Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

Είπες ότι το φαινόμενο αυτό παρατηρείται από τον Αύγουστο και μετά... και φαντάζομαι πως δεν έχει προσθεθεί καμιά περίεργη σκίαση κτλ.... :smile: + ότι τα προηγούμενα χρόνια οι 2 ινβέρτερ είχαν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά κατά την διάρκεια της ημέρας... οπότε...

 

μπορώ να υποθέσω τα εξής:

 

1. ή υπάρχει PID (που εμφανίζεται στο διάγραμμα τις ώρες 12.00-15.00)

2. ή υπάρχει θέμα στo/α junction box κάποιου/ων πάνελ

3. ή υπάρχει κρακ σε κάποιο/α πάνελ

4. ή συμβαίνει συνδιασμός κάποιων από τα παραπάνω...

 

θεωρώντας βεβαίως ότι έχουμε αποκλίσει τους ινβέρτερ...!!! Επίσης, φαντάζομαι ότι έχετε αποκλίσει το ενδεχόμενο καλωδιώσεων - ασφαλειών κτλ....

Πάντως τα 3 χρόνια λειτουργίας αυξάνουν τις πιθανότητες για PID...

 

Μήπως έχει πέσει χαλάζι?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδες στο γραφημα κατα τις 15:00 παλι το κανει αλλα εκει το καταλαβαινω ειναι η καμιναδα μου.

Το φαινομενο παρατηρειται αυτην την εποχη απο τις 10 εως τις 12 και το καλοκαιρι λιγο αργοτερα.

Εννοειται πως δεν εχει αλλαξει καποιος παραγοντας οπως σκιαση και επειδη τα βγαλαμε και τα μετρησαμε ενα ενα δεν παρατηρηθηκε

καποιο οπτικο προβλημα στα πανελ.Τα junction boxs τα ελενξαμε και δεν φανηκε να εχουν και αυτα θεμα.

Τωρα για τους αλλους παραγοντες καλωδια και ασφαλειες-αντικεραυνικα ουτε εκει φαινεται να εχω θεμα.

Χαλαζι δεν εχει πεσει αλλα φανταζομαι πως αν ειχα τετοιο προβλημα δεν θα φανερωνοταν μονο στο 1 string.

Μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου για το τεστ της ηλεκτροφωταύγειας που ανεφερες?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πέσει χαλάζι δεν είναι απαραίτητο να έχουν πάθει ζημιά όλα τα πάνελ.... όπως επίσης αν έχουν χτυπηθεί τα πάνελ από κακόβουλη πράξη ή κατά την διάρκεια καθαρισμού κτλ...

 

Το ποιο πιθανό ενδεχόμενο είναι να συμβαίνει κάτι στα πάνελ, από την στιγμή που εμφανίζεται αυτή η περιοδικότητα στο φαινόμενο...

 

Το τεστ ηλεκτροφωταύγειας είναι κάτι σαν "ακτινογραφία" του πάνελ... λειτουργεί αντίστροφα από το φωτοβολταϊκό φαινόμενο, δηλαδή εφαρμόζεται τάση στο πάνελ και αυτό ακτινοβολεί... και φωτογραφίζεται από ειδικές κάμερες σε εργαστήριο...

Με αυτό το τεστ μπορείς να εντοπίσεις PID, κρακ στις κυψέλες από χαλάζι, χτυπήματα κτλ, προβλήματα στις συνδέσεις των κυψελών κτλ... η μέθοδος αυτή χρησιμοποιείται και στα εργοστάσια παραγωγής για τον εντοπισμό ελαττωματικών κυψελών - πάνελ...

 

αν το googlareis  θα βρεις πληροφορίες...

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. καλή η πατέντα με το engage της efergy... δεν ξέρω μόνο κατά πόσο δίδει αξιόπιστες μετρήσεις.... τις έχεις συγκρίνει?

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια γρηγορη ματια στο τεστ ηλεκτροφωταύγειας και καταλαβαινω οτι ειναι πραγματικα μια σωστη λυση .

Το μονο που δεν ξερω ειναι ποσο αξιζει για να συγκρινεις ποια ειναι η καλυτερη λυση,και εννοω να βαλεις καινουρια πανελ ή να τα ελενξεις(και μιλαω για τα δεδομενα τα δικα μου: 5kw οικιακο).Καποιος αλλος τροπος υπαρχει?

Δεν θα επρεπε η προμηθευτρια εταιρια των πανελ να εχει μια διαδικασια ελεγχου?

Link to comment
Share on other sites

από ό,τι γνωρίζω το κόστος δεν είναι μεγάλο... και σίγουρα πολύ μικρότερο από το να αγοράσεις καινούργια πάνελ... υπάρχει στην Ελλάδα εργαστήριο τέτοιο που μετρά και ισχύ...

 

Διαδεδομενη είναι και η θερμογράφιση, αλλά κατά 98% δεν θα έχεις αποτέλεσμα... γιατί πολύ απλά η διαδικασία δύσκολη για να γίνει σωστά και το σημαντικότερο, αν είναι PID ή κρακ που δεν έχουν εξελιχθεί σημαντικά (που εσένα δεν συμβαίνει αυτό) δε τα εντοπίζει.... απλά ίσως δεις διαφορά θερμοκρασίας, χωρίς να μπορείς να πεις που οφείλεται... Και αυτό το λέω γιατί αν είναι PID είναι θέμα που εμπίπτει στην εγγύηση... αν είναι κρακ από χαλάζι στην ασφαλιστική... αν είναι κρακ από άλλη αιτία στον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης.... 

