Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφύλιος μηχανικών για επαγγελματικά δικαιώματα


Giorgos1987

Recommended Posts

Χρήστο αυτό το πρόγραμμα του Ιλινόις , το γεωργικής μηχανικής , αλλά και το μηχανικής βιοσυστημάτων , είναι το πρόγραμμα που κάνει ο γιός μου στο ΓΠΑ  http://afp.aua.gr/index.php?page_id=13  . Εχουν μάλιστα πάει και φοιτητές του τμήματος γιά ανταλλαγή στο Ιλινόις και στο Virginia Tech .

 

Και εκεί υποβόσκουν κόντρες μεταξύ ΤΕΕ και ΓΕΩΤΕΕ . Μάλιστα υπάρχουν και προτάσεις να γίνει πολυτεχνικό τμήμα , από τους μηχανικούς που διδάσκουν εκεί και αντιτίθενται οι γεωπόνοι , αλλά κυρίως και εκεί το θέμα είναι να μην χαθούν τα ολικά δικαιώματα του γεωπόνου , έναντι κάποιων περιορισμένων δικαιωμάτων μηχανικού . Υπήρξε έντονη διαβούλευση τον χειμώνα γιά το θέμα .

 

Τελικά όταν όλοι τα κάνουν όλα υπάρχει θέμα μεγάλου ανταγωνισμού και μείωσης των αμοιβών . Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχουν ειδικεύσεις , αλλά εδώ δεν έχουμε έργα γιά όλες τις ειδικότητες .

 

Αυτό είναι το πρόβλημα .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να μιλησω, να μη μιλησω, να μιλησω, να μη μιλησω, να μιλησω, να μη μιλησω........ μ αγαπα, δε μ αγαπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μιλήσεις ? Αφού αυτό κάνουμε εδώ . Πες τα να ξεθυμάνεις .

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Γιά το αν σε αγαπά , δεν μπορώ να ξέρω ....

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου καταρχας για μενα η εξειδικευση "μαμα" την γνωση... το λιγο παραπερα, και σαυτο ειμαι καθετος!

Η σχολη δινει παιδεια, σου δινει μια βαλιτσα ισως και λιγο πιο μεγαλη για να την γεμισεις στο ταξιδι σου, αν θες μεν και αν μπορεις δε

βεβαια ωφειλει ν σε ετοιμασει κ επαγγελματικα... αλλα τι θελουμε? το τει πληροφορικης στη ναπολι ειναι μεσα τσα γραφεια της olivetti, σπονσορες στη γνωση θα πει καποιος, αυτο εχει τα καλα και τα κακα του. καλως η κακως το ΑΕΙ επρεπε να χει χωρο για ανθρωπους που μπορουν να το πανε αλλου να σου δειξει το πως μπορεις να το πας αλλου....

βεβαια ... θελει μετρο και το γενικο.... εχετε δικιο σαυτο

 

τωρα ας ρωτησω κατι.... καλως κακως ο πολ υπογραφει κ το συγχωροχαρτι της μανας μου...

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ να μειωθουν τα εργ. δικαιωματα του? ή να αυξηθουν τα δικα μας, σας , τους κλπ

και να αφησουμε την ζουγκλα να ισορροπησει την κατασταση μετα....

 

οσον αφορα το καλο κακο τει, το καλο κακο αει..... κυριοι στα ιδια σχολεια πηγαμε

ξερουμε πως δουλευουν......

 

τωρα σχετικα με τους περ θα θελα να μ πει ο ζαχους τι εννοει ακριβως ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ, για να μη πω καμμια κοτσανα

γιατι ο γραπτος λογος ειναι επικινδυνος

 

οσον αφορα την διαφορα των ηλεκ με τους μηχ.... τα δικτυα και τα πεδια ειναι η βασικη

Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ Κ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΕΡΓΟΥ ΣΤΟ ΤΑΧΙS ΝΕΤ ( μη βαρατε ) :shock:

πριν κιολλας παρω πτυχιο, τελευταιο ετος :ph34r:  ( ωωωχχ αχχ ΓΚΑΣΠ ) :wacko: :blink:

 

εγω θα πω κατι αλλο.... τι πρεπει να μας φοβιζει πιο πολυ.... η οποια φορμα ΕΔ? ή στο οτι σε λιγο δε θα μπορεις να κανεις τιποτα αν δεν

εχεις "πιστοποιηθει" πρωτα απο καποιο ΙΕΚ?

πιστοποιησεις πολιτικων μηχανικων

γνωση βαδισματος σε μαδερια

πιστοποιημενα εργοταξιακα μπινελικια

πιστοποιητικο διπλωματος Α0

πιστοποιητικο διπλωματος Α1

σε προσφορα το Α2

 

ΚΑΝΩ ΜΕΛΕΤΗ.... ΔΕ ΚΑΝΩ ΠΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

υστερα μιλαγα με μια κοπελια... δουλευε καπου ασχετα, μου λεει με τι ασχολεισαι? λεω μηχ μηχ... πως πανε η δουλειες λεει

καλα εχω διαφορα + κατι ΠΕΑ.... ααααααααααα, λεει, εμας μας τα κοψαν, λεω εγω "γιατι τι εχεις τελειωσει?"

