Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΤ τέλος εποχής?... ποιάς εποχής?


OTTO_engine

Recommended Posts

Δυστυχώς, έτσι είναι!

Ανέκαθεν όποιος είχε το μαχαίρι, έτρωγε ...πεπόνι! Οι άλλοι ...κοίταγαν! Κάποιοι όμως από αυτούς που κοίταγαν σκέφτονταν να του ..."σπάσουν" το κεφάλι! Οι "σοφότεροι" από αυτούς ...γέλαγαν κι έλεγαν μονολογώντας "...εδώ που είμαι θα 'ρθεις κι εκεί που είσαι θα 'ρθω" κι "αναπολούσαν γλαφυρά" π.χ. τον Παπακωνσταντίνου ή τον Τσοχατζόπουλο κ.λπ. στο "απόγειο" της δόξας τους.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τι δεν θα μου λείψει από την ΕΡΤ

1.Ο Σπύρος (μπουζουκλερί)

2.Κυριακή στο χωριό (κιτς φολκλόρ)

3.Η Μπήλιω (ξέχναγε μέχρι και το όνομά της)

4.Η Ανθή Σαλαγκούδη (αν έιναι δυνατόν καθημερινά 18,00-21,00 και δεν ήξερε ελληνικά)

5.Η αθλητική κυριακή ( το σήμα ήταν ιεροσυλία))

6.Το μένουμε Ελλάδα

7.Η έξυπνη ζωή (η κόρη του Πρέλεβιτς ;)

8.Τα ταξιδάκια της Τσόκλη

9.Η γιουροβ(ύ)ζιον

10.Και πολλά άλλα παρόμοιας αισθητικής

 

Τι πραγματικά θα μου λείψει

το θέατρο της δευτέρας

το αλάτι και πιπέρι

ο Διακογιάννης

οι ρεπόρτερ

το μουσικό διάστημα

ο Χριστός ξανασταυρώνεται

το λούνα παρκ

ο τελικός παγκοσμίου κυπέλλου 1970

η Ροζίτα Σώκου

κλπ κλπ κλπ

 

Το πιάσατε το υπονούμενο;;

Υ.Γ. Τις ώρες που χάζευα τηλεόραση το 70% ηταν ΕΡΤ

Τότε που προβάλλονταν αυτά , δεν υπήρχαν άλλα κανάλια ............... νομίζω . :???:

