Μετάβαση στο περιεχόμενο

U εξώθυρας προς ΜΘΧ (FAQ TEE-KENAK)


dsts

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Το παρακάτω κομμάτι είναι απόσπασμα από το site του ΤΕΕ,  ΚΕΝΑΚ-Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις

 

"Στην περίπτωση που στην επιφάνεια του τμήματος κτηρίου προς μη θερμαινόμενο χώρο υπάρχει και εξώθυρα, ο συντελεστής θερμοπερατότητας πρέπει να υπολογιστεί προς μη θερμαινόμενο χώρο. Οι τιμές του πίνακα 3.12 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, αφορούν πόρτες σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα. Για εξωτερικές πόρτες χωρίς υαλοπίνακες και σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο, οι συντελεστές θερμομόνωσης είναι για μεταλλικές 4 [W/(m2. Κ)] και 2,7 [W/(m2.K)] για πλαστικές και ξύλινες"

 

Και η ερώτησή μου είναι αν μπορούμε να κάνουμε χρήση αυτής της διευκρίνησης κατά τη διενέργεια επιθεωρήσεων. Σε ερώτησή μου σε καθηγήτρια του ΤΠΜ-ΑΠΘ, μου είπε ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται γιατί δεν αναφέρεται πουθενά επίσημα (εννοώντας ΤΟΤΕΕ).

 

Θα ήθελα να ξέρω πως το αντιμετωπίζετε εσείς. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι η καθηγήτρια έχει δίκιο, γιατί όντως δεν αναφέρονται στις αναθεωρημένες ΤΟΤΕΕ του Απριλίου του 2012

 

Εγω πάντως δεν τις λαμβάνω υπόψη μου

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας 3.12 έχει ενδεικτικές τιμές. Δεν είναι υποχρεωτικό ληφθούν οι τιμές αυτού του πίνακα.

 

Σχόλιο:

Πως μπορεί να προκύψει η τιμή U=7 του πίνακα 3.10 (για μεταλλικό πλαίσιο), τη στιγμή που από τις τιμές των Ri, Ra η μέγιστη τιμή του U, για στοιχείο προς εξ περιβάλλον περιορίζεται στην Umax = 5.88 W/m2*K ?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Στην 2η ΤΟΤΕΕ πιν 3α σελ. 54 δίνει τιμή 5,88 για κατακόρυφη θερμική ροή προς τα κάτω.

 

Για οριζόντια και προς τα πάνω δίνει αντίστοιχα 10,00 και 7,70. Μήπως τα παίρνει από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Άκη, με Ri = 0,13 [(m2*K)/W] και Ra=0,04 [(m2*K)/W] και θεωρώντας συμπαγές πλαίσιο (οπότε Rδ=0) αλουμινίου (λ = 160 [W/(m*K)], πρέπει να πάρεις τσιγαρόχαρτο του 1mm για να πετύχεις το Uf = 5,88 [W/(m2*K)].

Βάλε τα πάνω στη σχέση U = 1 / (Ri + Σ(d/λ) + Rδ + Ra), δεν βγαίνει το 7,00 [W/(m2*K)].

Link to comment
Share on other sites

Για ξυλινη εξωθυρα παιρνω το ημισυ του 3,7 και οχι του 2,7

Σε αλλη ερωταπαντηση το λεει...

Τρεχα γυρευε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.