωνο δεν είχαμε κάποιες "επιλεκτικές προωθήσεις", πάντως σίγουρα όχι στον βαθμό που συμβαίνει στο ιδιωτικό ραδιόφωνο).

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω βαρεθει ολες αυτες τις μερες να διαβαζω τετοιες π***ριες..... Νισαφι πια.

 

Οι εργαζομενοι στην ερτ, και σε καθε ερτ εκτος απο δικαιωματα εχουν και υποχρεωσεις. Δεν ξερω κατι σε αυτο το ματαιο κοσμο που να συνοδευεται μονο απο δικαιωματα χωρις καμια υποχρεωση.... Οι εργαζομενοι της ερτ μεσω του νομιμου εκπροσωπου τους (ποσπερτ) θα επρεπε εδω και χρονια να ενδιαφερονται εκτος απο τις απολαβες και τα λοιπα που απολαμβαναν λογω δουλειας και για αλλα θεματα. Θα επρεπε να κανουν μια απεργια για να ζητησουν ενα λογιστηριο αντι των 5-6 που υπηρχαν, θα επρεπε να κανουν μια απεργια για να ζητησουν να καταγραφουν ποιοι και ποσοι ειναι, σε ποιο ποστο πρεπει να ειναι ο καθενας, και να ελεγχεται οτι βρισκονται στο ποστο τους και δεν ειναι κοπανατζηδες. Θα επρεπε να κανουν μια απεργια για να ζητησουν περισσοτερη διαφανεια, αξιοκρατικες προσληψεις. Αλλη μια απεργια για να διαμαρτυρηθουν για τις υπερογκες αμοιβες καποιων αρκετων δεκαδων υψηλων προσωπων.... για παραγωγες οικονομικα τραβηγμενες απο τα μαλλια.

 

Απο οσο ξερω δεν εκαναν τιποτα απο τα παραπανω, οπως και δεν κινηθηκαν καθολου προς την κατευθυνση ενος "νοικοκυρεματος"..........αν καποιος εχει αντιθετη αποψη και στοιχεια που την στηριζουν με χαρα να την ακουσω.

 

Τα πραγματα δεν ειναι ασπρα ή μαυρα. Ειναι 224 χρωματα, true color που λενε, πολυδιαστατα και περιπλοκα, δεν ειναι τοσο απλο οπως: φταινε αυτοι, φταιμε εμεις, φταιει η κυβερνηση κτλ. Φταιμε ολοι οι ελληνες ο καθενας με το μεριδιο που του αναλογει. Και εχουμε απο τη μια μερια μια ομαδα ανθρωπων στο απυροβλητο, μια ομαδα που απολαμβανε προνομια χωρις να δινει λογαριασμο και χωρις να επιδιωκει εναν υγιη αυτοελεγχο, απο την αλλη εχουμε μια εκλεγμενη κυβερνηση που ( ακομψα; χωρις προγραμμα; ισως και με αλλες σκοπιμοτητες; )  αποφασισε να τερματισει την παραπανω κατασταση και απο οτι ισχυριζεται θελει να ξεκινησει κατι αλλο απο μηδενικη και υγιη βαση.

 

Αν οι εργαζομενοι της ερτ απο μονοι τους πιεζοντας (μεσω του φορεα εκπροσωπησης τους) κρατουσαν την ερτ νοικοκυρεμενη, και δεν ενδιαφερονταν μονο για αυξησεις τα πραγματα θα ηταν αλλιως...... τωρα ειναι πολυ αργα για δακρυα.

Αυτες ειναι οι σκεψεις μου... συγνωμη για το μακροσκελες του μηνυματος και για την πρωτη προταση...

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι αργά! Αλλά νομίζω πως πρέπει η ίδιοι να κρίνουν τους εαυτούς τους, και το έκαναν αυτές τις ημέρες. Αλλά και οι υπόλοιποι εν' τω μεταξύ πρέπει να κοιτάξουμε τι γίνεται στους κλάδους μας, στους συλλόγους μας... και να δούμε πως μπορούμε να αλλάξουμε κάτι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν παρακολουθούσα ποτέ ΕΡΤ κι ας πλήρωνα το χαράτσι υπέρ ΕΡΤ και στο σπίτι και στο γραφείο.

Οπότε είμαι ικανοποιημένος που έκλεισε η ΕΡΤ, δυστυχώς όμως θα αντικατασταθεί από τη ΝΕΡΙΤ με το αντίστοιχο χαράτσι.

 

Για να μη μαλώνουμε νομίζω ότι η πιο σωστή λύση θα ήταν η εξής:

Μετατροπή της ΕΡΤ σε συνδρομητικό κανάλι.

Όποιος τη θέλει πληρώνει και παρακολουθεί.

Η ΕΡΤ κάνει τον προϋπολογισμό της με αυτά  που παίρνει από τις συνδρομές.

