Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

Τα conergy pp εμφανίζουν πρόβλημα στην αντίσταση μόνωσης τις πρωινές ώρες με υγρασία και δεν ξεκινούν οι ινβέρτερ... PID δεν μου έχει τύχει... από άποψη ισχύος δεν έχουν θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε νεα επικοινωνια μου με την aleo μου ειπαν πως σε οσες λιγοστες εγκαταστασεις ειχαν θεμα μτο φαινομενο pid οταν μετρουσαν ταση ανοικτου βρογχου στα πρωτα 3 και στα τελευταια 3 πανελ του string υπηρχαν αισθητα διαφορετικες μετρησεις για αυτο και θεωρουν πως δεν εχω αυτο το προβλημα.Τους ειπα και για το τεστ ηλεκτροφωταυγειας και μου ειπαν πως θα με απαντησουν αν ειναι αποδεκτες οι μετρησεις απο ρην συγκεκριμενη εταιρια που τους ανεφερα...

Link to comment
Share on other sites

Τα conergy pp εμφανίζουν πρόβλημα στην αντίσταση μόνωσης τις πρωινές ώρες με υγρασία και δεν ξεκινούν οι ινβέρτερ... PID δεν μου έχει τύχει... από άποψη ισχύος δεν έχουν θέμα....

τι λες βρε αδερφε τωρα?

επρεπε να περασουν 3 χρονια για να το μαθω απο "ασχετο"?

 

προσπαθουσα να καταλαβω γιατι συμβαινει και τα εβαζα με τον κατασκευαστη των αντιστροφεων.

του οποίου η απαντηση (απο το ιδιο το εργοστασιο) μαλλον ηταν για γελια.

 

Παρολαυτα δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον τα πλαισια να "ανιχνευουν/επηρρεαζονται απο την υγρασια...

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησες με την Aleo στην Ελλάδα ή στην Γερμανία?

Πάντως θέλω να πιστεύω πως μίλησες με πωλητή και όχι συνάδελφο μηχανικό... 

 

  1. Η διαφορά στην τάση ανοιχτού κυκλώματος σε πάνελ που έχουν και πάνελ δεν έχουν PID μπορεί να είναι ΜΗ μετρήσιμη με απλές μετρητικές διατάξεις (πολύμετρο κτλ)...
  2. Για να είναι μετρήσιμη η διαφορά στην Voc πρέπει το PID να έχει εξελιχθεί σε πάνω από 6-7-10 κυψέλες και αν....
  3. Γι' αυτό και ζητά 3 πάνελ στο θετικό και 3 στον αρνητικό ώστε να αθροιστεί η διαφορά... που και πάλι η διαφορά μπορεί να τείνει στο σφάλμα της μέτρησης
  4. Το τεστ ηλεκτροφωταύγειας είναι απεικονιστική μέθοδος... δεν είναι μετρητική... Άρα, είναι θέμα "ερμηνείας" της "φωτογραφίας - ακτινογραφίας" της ηλεκτροφωταύγειας... Για όποιον έχει ασχοληθεί ελάχιστα με την μέθοδο αυτή θα γνωρίζει πως το PID εμφανίζεται ως μαύρισμα της κυψέλης.... και δεν χωρά αμφισβήτηση... 
  5. Μέτρηση, είναι η μέτρηση ισχύος... και αυτό που κοιτάς είναι η ακρίβεια μέτρησης του εκάστωτε οργάνου... η Aleo μετρά με +/-3% βάσει του datasheet... 

και στην τελική.... αποδέχονται να αντικαταστήσουν πάνελ επειδή μπορεί να υπάρχει διαφορά τάσης 2-3-5-6-8V (στα ~110V) σε τρία πάνελ συνδεδεμένα σε σειρά, συγκρινόμενα με άλλα τρία όμοια???? Μάλλον κάτι δεν πάει καλά....

Link to comment
Share on other sites

Παρολαυτα δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον τα πλαισια να "ανιχνευουν/επηρρεαζονται απο την υγρασια...

 

Φαίνεται πως η υγρασία δημιουργεί διαρροή στα πάνελ, μέσω του frame προς τις βάσεις... Έτσι, όταν ο ινβέρτερ μετρά Riso βλέπει "βραχυκύκλωμα"...

 

 

 

ΥΓ Η μέτρηση Riso στα πάνελ πρέπει να γίνεται με τάση 6KV... και όχι στο 1KV που είναι για τις καλωδιώσεις...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει μετρηση στις στοιχειοσειρες (με 1kV) και τα αποτελεσματα ηταν αναμενομενες τιμες. Δεν γνωριζω πως μπορεις να μετρησεις πανελ και μαλιστα με 6kV

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν τέστερ για αυτές τις τάσεις...πχ   http://www.metrel.si/products/high-voltage-insulation-continuity-earth/hv-insulation-testers.html

 

την μέτρηση αυτή την επιβάλει το πρότυπο ΕΝ61730, καθώς η τάση λειτουργίας των πάνελ (του string) μπορεί να είναι 1000V. Συνεπώς, πρέπει να ανέβεις σε τάση προκειμένου να εξασφαλίσεις την ορθή τιμή της αντίστασης μόνωσης... πχ στα 230V - 400V κάνουμε έλεγχο στα 1000V κ.ο.κ ...

 

πάντως αν μετρήσεις, το string, πρωινές ώρες που οι ινβέρτερ είναι Off λόγω υγρασίας, βρίσκεις το "πρόβλημα" με μη αναμενόμενες τιμές αντίστασης και με μέτρηση στα 1000V... απλά δεν μπορείς να εντοπίσεις τα προβληματικά πάνελ...

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τις οδηγιες του κατασκευαστη.

Βραχυκυκλωμα των πολων, μετρηση αναμεσα στους πολους και τη γειωση

Έγγραφο1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.