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΟΥΣΙΑ

  • «Από την εξουσία να φεύγεις όχι πιο πλούσιος, αλλά πιο δοξασμένος, γιατί ο έπαινος του λαού είναι καλύτερος από πολλά χρήματα.»
    Ισοκράτης
  • «Αυτός που βρίσκεται στην εξουσία, δεν μπορεί να κοιμηθεί ήσυχα μια ολόκληρη νύχτα.»
    Όμηρος
  • «Για να γνωρίσουμε τα βάσανα της εξουσίας, φτάνει να ρωτήσουμε αυτούς που την κατέχουν.  Για να γνωρίσουμε τις χαρές της, πρέπει να ρωτήσουμε αυτούς που την επιδιώκουν. Τα βάσανα της εξουσίας είναι πραγματικά, οι χαρές της φανταστικές.»
    Τσαρλς Κόλτον
  • «Δεν μπορεί να σταθεί η εξουσία, όταν στηρίζεται στην αδικία, στην επιορκία και στην προδοσία.»
    Δημοσθένης
  • «Εκείνος που διατάσσει η σύνεση να είναι η υπέρτατη εξουσία, νομίζει πως κυβερνούν ο Θεός και οι νόμοι. Εκείνος όμως που δίνει την εξουσία στον άνθρωπο την παραδίνει σε θηρίο. Γιατί η εμπάθεια αυτών που ανεβαίνουν στην εξουσία φέρνει την καταστροφή και στην περίπτωση ακόμα που είναι οι καλύτεροι άνθρωποι. Γι' αυτό, ο νόμος είναι λογική χωρίς εμπάθεια.»
    Αριστοτέλης
  • «Η εξουσία είναι μια υπεροχή που γεννάει την υποταγή και την ευλάβεια.»
    Ανρί Λακορντέρ
  • «Η εξουσία μεθάει τους πιο καλούς, καθώς το κρασί τους πιο δυνατούς. Κανείς δεν έχει τόση φρόνηση ή καλοσύνη που ν' αξίζει την εμπιστοσύνη για απεριόριστη εξουσία.»
    Τσαρλς Κόλτον
  • «Η εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα, ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων.»
    Τάκιτος
  • «Η εξουσία, που όλοι την κυνηγάνε, είναι δυσκολομεταχείριστη και κάνει όσους την αγαπούν να παραφρονούν. Μοιάζει με τις ερωμένες, που προκαλούν την αγάπη, όμως καταστρέφουν τους εραστές τους.»
    Ισοκράτης
  • «Η επιθυμία για την κατάκτηση της εξουσίας είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη.»
    Τάκιτος
  • «Η μανία των στοιχείων της φύσης ξεσπά πάντα στις ψηλότερες κορυφές. Και ο λαός είναι κι αυτός ένα από τα στοιχεία της φύσης.»
    Βίκτωρ Ουγκώ
  • «Η μεγαλύτερη εξουσία μπορεί να χαθεί με κακή διοίκηση.»
    Τάκιτος
  • «Κάθε έθνος, κάθε εποχή, κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος, πρέπει συχνά να καθορίζει τα όρια ανάμεσα στην ελευθερία και την εξουσία. Γιατί ελευθερία χωρίς εξουσία καταντάει χάος, και εξουσία χωρίς το σεβασμό της ελευθερίας, τυραννία.»
    Στέφαν Τσβάιχ
  • «Μεγάλο κακό είναι οι χειρότεροι να εξουσιάζουν και να κυβερνούν τους καλύτερους.»
    Ισοκράτης
  • «Ο καλός ο νομοθέτης, καθώς κι ο αληθινός πολιτικός, δεν πρέπει να ξεχνούν πως όχι το απόλυτα άριστο, αλλά εκείνο που από τα πράγματα αποδείχνεται σχετικά καλύτερο, πρέπει να προτιμείται σε κάθε δοσμένη περίπτωση.»
    Αριστοτέλης
  • «Ο καλός πολίτης πρέπει να ξέρει και να κυβερνιέται και να κυβερνάει.»
    Αριστοτέλης
  • «Ο πιο κακός άρχοντας είναι εκείνος που δεν μπορεί να κυβερνήσει τον εαυτό του.»
    Ισοκράτης
  • «Όποιος δεν μπορεί να κυβερνήσει γυναίκα, δεν μπορεί να κυβερνήσει και έθνος.»
    Ονορέ Ντε Μπαλζάκ
  • «Σε όσο μεγαλύτερο βαθμό η εξουσία είναι αρπαγμένη, τόσο δυσκολότερα εκείνος που την κρατάει την αφήνει.»
    Ανρί Λακορντέρ
  • «Συχνά, οι καλές τέχνες φιμώνονται από την εξουσία.»
    Ουίλιαμ Σέξπιρ
  • «Τρία πράγματα πρέπει να θυμάται κανείς όταν βρίσκεται στην εξουσία: Ότι κυβερνάει ανθρώπους, ότι πρέπει να διαχειρίζεται την εξουσία σύμφωνα με το νόμο και ότι δεν θα κυβερνάει αιώνια.»
    Αγάθων
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τότε που προβάλλονταν αυτά , δεν υπήρχαν άλλα κανάλια ............... νομίζω . :???:

Μα ακριβώς αυτό θέλω να τονίσω, όταν δεν υπήρχε ανταγωνισμός η ΕΡΤ ζωγράφιζε ( βέβαια υπήρχαν

και άλλης ποιότητας άνθρωποι).

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς αυτό θέλω να τονίσω, όταν δεν υπήρχε ανταγωνισμός η ΕΡΤ ζωγράφιζε ( βέβαια υπήρχαν

και άλλης ποιότητας άνθρωποι).

Υπήρχαν όμως τις ίδιες εποχές και ειδησεογραφικές εκπομπές , που θα τις ζήλευαν οι υπουργοί προπαγάνδας , όλων των ανελεύθερων καθεστώτων της ιστορίας .

 

Αλλά και τώρα που έρριξα μιά ματιά στην ΕΡΤ η υπόθεση είναι πλέον γελοία . Μιλάνε γιά αναμνήσεις και γιά πράγματα που συμβαίνουν σε ένα εργασιακό χώρο , αλλά ξεχνάνε ότι τον ίδιο πόνο της απόλυσης πέρασαν και περνάνε εκατομμύρια άλλοι . Το θέμα είναι ότι το κράτος χρεωκόπησε και δεν μπορεί κάποιοι να μην υποφέρουν καθόλου , ενώ άλλοι να περνάνε τα πάνδεινα . 

Link to comment
Share on other sites

κατέβασαν τον διακόπτη απο τη NOVA ch.851...

