Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα Εκτυπωτής. Τι να πάρω;


jackitox

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφού υπάρχει το post εδώ, ας κάνω ένα μικρό bump

 

θέλω έναν εκτυπωτή τελείως entry, για να τυπώνω κάνα ΠΕΑ και κάνα συμφωνητικό στο σπίτι

αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να κρατηθεί το κόστος εκτύπωσης όσο το δυνατόν πιο χαμηλά

 

καμιά ιδέα ;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που πηρα πολυμηχανημα inkjet το μετανοιωσα

ειτε λογω χρησης ειτε λογω παλαιοτητας πρεπει να αντικαταστησεις μελανια και ριχνεις 20αρικα αβερτα.

 

την επομενη φορα παω για laser , ειτε εκτυπωτη ειτε πολυμηχανημα , ακομα και τα εγχρωμα δεν ειναι ακριβα πλεον.

τα toner λιγο τσουζουν αλλα κρατανε παρα πολλες σελιδες και δεν εχουν ημερομηνια ληξης (τουλαχιστον δεν εχω ακουσει) 

 

οσο για την ποιοτητα της HP , στο πολυμηχανημα για αδιευκρυνιστο λογω χαλασε το adf , ψαχνωντας λιγο διαπιστωσα οτι τα συμβαντα με adf ειναι παρα πολλα. η επισκευη απο hp ειναι ασυμφωρη, ωστοσο καπου θα βρεις ανεξαρτητο επισκευαστη που θα ασχοληθει και θα στο μαζεψει. 

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι τα entry level color laser δεν είναι και το φτηνότερο πράγμα σε αναλώσιμα, και ποιοτικώς δεν είναι και ότι καλύτερο ως μηχανήματα

τώρα να δώσω 300€ για να τυπώνω δύο ΠΕΑ κάθε μήνα, είναι κοροϊδία νομίζω

 

δε με απασχολεί το πολυμηχάνημα, και κανονικός εκτυπωτής μου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Αριστειδη θα ελεγα ή παρε ενα λειζερ της προκοπης με 300 ευρω, αν δεν θες να τυπωνεις πραμα παρε ενα πολυ φτηνο εγχρωμο πολυμηχανημα και βαζε του αναγεμισμενα μελανια απο το ebay... ΗΡ και εγω δεν προκειται να ξαναγορασω. Δεν τα φτιαχνουν πλεον οπως τα εφτιαχναν πριν 10-15 χρονια (Εχω inkjet HP 12 χρονων, ο ορισμος της ποιοτητας κατασκευης)

Link to comment
Share on other sites

καμιά πρόταση για μάρκα / μοντέλο ;;; (για inkjet με κόβω, 300άρα δε δίνω, αν θέλω να τυπώσω πράμα χρησιμοποιώ τον laser του γραφείου ;) )

Link to comment
Share on other sites

αμα θελεις μονο 2-3 σελιδες το μηνα και εχεις και προσβαση σε αλλο εκτυπωτη εισαι σιγουρος οτι σε συμφερει να παρεις το οτιδηποτε?

καλυτερα να πληρωσεις σε φωτοτυπαδικο ανα σελιδα

το κακο με τους inkjet ειναι οτι αν τους αφησεις κανα μηνα θελουν καθαρισμο οποτε φευγουν 2 σελιδες πλουσιες σε χρωμα χωρις λογο.

εγω στον hp απο το 2010 εχω αλλαξει 3 μαυρα και τα 2 γιατι ειχαν ληξει και δεν τα ηθελε ο εκτυπωτης (και επισης για τον ιδιο λογο τα 3 χρωματα) οποτε για πολυ λιγες σελιδες (ουτε 200 στα 3 χρονια) εχω πληρωσει ηδη 100+ ευρω σε αναλωσιμα (συν τη βλαβη αλλο ενα 50αρι) αρα κοστος ανα σελιδα πανω απο 50λεπτα (πες τη βλαβη οτι μπορει και να εφταιγα).

