Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
AARV

Προσθήκη κατ' επέκταση με υποστυλώματα στην πρασιά

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα. Σιγουρα θα σας έχει τύχει να διαπιστώσετε σε περιπτώσεις προσθήκης οροφου, υποστηλώματα περιμετρικά του κτηρίου και μεσα στην πρασιά. Το εχω δει σε αδειες του 70 - 78 - και 90!! και αναρωτιέμαι αν μου διαφεύγει κατι από την νομοθεσια. Επειδη τυνχανει ο πελατης μου να μην θελει να κατεδαφισει το μονοροφο του, πείτε μου: Επιτρεπεται να τοποθετησω υποστηλωματα ενισχυσης εκτος περιγράμματος, στην πρασιά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά όχι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως ναι υπό προϋποθέσεις και μέχρι κάποια cm. Αν θυμάμαι καλά έχει συζητηθεί κάτι παρόμοιο στο forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

φέροντα στοιχεία του κτιρίου μπορούν να βγουν εκτός οικοδομικής γραμμής μέχρι 40 εκ. όταν θεωρούνται αρχιτεκτονικές προεξοχές. Οπότε και μέσα στην πρασιά μπορούν να βγουν αλλά μέχρι 40 εκ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έκαναν χρήση της παρακάτω διάταξης :roll: :

 

ΓΟΚ Παρ. 6

 

Επιτρέπονται οι προεξοχές των φερόντων στοιχείων της οικοδομής μέχρι 0,40 μ. έξω από την οικοδομική γραμμή και μέσα στο πλάτος του προκηπίου, εφόσον η αρμόδια ΕΠΑΕ αποφανθεί, ότι τα φέροντα αυτά στοιχεία αποτελούν αρχιτεκτονικές προεξοχές κατά την έννοια της παρ. 37 του άρθρου 2 του Ν.1577/85 (Εγγρ.15737/1864/18.4.88).

Share this post


Link to post
Share on other sites
φέροντα στοιχεία του κτιρίου μπορούν να βγουν εκτός οικοδομικής γραμμής μέχρι 40 εκ. όταν θεωρούνται αρχιτεκτονικές προεξοχές. Οπότε και μέσα στην πρασιά μπορούν να βγουν αλλά μέχρι 40 εκ.

 

Ακριβώς μέχρι 40 εκ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους. Θα μιλήσω με τον αρχιτέκτονα εφαρμογής στην πολεοδομία. Τουλάχιστον να ξερω τι να πω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
φέροντα στοιχεία του κτιρίου μπορούν να βγουν εκτός οικοδομικής γραμμής μέχρι 40 εκ. όταν θεωρούνται αρχιτεκτονικές προεξοχές. Οπότε και μέσα στην πρασιά μπορούν να βγουν αλλά μέχρι 40 εκ.

 

Και δεν μετράνε στην δόμηση?Που το γράφει αυτό?Γιατί να θεωρούνται αρχ. προεξοχές τα φέροντα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες 3 δημοσιεύσεις πιο πάνω....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξακολουθεί να ισχύει με τον ΝΟΚ η δυνατότητα τοποθέτησης δομικών στοιχείων εκτός οικοδομικής γραμμής (πρασιά) για στατικά ανεξάρτητη προσθήκη καθ' ύψος;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.