Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφύλιος μηχανικών για επαγγελματικά δικαιώματα


Giorgos1987

Recommended Posts

να συμπληρώσω στο πιο πάνω ποστ 230  ότι δεν θα είχα πρόβλημα αν ακόμα ο νομοθέτης φρόντιζε ώστε τα μελετητικά και κατασκευαστικά γραφεία να λειτουργούσαν αποκλειστικά μόνο αν είχα σχήματα με μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων σαν όρο ύπαρξή τους Και αυτό γιατί οι εταιρείες απαιτούν και άλλα πράγματα που είναι δύσκολο να εξασφαλίσουν πχ νεοι μηχανικοί και σχετίζεται με οικονομικά θέματα που απαιτούν χρήματα ,άσε που θα ήταν άνισος ο ανταγωνισμός με κεφαλαιούχους με ότι συνεπάγεται αυτό και το έχουμε δει με άλλους τομείς όπως το εμπόριο που δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι λειτούργησε τελικά υπέρ του καταναλωτή (άλλα αυτό θέλει πολύ ανάλυση) Κατά βάση όμως συμφωνώ με το πιο πάνω πόστ για αυτό +1 από εμένα 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι πως στην πιάτσα υπάρχουν πολλοί λαθρομηχανικοί και ούτε το ΤΕΕ ούτε το κράτος ασχολούνται.

 

Ήδη στην περιοχή μου ξέρω 2 ονόματα. Ο ένας, μεγάλος σε ηλικία,  πλέον παίρνει μικροεργολαβίες επειδή τον έχουν μάθει και δεν του δίνουν δουλειές.

Ο δεύτερος έχει φτιάξει μέχρι και βίλα των 400.000 ευρώ με πλαστή άδεια. Δεν έχει τελειώσει τίποτα, δεν έχει ούτε καν "αγορασμένο" πτυχίο από βαλκανικές χώρες. Δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα επειδή ακριβώς δεν φαίνεται πουθενά το όνομά του. Πλαστές άδειες, πλαστά ΦΕΜ, μέχρι και πλαστά καταθετήρια έχει δώσει σε συνάδελφο που του νοίκιαζε την υπογραφή του παλιότερα.

 

Επίσης ζημιά κάνει το κράτος. Πάλι στην περιοχή μου γνωρίζω ότι παλιότερος νομάρχης μάζευε ψήφους υπογράφοντας άδειες για "αγροτική αποθήκη". Ο κάθε αγρότης που ήθελε να φτιάξει οικονομικά ένα σπίτι, έφτιαχνε αυθαίρετα την βίλα του και μετά του υπόγραφε ο νομάρχης την άδεια για "αγροτική αποθήκη" ώστε να ηλεκτροδοτηθεί. Καταλαβαίνετε πως κάθε υπογραφή του σε "αγροτική αποθήκη" στερούσε τον κλάδο μας από μια δουλειά, τα νόμιμα συνεργεία από μεροκάματα και ο ιδιοκτήτης είναι τώρα "κρεμασμένος" σε τυχόν μεταβίβαση.

 

Θα πρέπει να προστατέψουμε πρώτα τα κοινά επαγγελματικά μας δικαιώματα. Μετά μπορούμε να κάνουμε άπειρες συζητήσεις περί της κατανομής των επαγγελματικών δικαιωμάτων μεταξύ των ειδικοτήτων μας, ίσως και με συνοδεία μεζέ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πως να γίνουν εταιρείες όταν όλοι μάθαμε στο ατομικό γραφείο . Αν και εγώ είμαι σε εταιρεία και είμαι υπέρ των συνεργασιών , θεωρώ πολύ δύσκολο το εγχείρημα .

 

Είναι ο τρόπος που παίρνονται η που δίνονται οι δουλειές στην Ελλάδα που δεν βοηθάει το εταιρικό σχήμα .

 

Μιά λύση που θα βοηθούσε , είναι η κατάργηση των πολεοδομιών και η ευθύνη των μηχανικών σε συνδυασμό με τις επαγγελματικές ασφάλειες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ θερμά να ελέγξετε τις ρυθμίσεις του προφίλ σας και να ορίσετε σωστά το επάγγελμα και την ειδικότητα.

 

Το νήμα το κλειδώνω προσωρινά, μέχρι να καταλάβω πόσο έχει φύγει εκτός θέματος...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

δειτε τη 'Γνωμοδότηση της Επιτροπής Ανταγωνισμού για τα Επαγγελματικά Δικαιώματa"

 

Γνωμοδότηση 34/2014

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18120

 

(δεν ηξερα πού αλλου να ποσταρω...)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

.....

(δεν ηξερα πού αλλου να ποσταρω...)

Με μία μικρή αναζήτηση θα το είχες βρεί. Υπάρχει και στην κεντρική σελίδα.

 

http://www.michanikos.gr/topic/37983-%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.