παραμένει ακόμα NOVA/Major Networks/ch.1

Για πόσο άραγε ακόμη?

 

και για να συμπληρώσω τα παραπάνω αποφθέγματα του Ιάσονα

"...όσοι γινούν πρωθυπουργοί

όλοι τους θα πεθάνουν

τους κυνηγάει ο λαός

απ' τα καλά που κάνουν..."

Μ. Βαμβακάρης

Link to comment
Share on other sites

Ζητά πίσω τη δωρεά που έκανε στο αρχείο της ΕΡΤ…

 

Τη δωρεά που έκανε στο τμήμα Αρχείου και Μουσείου της ΕΡΤ, των πάνω από χιλίων δίσκων βυνιλίου και cd, με σπάνιες εκτελέσεις έργων κλασσικής μουσικής, ζητά πίσω ο κ. Μανώλης Βραχνάκης από το Ηράκλειο... Ο κ. Βραχνάκης σε επιστολή του προς τον υπουργό οικονομικών και τον προϊστάμενο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης, αναφέρει ότι μετά το θάνατο του Έφορου Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Κρήτης Μανώλη Μπορμπουδάκη, τα παιδιά του, Αλέξανδρος και Μαρία, τουπαραχώρησαν τμήμα της προσωπικής του δισκοθήκης. Στη συνέχεια ο κ. Βραχνάκης δώρισε το υλικό αυτό στο αρχείο της ΕΡΤ γιατί θεωρούσε ότι ήταν ο μοναδικός δημόσιος φορέας που θα μπορούσε να το αξιοποιήσει και να το ψηφιοποιήσει. Επειδή όμως, όπως τονίζει, μετά το κλείσιμο της ΕΡΤ, φοβάται για την τύχη του αρχείου, ζητά την επιστροφή της δωρεάς στον ίδιο. Διαβάστε την επιστολή του κ. Μανώλη Βραχνάκη:

Προς Υπουργό οικονομικών, προϊστάμενο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης.

Υπουργέ των οικονομικών,
Όσο ακόμα μπορούμε να επικοινωνούμε, γιατί δεν ξέρω αν αύριο μεθαύριο σε τούτη τη χώρα θα υπάρχουν επικοινωνίες όπως τις ξέρουμε, σου στέλνω αυτήν την επιστολή, την οποία και κοινοποιώ στον Ελληνικό λαό, μιας και τον αφορά άμεσα. 
Πριν δύο χρόνια μετά από πολύ σκέψη και με την προτροπή της φίλης, δημοσιογράφου στην ΕΡΑ Ηρακλείου, κυρίας Νέλλυς Κατσαμά, ήρθα σε επικοινωνία με το Τμήμα Μουσείο και Αρχείο της ΕΡΤ και συγκεκριμένα με τον κ. Χριστόφορου Μπόκα. Όχι, δεν ήθελα να ζητήσω κάτι, ήθελα να προσφέρω κάτι. Κάτι που κατά την κρίση μου ήταν σημαντικό και, δεν θα έπρεπε να μείνει στα μπαούλα μου. 

Πριν, τά όλο και σκληρότερα οικονομικά μέτρα των μνημονιακών κυβερνήσεων, που και συ συμμετέχεις, με ανάγκαζαν να εκποιήσω τα πάντα για να πληρώνω τα κέρατα, να έμενε αυτό το πολύτιμο υλικό σιρμαγιά και παρακαταθήκη στον ελληνικό λαό.  Έκρινα πως μονάχα ένας δημόσιος φορέας με το κύρος της ΕΡΤ και μια ομάδα ειδικών ανθρώπων σαν αυτούς που εργάζονται στο Τμήμα Αρχείο και Μουσείο, θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν. Βρέθηκα να έχω στην κατοχή μου, υπουργέ των οικονομικών, μια μεγάλη και ιδιαίτερη μουσική δισκοθήκη, ενός σημαίνοντος πνευματικού Άνδρα της πόλης μας, του Ηρακλείου.  Ο εκλιπών είχε ζήσει αρκετά χρόνια στην Αγία Πετρούπολη, και λάτρης της καλής μουσικής, αναζητούσε και αγόραζε ότι καλύτερο κυκλοφορούσε κείνα τα χρόνια.  Πάνω από χίλιοι δίσκοι βυνιλίου και ακτίνας (κοινώς cd), με σπάνιες εκτελέσεις έργων κλασσικής μουσικής, από ορχήστρες των χωρών του Ανατολικού Μπλοκ, αλλά και από τη δύση, καθώς και συλλογές «ιδιαίτερης» μουσικής της πατρίδας μας. 