Απορώ πού είναι το κακό και αυτή η λύση απουσιάζει πλήρως από το δημόσιο διάλογο.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Σωστος και στα 2 που λες φιλε μου.... οτι ισχυει για αυτους ισχυει και για μας.... και εμεις θα επρεπε μεσω των συλλογων μας να ζητουμε σωστα πραγματα, και εμεις θα επρεπε να επιδιωκουμε αλλαγες προς το καλυτερο στους τομεις που δραστηριοποιουμαστε.

 

Θα μου επιτρεψεις να ειμαι πολυ επιφυλακτικος ως προς το οτι εχουν κρινει τους εαυτους τους και μαλιστα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα. Το κακο ειναι οτι αναμεσα τους υπαρχουν και ανθρωποι ευσυνειδητοι που εκαναν τη δουλεια τους (οπως επισης και την δουλεια που θα επρεπε να κανουν καποιοι συναδελφοι τους τεμπεληδες ασχετοι ή κοπανατζηδες). Αυτους λυπαμαι μονο... αλλα αλλο τροπο να στηθει μια σωστη δημοσια τηλεοραση στα προτυπα bbc ξερω γω δεν βλεπω περα απο οτι ακομψα γινεται.... οτι ειναι δομημενο λαθος εξαρχης δεν διορθωνεται, γκρεμιζεται και χτιζεται σωστα.

Link to comment
Share on other sites

είναι τόσο ηλίθιοι και προφανώς αυτοί που τους ψηφίζουν θέλουν να θεωρούνται μειωμένης αντίληψης (γιατί αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουν τόσο υψηλά ποσοστά σε τέτοιους πολιτικούς ) αφού ο κ Σαμαράς μιλάει για μια αμαρτωλή ΕΡΤ με λαμογιές δηλαδή και λαμόγια που σκορπούσαν τα λεφτά του Ελληνικού λαού και τι λέει , ότι θα τους αποζημιώσει όλους , δηλαδή και τους κατά την γνώμη του , επίορκους πλουσιοπάροχα , αντί να πει ότι θα τους στείλει στο εισαγγελέα Ασε που με το νέο  τίτλο και την μη κατοχύρωση του στο ιντερτνετ δείχνει την προχειρότητα του σχεδίου ,πριν το ανακοινώσουν 

 

Εγώ έγραψα  ένα πόστ που περιγράφω την  προσωπική μου  αντίληψη για το διανοητικό επίπεδο και τις νοοτροπίες πολιτικών από προσωπική επαφή , με έναν από αυτούς που ανακοινώνουν παρόμοιες πολιτικές (λίγα ποστ πιο πίσω) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος απλά παραγράφουν δίνοντας άφεση αμαρτιών στους δικούς τους. Βέβαια κάπου αλλού θα τους βάλουν. Εκεί είναι που διαφωνώ με την κίνηση. Επίσης θα υπάρξουν και αποζημιώσεις. Επίσης η ΝΕΡΙΤ θα λειτουργεί με 500 άτομα και πλέον θα απαξιωθεί τελείως, επίσης τα ιδιωτικά θα συνεχίσουν να παίζουν το παιχνίδι της κυβέρνησης διότι χρωστάνε. Μην ξεχνάτε οτι η ΝΕΤ ήταν η μοναδική που τελευταία έκανε και καμία ερώτηση σοβαρή που μάλλον δεν βόλευε την κυβέρνηση. 

 

Ακουγα χθες τον Παπαδημητρίου να μας κάνει μάθημα περί της ηθικής της ΕΡΤ και του μνημονίου. Κανένας όμως δεν είπε πόσα χρωστάει ο ΣΚΑΙ σε τράπεζες και πόσα στο δημόσιο. Είπε βέβαια και το φοβερό. Με τα λεφτά του κόσμου κάνω και εγω κέρδος. Και ερωτώ 

 

Μπάμπη μου, ποιος πληρώνει τα ιδιωτικά κανάλια που ενω η εισφορά σας γράφετε στον προϋπολογισμό εσείς δεν πληρώνετε? μήπως τελικά πληρώνουμε και τα ιδιωτικά κανάλια εμείς? και κάτι χρέη που έχετε στις τράπεζες ποιος τα πληρώνει? μήπως τα πληρώνουμε και αυτά εμείς? 

 

Είδα και το Τράγκα χθες το βράδυ. Το πολυβόλο της δημοσιογραφίας και ο εκτελεστής της δημοσιογραφίας. Και αυτός τσιμουδιά επι του θέματος.

 

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι με δικά μας λεφτά (των Ελληνων), ο Τράγκας και ο Μπάμπης το παίζουν δημοσιογράφοι που χορεύουν με τον ρυθμό των μισθών τους και των διαταγών τους. Το κορόιδα όμως δεν ακούνε είναι βυθισμένα στον Σουλεϊμάν, στον τύφο των Εβραίων και στην Ρεπούση.       

