Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφη σε ΕΕΤΕΜ και εναρξη εργασιας


gibsonlp

Recommended Posts

Υποθέτω είσαι ηλεκτρολόγος ΤΕ. Για να υπογράψεις ως εγκαταστάτης πρέπει να λάβεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος εγκαταστάτη από την διεύθυνση ανάπτυξης (και όπως αλλιώς ονομάζεται πλέον) από την περιφέρεια που δραστηριοποιείσαι.

 

Η βεβαίωση αποφοίτητης, αποτελεί το αντίγραφο πτυχίου? Με λίγα λόγια έχεις ορκιστεί? Γιατί αν όχι, δεν μπορείς να λάβεις την άδεια.

 

Την ΥΔΕ την σφραγίζουμε με βάση την άδεια από την περιφέρεια και όχι με ΑΜ ΕΕΤΕΜ. Προφανώς όμως για να κάνεις έναρξη θα πρέπει να εγγραφείς και στην ΕΕΤΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου γράφω τη σειρά .

1.Αδεια εγκαταστάτη απο Περιφέρεια.

2.Εγγραφή ΕΕΤΕΜ

3.Εναρξη επαγγέλματος εφορία.

4.Σφραγίδα 

5.Υπογράφεις κανονικά.

Ολα αυτά μπορείς να τα κάνεις και με την βεβαίωση αποφοίτησης πρίν γίνει η ορκωμοσία .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου γράφω τη σειρά .

1.Αδεια εγκαταστάτη απο Περιφέρεια.

2.Εγγραφή ΕΕΤΕΜ

3.Εναρξη επαγγέλματος εφορία.

4.Σφραγίδα 

5.Υπογράφεις κανονικά.

Ολα αυτά μπορείς να τα κάνεις και με την βεβαίωση αποφοίτησης πρίν γίνει η ορκωμοσία .

στο 1. θα βγάλεις και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΑΛΛΙΩΣ όπως λέει και ο hektor ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ.

και επιπλέον εφόσον θα κάνεις τα 1,2 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ και μια βόλτα απο το ΤΕΒΕ ή αλλιώς ΟΑΕΕ για να συνεχίσεις τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα με ρώτησε γνωστός αν με τη "βεβαίωση αποφοίτησης", μπορεί να κινήσει διαδικασίες για έναρξη, είναι βέβαιο αυτό που λες hektor? Γιατί στην περιφέρεια που απευθύνθηκε δεν ήταν βέβαιοι.

Link to comment
Share on other sites

από ότι θυμάμαι από το ...1974

Είχα τελειώσει τον Ιουν ή Ιουλ

αλλά δεν γνώριζα ότι έπρεπε και να ορκισθώ

 

Ορκίστηκα τον ΔΕΚ λίγο πριν τα Χριστούγεννα

βρήκα κάποιο συνάδελφο κάπως πιάσαμε κουβέντα

και μου είπε ότι έπρεπε να ορκιστώ

..πήγα στη σχολή έκανα αίτηση μετά από καμιά εβδομάδα βρέθηκε και κάποιος

άλλος ξεχασμένος και ορκιστήκαμε μαζί  (2 άτομα)

 

Πάντως όλα τα χαρτιά μου και ειδικά η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ τότε, αρχίζουν απ' αυτή την ημερομηνία (της ορκωμοσίας μου)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα με ρώτησε γνωστός αν με τη "βεβαίωση αποφοίτησης", μπορεί να κινήσει διαδικασίες για έναρξη, είναι βέβαιο αυτό που λες hektor? Γιατί στην περιφέρεια που απευθύνθηκε δεν ήταν βέβαιοι.

NAI .Εγω είχα κάνει έναρξη με βεβαίωση αποφοιτησής.Η ορκωμοσία μπορεί να αργησει και 1,5 χρόνο,τουλάχιστον στο τει πειραια.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά σου μετέφερα τι ίσχυε τότε (για το τώρα δεν ξέρω-όσο για το ΤΣΜΕΔΕ ως Υπομηχανικός τότε μπορούσα να γραφτώ-όπως και γράφτηκα με το Ν του 1979)

Link to comment
Share on other sites

NAI .Εγω είχα κάνει έναρξη με βεβαίωση αποφοιτησής.Η ορκωμοσία μπορεί να αργησει και 1,5 χρόνο,τουλάχιστον στο τει πειραια.

Σε ευχαριστώ. Έχεις υπόψη σου κάποια αναφορά σε νόμο, απόφαση, κτλ, για να ξεμπερδέψει χωρίς πολλά-πολλά το παιδί?

 

Πάντως ειλικρινά αυτά είναι αστεία και καταλαβαίνω τους υπαλλήλους της περιφέρειας. 1,5 χρόνο (!!) μετά την εκπλήρωση των υποχρεώσεων, είναι απλά απαράδεκτο.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.