να μη σε παρω στο λαιμο μου (δεν ξερω και ποσα κιλα εισαι) αλλα απο τους inkjet ειμαι πληρως απογοητευμενος

Link to comment
Share on other sites

τώρα το 2~3 είναι σχήμα λόγου, τυπώνω και καμιά αναφορά από internet banking εξάλλου πιο συχνά

η λύση του φωτοτυπάδικου είναι κάπως, σκέψου ότι χρειάζεσαι να τυπώσεις π.χ. βράδυ, γιατί τακτοποιείς τα χαρτιά σου ή έχεις να πας σε πελάτη πρωί πρωί κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αν και έχω αποσυρθεί από αυτόν τον χωρό της πληροφορικής, εδώ και αρκετά χρόνια, υπάρχουν κάποιες γενικές αρχές οι οποίες ισχύουν ακόμα. Αυτές είναι :

  • το κόστος αγοράς ενός εκτυπωτή, είναι σχετικά μηδαμινό, το κόστος λειτουργίας του όμως (αναλώσιμα, κλπ) μπορεί να γίνει εξωφρενικό. (Πριν χρόνια μου δώσανε εκτυπωτή laser Toshiba -μαζί με κάποια αγορά που είχα κάνει - 5 euro. Μετά από ενα μήνα ελάχιστης χρησης, το toner τελειωσε, και το καινουριο toner έκανε 135 euro. )
  • Οι εκτυπωτές inkjet είναι πιο ευπαθεις από τους εκτυπωτές τεχνολογίας laser. (και θέλουν και συχνή συντήρηση, έχουν πολλά προβλήματα με τα ακροφύσια των μελανιών)
  • Τα πολυμηχανήματα είναι πιο ευπαθή από τους απλούς εκτυπωτές.
  • Τα περισσότερα adf (automatic document feeder για το scaner) στα "φθηνά" μοντέλα, είναι περισσότερο για να τα βλέπεις.
  • Αν σκοπευεις να χρησιμοποιήσεις μελάνια μη αυθεντικά, θέλει λίγο ψάξιμο, και πολλές ερωτήσεις σε γνωστούς αριστερα-δεξιά. Υπάρχουν μελάνια μη αυθεντικά, σχετικά μέτριας-καλής ποιότητας, με τα οποία θα είχες σημαντικό κέρδος (να θυμασαι όμως οτι στα περισσότερα τέτοια μελάνια, η ποιότητα τους δεν είναι συνέχεια η ίδια).
  • Αν σκοπεύεις να πάρεις αργότερα και 2ο εκτυπωτή, (ή έχεις στο γραφείο σου)  καλό θα είναι να δέχονται τα ίδια μελάνια.

Σε συζήτηση που είχα με συνάδελφο τώρα τελευταία, είχε άσχημα λογια να πει με την εμπειρία του με τους εκτυπωτές EPSON. Διασταυρωσε το, πριν αποφασίσεις, μιας και είμαι σίγουρός οτί όλοι έχουμε κάποιες κακές εμπειρίες που μοιραζόμαστε.

 

Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω έναν Toshiba studio 180s , που είναι πολύ-πολύ σκονισμένος..., αλλά δε στο συνιστώ. :smile:

Edited by κανένας
Link to comment
Share on other sites

καμιά πρόταση για μάρκα / μοντέλο ;;; (για inkjet με κόβω, 300άρα δε δίνω, αν θέλω να τυπώσω πράμα χρησιμοποιώ τον laser του γραφείου ;) )

Θα σου πρότεινα τον Οfficejet Pro 8100

 

http://www.skroutz.gr/s/398301/HP-Officejet-Pro-8100-ePrinter.html?keyphrase=Officejet+Pro+8100

 

Είναι γρήγορος, σχετικά οικονομικός και έχει και duplex να τυπώνεις το ΠΕΑ μπρος/πίσω. :smile:

 

Υπάρχει και η σειρά ink advantage της ΗP, είναι σχετικά νέα σειρά με πολυμηχανήματα και είναι ακόμα πιο οικονομικά.

 

Επειδή τα μοντέλα είναι πολλά παραθέτω το λινκ από την HP

 

http://www8.hp.com/gr/el/campaign/ink-advantage/originalhpink.html

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.