Επικοινώνησα με τον κύριο Χριστόφορο Μπόκα. Πακέταρα τους δίσκους, πλήρωσα την ACS, και στις 02-02-2011 απέστειλα στην ΕΡΤ τρία δέματα βάρους 75κιλών. (Μιλάω με νούμερα για να καταλαβαινόμαστε). Το μόνο που ζήτησα, υπουργέ των οικονομικών, ήταν όταν το αρχείο ψηφιοποιηθεί να αντιγράψουν και να μου στείλουν και μένα ένα στικάκι, (ξέρεις, σαν αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά με ονόματα και καταθέσεις ελλήνων φορολογουμένων).  Νάχω μια ανάμνηση του θησαυρού που πέρασε απ΄ τα χέρια μου βρε αδερφέ, αυτό μονάχα!

Υπουργέ των οικονομικών Στουρνάρα,
Επειδή ποτέ δεν είχα εμπιστοσύνη στο πρόσωπο και στις πολιτικές επιλογές σου, 
Επειδή φοβάμαι ότι η προσφορά-δωρεά μου θα αποτελέσει περιουσιακό στοιχείο προς εκποίηση από εσένα και τους πολιτικούς προϊσταμένους σου, Επειδή φοβάμαι για την τύχη και κατάληξη της δωρεάς μου, όχι βέβαια πως οι άνθρωποι της ΕΡΤ δε θα σεβαστούν την πολιτιστική μας κληρονομιά αλλά… ξέρω γω αν σε κάποιο ντου, τα όργανα προστασίας του πολίτη δε τα κάνουν όλα λαμπόγυαλο, Επειδή ρίξατε μαύρο ακόμα και στο τμήμα Μουσείο και Αρχείο της ΕΡΤ, στερώντας από τους Έλληνες πολίτες την πρόσβαση σε ένα μεγάλο κομμάτι της πολιτιστικής κληρονομιάς τους, 

Για όλα τα παραπάνω:
Αίρω την προσφορά-δωρεά μου προς το τμήμα Μουσείο και Αρχείο της ΕΡΤ και σου ζητώ με δικιά σου ευθύνη και έξοδα να συσκευάσεις τα 75 κιλά των δίσκων μου και να μου τα αποστείλεις το συντομότερο δυνατό. 
Καταλαβαίνεις, θέλω εγώ να προφυλάξω αυτό που, για μένα και για ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας, έχει αξία.

Και επειδή, υπουργέ οικονομικών, πολλά περνούν από το μυαλό μου θέλω να ξέρω τι έχεις σκοπό να κάνεις με το Μουσικό σχολείο Ηρακλείου που εδρεύει στην πρώην αμερικανική βάση Γουρνών.  Δώρισα και κεί 670 cd, κλασσικής και όχι μόνο μουσικής. Βλέπεις το κράτος προίκισε το σχολείο με δυο τρεις δίσκους από τους ένδοξους ολυμπιακούς αγώνες του 2004, νάχουν να ακούνε τα παιδιά.  Αν σκοπεύεις να βάλεις και κει λουκέτο, που θεωρώ πιθανό, να πάω από τώρα να σε βγάλω από τον κόπο…

Α, και σε ένα σχολείο, στον Αη Γιάννη Ηρακλείου, Ξηρουδάκη 17, πήγα καμιά 600ριά βιβλία, παλιατζούρες τίποτα σπουδαίο, μυθιστορήματα ελλήνων και ξένων συγγραφέων, ποίηση, θέατρο, δοκίμια, μελέτες, καμιά 150ριά τεύχη του περιοδικού. Διαβάζω, τεύχη για το θέατρο, τον κινηματογράφο, τις τέχνες, παλιατζούρες λέμε τώρα. Τι να κάνω και για αυτά, πες μου.

Μην νομίσεις πως είμαι κάποιος μεγαλοφοροφυγάς και μου στείλεις τα όργανά σου, μεροκαματιάρης ήμουν πάντα και άνεργος, καμιά φορά και αγρότης, στο νοίκι, δεν έχω τίποτα, ένα ποδήλατο, μια μοτοσικλέτα 14 χρόνων, πολλά βιβλία και άλλα τέτοια ακόμα, και ένα σκυλί τριάμισι κιλά, τη Θοδωρίτσα. Καλώς να ορίσετε…  Περιμένω την απάντησή σου, όπως εσύ με πιέζεις και περιμένεις να πληρώσω τους φόρους μου, (υπέρ τοκογλύφων και άλλων σκοτεινών δυνάμεων-αγορών).  Για όλα τα παραπάνω υπάρχουν πλήρη στοιχεία που είναι στη διάθεσή σου. Έχω κρατήσει την ίδια λίστα που παρέλαβε η ΕΡΤ, και αυτούς τους δίσκους περιμένω. Τα πλήρη στοιχεία μου είναι παρακάτω…

 

ΠΗΓΗ: http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/06/blog-post_5091.html

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΤ - Η ΑΛΗΘΕΙΑ - must see!!!