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω ενα απο τα πραγματα που δεν μου αρεσε καθολου στους χειρισμους του Σαμαρα. Λιγη αυτοκριτικη δεν βλαπτει..... και αυτος και η νδ ευθυνονται για το χαλι της ερτ. Δεν φταιει μονο το κακο πασοκ....

Ας στηθει επιτελους μια σωστη δημοσια τηλεοραση, ας προσληφθουν οι πιο αξιοι υπαλληλοι, και ας κανουν ενα δημοσιο διαλογο για το πως πρεπει να ειναι η δημοσια τηλεοραση.... θεματολογια και  υφος δηλαδη. Αν και τοσο αμορφωτοι που ειμαστε οι ελληνες το τελευταιο το φοβαμαι λιγο.....

 

Επισης θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος με στοιχειωδη νοημοσυνη που να διαφωνει με τις τοποθετησεις του ροδοπουλου πανω σε αυτο το θεμα.....και την ακριβως απο πανω, και τις προηγουμενες που διαβασα σε αυτο το θεμα. Αν υπαρχουν ανθρωποι που δεν βρισκουν ενα σωστο στα λεγομενα του να ξερετε δεν υπαρχει σωτηρια τελικα

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο συναισθημα ειναι να σε σε μια κινητοποιηση τυπου ερτ

να σε καλουν ολοι σε μαζικο αγωνα... γνωριζοντας πως ο διπλανος σου

μπορει να χει ενα ισχυροτερο χαρτι απο σενα που θα μεινεις στην απ εξω

και τοτε απλα θα σε χτυμησει στον ομο λεγοντας σου απλα

"δε πειραζει, μην φοβασαι... θα ερθουν καλυτερες μερες"

 

λετε πως οι εργαζομενοι μεσα απο φορεις θα επρεπε να πιεσουν προς

εξυγιανση της ερτ... μα το πιστευετε πραγματικα αυτο?

πιστευετε πως ο 1 θα πιεσει 5 και 10 βολεμενους??? για ονομα

ξαναλεω ο φλορ μανατζερ κ ο μποου μαν θα πιεσει τον συμβουλο των

5000 και 7000 ευρω? εδω τους αρχισυνδικαλιστες δεν ηξερε που να βρει

 

υστερα συνδρομητικη η ερτ... σοβαρα? δε θα σταθει αυτο κ διαφωνω

χαρατσι απο 1€ ως 10€ με κλιμακες ναι η ερτ σαν ρολος ανηκει σε ολους

πρεπει να μπορεις να πατησεις το κουμπι οποτε εσυ γουσταρεις

 

απο την αλλη ακουω αυτων τον τυχοδιωκτη μπαγλαμα αδωνη να λεει

οτι οι απολυσεις της ερτ ισοδυναμουν με 2 24ωρα απολυσεων στον ιδιωτικο τομεα

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΓΚΑ - βεβαια τον παραδεχομαι ... αφου τον βαλαμε στη βουλη καλα μας κανει

δε προκειται ποτε να επιθυμησω την καταστροφη καποιων για να νιωσω εγω καλυτερα μεσα

στη δικη μου μιζερια

και γω εχω βλαστημισει ωρες στις πολεοδομιες δεξια κ αριστερα - δπαπδπαπ δεν εννοω τα κομματα :smile: -

και γω εχω δει γιωταδες... οχι με την ιατρικη εννοια.. στο δημοσιο που θα τους κρεμαγα αν τους ειχα συναδελφους

 

η εργασια ειναι δικαιωμα, αλλα αυτο το δικαιωμα δεν το χουν ολοι δυστυχως, πικρο κακο αυτο που λεω αλλα αυτο πιστευω

αλλιως παω στη ταγκανικα ιατρικη και σας περιμενω στο γραφειο μου, να σας κανω εγχειρηση πανω απο τα ρουχα

 

για μενα τελικα ο σαμαρας εστησε στον τοιχο τις αλλες 2 μαριωνετες

κανενας δε θελει εκλογες.. ποσο να κερδισει πια το πασοκ και ποσο η δημαρ

ειδικα η τελευταια θα χασει σιγουρα... η θα βουλιαξουν ΚΑΙ οι τρεις... η τουμπεκα ψιλοκομμενη

 

οσο για την συμπαθεια των διαφορων συλλογων στον αγωνα των εργαζομενων στην ερτ

............ τωρα σωθηκανε.... λετε να πηρε το τεε μας καμμια θεση επι τουτου? θα τρελαθω λολ

εχω παψει πια να πιστευω καπου απο καιρο

 

πιστευω μονο στον ανθρωπο που βλεπω... οχι σε φαντασματα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.