μεταλλειολογος μ λεει :shock:

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εξετάσεις για όλους και όλα αυτό είναι το σωστό. Αν και δεν μου αρέσει να κράζω τα ΤΕΙ για ποιο λόγο πρέπει να μην δίνουμε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ εξετάσεις για τίποτα? Και στην τελική αφού σου παίρνει όντως να κατανοήσεις κάτι καινούργιο τόσο γρήγορα ζήτα να εξεταστείς και σε αυτό....... Έχουμε γίνει λίγο από όλα κανω και Φ/Β μωρέ κάνω και αλλαγές χρήσεις. Από τη στιγμή ρε συνάδελφοι που θεωρούμε όλοι πως έχουμε βάσεις και γνώσεις ΑΣ ΕΞΕΤΑΣΤΟΥΜΕ!! και επιτέλους μια αναλογία ΠΕ-ΤΕ και ότι άλλο θέλετε. Μου αρέσει που στο πληκτρολόγιο τσακωνόμαστε αλλά ΟΠΟΤΕ έχω συνεργαστεί με συνάδελφο Πολυτεχνείου ή ΤΕΙ η δουλειά ήταν απόλαυση με επιστημονικό υπόβαθρο. Όποτε έτυχε να βρεθώ στο δρόμο κανενός εργολάβου άστα βράστα. ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ από τη στιγμή που ο καθένας ανοίγει ένα τεχνικό γραφείο όποτε και όπου θέλει!! Τα Ε.Δ. κάποιων ειδικοτήτων είναι άλλο θέμα και δεν θα πρέπε να συζητιούνται σε κανένα γα.....μενο μνημόνιο!

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω καθετα με την καθε ειδους πιστοποιηση απο ιεκ

τραβα δωσε ecdl και autocad αν θες εσυ....

 

και ναι κανω κ φβ και πεα και π. πυρασφαλειας LoL

 

οσο για τα εδ .... προτεκτορατο ειμαστε....

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν κατανοητός. Εξετάσεις για να παίρνουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν μπορεί δηλαδή με τη μία να υπογράφεις απεριόριστα KW και να μην εξετάζεσαι! Θυμάμαι φίλο μηχανολόγο που δεν ξέρει τι είναι ο ΔΔΕ. (δεν το λέω για κακό δεν θέλει να ασχοληθεί με ηλεκτρολογικά ποτέ του είναι όλοι έτσι όμως?). Εξετάσεις Για τα ΕΔ ζητάω εγώ ίδιες για όλους.Σοβαρες όμως με τη δυσκολία να κλιμακώνεται όσο ανεβαίνουν οι κατηγορίες και αν μπορεί μετά και το παιδί από ΙΕΚ ας τις περάσει.

 

και ναι κανω κ φβ και πεα και π. πυρασφαλειας LoL

 

 

Προφανώς και τα κάνεις γιατί είσαι μηχανολόγος ο τοπογράφος και ο πολιτικός μηχανικός γιατί τα κάνει και ο μεταλλειολόγος να μην μπορεί?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε με τι γνώσεις να κάνουν Φ/Β οι 3 παραπάνω που αναφέρεις ?

 

Κάνανε κάποιο σχετικό μάθημα στη σχολή τους ?

 

Μόνο αν αύριο το πρωί βγεί ο υπουργός ΠΕΚΑ και πει οτι οι 3 ανωτέρω ειδικότητες, έχουν δικαίωμα να υπογράφουν ΚΑΙ Φ/Β ....

 

Όλα αυτά, με Πρ. Διατάγματα και υπουργικές αποφάσεις έχουν παραχωρηθεί, χωρίς να υπάρχει το αντίστοιχο γνωστικό αντικείμενο απο αυτές τις σχολές.

 

Τι λέμε τώρα.....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι , γιατί κάνει ο Πολιτικός Μηχανικός ΠΕΑ.Γιατί είναι ο πιο αρμόδιος για το κέλυφος.

Για τα φωτοβολταϊκά συμφωνώ αλλά πιο ειδικευμένοι είναι οι ηλεκτρολόγοι

Link to comment
Share on other sites

το ΠΕΑ στο κελυφος πιο ειδικοι π.μ  -α.μ  

στα συστηματα οι  η.μ-μ.μ

 

αν τωρα ενα ΠΕΑ θελει συνυπογραφη απο 2 ειδικοτητες συγγνωμη αλλα το  ΠΑΡΑ@@@@

 

 

για φ/β  προσωπικα θεωρω ΜΟΝΟ  μ.μ-η.μ

 

 

υγ  μπορει να κανω λαθος για τις ειδικοτητες των  η.μ  και των μ.μ   γιατι προσωπικα δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.