 

οι κατασκευάστριες εταιρίες έχουν στις γραμμές παραγωγής τεστ ηλεκτροφωταύγειας, αλλά το κόστος μεταφοράς των πάνελ από και προς το εργαστήριο είναι σημαντικό και δεν αξίζει... για τις προμηθεύτριες... δεν έχουν διότι ο εξοπλισμός αυτό είναι πολύ ακριβός....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 3 χρόνια λειτουργίας αυξάνουν τις πιθανότητες για PID...

 

 Γιατί το λες αυτό; Εγω σε όσες περιπτώσεις έχω δει PID φαινόμενο αυτό παρουσιάστηκε μερικούς μήνες μετά την λειτουργία της εγκατάτασης με μείωση 25-30% της παραγόμενης ενέργειας και της μέγιστης ισχύος. Δεν έχω συνατήσει εγκατάσταση που να έχει εμφανίσει PID μετά από 3 χρόνια. Άλλο η φυσική γήρανση των panels.

 

Επίσης να επισημάνω ότι τα panel αυτά (συνήθως από την Άπω Ανατολή) δεν είχαν το PID free στην εγγύηση τους ή η εταιρεία έδινε PID free μετά από κάποια ημερομηνία (και προφανώς τα panels είχαν κατασκευαστεί πριν από αυτή).

 

Η λύση ήταν pv offset box, το οποίο λύνει το πρόβλημα σταδιακά (χρειάζεται λίγο παραπάνω χρόνο από τον χρόνο που πήρε μέχρι το PID μέχρι να εξελιχθεί πλήρως, συνήθως 4-6 μήνες).

 

Εγώ δεν θεωρώ ότι η παραπάνω περίπτωση είναι PID. Κάποιο άλλο ελάττωμα υπάρχει στα panel. Ίσως κάποιο κρακ. Θα πρότεινα να βγαίνει ένα ένα panel από το προβληματκό string και να δείτε την συμπεριφορά του, προσπαθώντας να εντοπίσουμε το/τα προβληματικό/ά panel/s.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Το PID είναι φαινόμενο που συνήθως "γίνεται αντιληπτό" "μέσω της τηλεμετρίας" μετά από την πάροδο 2-3 χρόνων ... Ακόμα και με το τεστ ηλεκτροφωταύγειας, αν δεν ελεγχεί υπό "συγκεκριμένες παραμέτρους" μπορεί να μην γίνει αντιληπτό... Υπάρχουν εργασίες επ'αυτού...

Όμως, έχεις δίκαιο πως ως "αστοχία" ξεκινά μετά από μερικούς κύκλους θερμικής φόρτισης σε περιβάλλον με υψηλή υγρασία.... Αλλά -30% από τον πρώτο χρόνο δεν μου έχει τύχει....

 

Η προώρη γήρανση είναι άλλο θέμα, και δεν εμφανίζεται στην ηλεκτροφωταύγεια... αυτό επιβεβαιώνεται με μέτρηση ισχύος σε STC συνθήκες... 

 

Καμία εταιρία δεν έδινε (από όσο ξέρω) PID free... ούτε ασιατικές, ούτε ευρωπαϊκές... Μπορώ να σου πω πως ίσως έχουν τα ίδια ποσοστά εμφάνισης του φαινομένου...

 

Τα offset boxes, βάσει της βιβλιογραφίας χρειάζονται περίπου τον μισό χρόνο για να αναστρέψουν το φαινόμενο, από ότι χρειάστηκε για να εξεληχθεί... Πάντως, η μέχρι τώρα εμπειρία δείχνει πως αναστροφή 100% του φαινομένου δεν γίνεται... Και μπαίνει και ένα ερωτηματικό το τι θα συμβεί σε 5-10-15 χρόνια... κανείς δεν ξέρει με δεδομένο πως τα μποξάκια όταν μπουν δεν ξαναβγαίνουν....

Link to comment
Share on other sites

Η conergy έδινε pid free στα power plus απο το 2011 νομιζω. Οι περισσότερες εταιρίες όμως αρχισαν να δίνουν από τον Ιούνιο του 2013 και μετα.

 

Επίσης πολύ λιγα panel ηταν παραγωγής ευρωπαϊκής, ακόμα και ευρωπαϊκών εταιριών.

 

Αυτά απο την μικρή εμπειρία μου σε 2 εγκαταστάσεις.

 

Στη μία το φαινόμενο ξεκίνησε στους 3-4 μήνες λειτουργίας και κορυφώθηκε μετα από αλλους 4-5 μήνες, με πτώση 25%. Μπηκε το offset box και στους 6 μηνες ειχαμε φτασει στο 90% περίπου της αρχικής απόδοσης. Σε παραθαλάσσια περιοχή να σημειωσω.

 

Στην αλλη το φαινόμενο υπηρχε για άγνωστο χρόνο και ανακαλύφθηκε στα 2 χρόνια λειτουργιας. Μπήκε offset box και έδωσε μια αισθητή αύξηση σε μερικούς μηνες. Δυστυχώς δεν έχω ποσοτικά στοιχεία, γιατί δεν εχω άμεση πρόσβαση στην εγκατάσταση.

 

Έχω εγκαταστάσεις (4χ100kw) με conergy pp, που δουλεύουν για 4.5+ χρόνια, χωρίς να έχει παρατηρηθεί ουδεμία πτωση στην απόδοση.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.