 

 

 

ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΧΑ διότι οι άλλοι δεν.....γιατί δεν ζητάτε πίσω το χρωστούμενα απο τα ιδιωτικά κανάλια? τι φοβάστε σωτήρες του έθνους? για να σας δω γιατί ο εθνοπατέρας θέλει και εθνοαρχ...

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν όμως τις ίδιες εποχές και ειδησεογραφικές εκπομπές , που θα τις ζήλευαν οι υπουργοί προπαγάνδας , όλων των ανελεύθερων καθεστώτων της ιστορίας .

 

Αλλά και τώρα που έρριξα μιά ματιά στην ΕΡΤ η υπόθεση είναι πλέον γελοία . Μιλάνε γιά αναμνήσεις και γιά πράγματα που συμβαίνουν σε ένα εργασιακό χώρο , αλλά ξεχνάνε ότι τον ίδιο πόνο της απόλυσης πέρασαν και περνάνε εκατομμύρια άλλοι . Το θέμα είναι ότι το κράτος χρεωκόπησε και δεν μπορεί κάποιοι να μην υποφέρουν καθόλου , ενώ άλλοι να περνάνε τα πάνδεινα . 

Βασίλη αν αναφέρεσαι σε εργαζόμενους , αν και περνώ πολύ άσχημα μετρώντας και το τελευταίο ευρώ και μη έχοντας δυνατότητα να πάω ούτε για ένα μπάνιο στην θάλασσα αυτήν την στιγμή γιατί αν δεν δουλέψω δεν θα υπάρχει ευρώ ούτε για ψωμί (ένα μπάνιο έκανα και το μετάνιωσα τρόμαξα να βγάλω το σαββατοκύριακο) ,εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να πω να περνάει και ο δίπλα μου εργαζόμενος ΔΥ ή ΙΥ το ίδιο και γιατί δεν μου αρέσει σαν χαρακτήρας να βλέπω ανθρώπους να υποφέρουν , αλλά και γιατί δεν πρόκειται έτσι και εγώ να αλλάξω κατάσταση αλλά να πάω σε χειρότερα Αφού αν έχουν χρήματα όλο και λιγότεροι κλάψε μάνα κλάψε Βέβαια δεν ισχύει για αυτούς που εκμεταλλεύονται τους εργαζόμενους εκεί δεν τρέφω τα ίδια συναισθήματα Εγώ  όσο είχα βοηθό στις δουλειές έξω τελικά αυτός έβγαζε περισσότερα από εμένα πρώτα κοιτούσα να τον πληρώσω και όχι με τα λεφτά που δίνουν σήμερα αλλά με αυτά που του έδινα και τις καλές εποχές και σε λίγο καιρό θα τον έχω πάλι γιατί μου έχει μαζευτεί πολύ δουλειά μέσα στο γραφείο και ο φίλος μου δουλεύει σε κάποιες οικοδομές πελατών μου Και επειδή εγώ δεν κρίνω την εργασία των άλλων από τις ώρες αλλά από το αποτέλεσμα , εμένα το αποτέλεσμα στην ΕΡΤ με ικανοποιούσε σε γενικές γραμμές και σίγουρα σε περισσότερο βαθμό από τα ιδιωτικά με μικρές εξαιρέσεις κάποιες αναλαμπές ιδιωτικών όπως του ΣΚΑΙ σε κάποιες εκπομπές  και στο τρόπο μόνο που έκανε το δελτίο ειδήσεων (γιατί αυτά που έλεγαν ήταν άστα να πάνε μερικές φορές)

 

Θυμάμαι όμως και την ΕΡΤ, όταν ήταν μόνη, που με αυτά που άκουγες σου ερχόταν να πετάξεις την τηλεόραση από το παράθυρο και ήταν και ακριβές τότε , νομίζω το είχε κάνει ο Βέγγος σε μια ταινία του  ,που του ήρωα που ερμήνευε του ψαλιδίσανε την συνέντευξή του 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.