Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

που  και γιατι  κωλυομεθα να κανουμε τακτοποιησεις κατασκευων  προ 28/7/2011(κοκκινης γραμμης)  που δεν περιγραφονται σε συμβολαια μεταγενεστερα ? 

πχ συμβολαιο του 14 ,δεν εχει γινει καμμιας μορφης τακτοποιηση  αλλα εχει στεγη/σοφιτα  κατασκευασμενη πριν 28/7/11,η πχ λεβητοστασια , η υπερβασεις και παραβασεις πασης φυσεως?

Τι μας εμποδιζει να τακτοποιησουμε ?? (πχ για να βγαλουμε αδειες κτλ) 

Link to comment
Share on other sites

που  και γιατι  κωλυομεθα να κανουμε τακτοποιησεις κατασκευων  προ 28/7/2011(κοκκινης γραμμης)  που δεν περιγραφονται σε συμβολαια μεταγενεστερα ? 

πχ συμβολαιο του 14 ,δεν εχει γινει καμμιας μορφης τακτοποιηση  αλλα εχει στεγη/σοφιτα  κατασκευασμενη πριν 28/7/11,η πχ λεβητοστασια , η υπερβασεις και παραβασεις πασης φυσεως?

Τι μας εμποδιζει να τακτοποιησουμε ?? (πχ για να βγαλουμε αδειες κτλ) 

το συμβόλαιο του 2014 προφανώς θα συνοδεύεται από κάποια βεβαίωση 4178 που θα λέει όλα καλά.

Και δυνάμει αυτής έγινε το συμβόλαιο για όσα περιγράφει.

Άρα λοιπόν ότι δεν περιγράφεται έγινε μετά το συμβόλαιο.

Ή το συμβόλαιο είναι άκυρο.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν μπορεί να γίνει ρύθμιση από τον σημερινό ιδιοκτήτη,

είτε γιατί είναι πονηρός (ψευδής βεβαίωση), είτε γιατί δεν είναι ιδιοκτήτης (άκυρο συμβόλαιο)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

το συμβόλαιο του 2014 προφανώς θα συνοδεύεται από κάποια βεβαίωση 4178 που θα λέει όλα καλά.

Και δυνάμει αυτής έγινε το συμβόλαιο για όσα περιγράφει.

Άρα λοιπόν ότι δεν περιγράφεται έγινε μετά το συμβόλαιο.

Ή το συμβόλαιο είναι άκυρο.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν μπορεί να γίνει ρύθμιση από τον σημερινό ιδιοκτήτη,

είτε γιατί είναι πονηρός (ψευδής βεβαίωση), είτε γιατί δεν είναι ιδιοκτήτης (άκυρο συμβόλαιο)

 

πολυ σωστα...

 

υγ

κοκαραντι,

ρωτα τον μηχανικο που εδωσε την βεβαιωση του 2014...

"υπηρχαν" αυτες οι κατασκευες τότε???

Link to comment
Share on other sites

και που να ξέρει. μήπως πήγε; 

(γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι πήγε, τα είδε, τα αναγνώρισε ως αυθαίρετα, και έδωσε βεβαίωση. γίνονται τέτοια πράγματα; )

Link to comment
Share on other sites

πήγε....  δεν πήγε

 

για σενα "πηγε",  το έχει "βεβαιώσει" 

 

ας ερθει τωρα να καθαρισει αυτος την ...μπουγαδα...

απλο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ  για τις απαντησεις στο ζητημα

πηγα υδομ για την  περιπτωση  που  στο ισογειο  εγινε αυθαιρετα απο αποθηκη σε κατοικια  και  παμε για  αλλαγη χρησης τμηματος αυτης  σε  καταστημα ψιλικων  (-εχει συζητηθει  και αλλου)+ μια  αυθαιρετη στεγη/σοφιτα-->υδ(αυτο δεν τους το ειπα ).Ολα εγιναν προ 2011  Στο συμβολαιο (2013/14)δειχνεται ως διωροφη οικια(μηπως ειναι λιγο φλου?) ενω η αδεια μιλα για αποθηκη στο ισογειο   και οικια στον οροφο

και μου ειπανε να τακτοποιησω (τωρα)  και να προχωρησω  στις αλλαγες  χρησης σε ψιλικατζιδικο  και αν θελω να γινει τροποποιηση συμβολαιου  τουλαχιστον ετσι πολεοδομικα θα προχωρησει η περιπτωση

 

Αρα  σεναριο: τακτοποιουμε <<εκ των υστερων>>  και οπως λενε ΟΛΟΙ οι πελατες μου <<ποιος θα το καταλαβει/δει??>>και θα γινει η δουλεια  δηλαδη θα βγαλει αδεια αλλαγης χρησης απο κατοικια σε ψιλικατζιδικο αφου πολεοδομικα ειναι ενταξει .....?? που θα σκαλωσει  στα διαδικαστικα περα απο την ηθικο-νομικη ταξη των πραγματων? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

σόρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Δηλαδή ο συμβολαιογράφος θα "διορθώσει" το συμβόλαιο δυνάμει μίας δήλωσης ύστερης της βεβαίωσης

και θα τα βάλει όλα μαζί μέσα στο φάκελο και θα πει όλα καλά;

Σου έχω καλύτερη πρόταση. Κάνε εσύ τη δήλωση και μην την πας καθόλου.

Αφού το συμβόλαιο έγινε. Βγάλτε όλες τις άδειες κανονικά, και στο συμβόλαιο και το Ε9 αφήστε το αποθήκη.

"ποιος θα το ψάξει" που σου λένε και από την πολεοδομία. (να σοβαρευτούμε λίγο παιδιά)

Αν υπάρχει τέτοιος συμβολαιογράφος, στείλε μου τα στοιχεία του με πμ,

γιατί έχω μπανίσει κάτι ωραία παραθαλάσσια δασικά και θέλω να κάνω "συμβόλαια".

Link to comment
Share on other sites

τα πολεοδομικης φυσεως τα ξερουν  παρα πολυ καλα ,αλλα ετσι να πουν και κατι  για τα αλλα

φυσικα  και δεν  τα λαμβανω αυτα υπ οψιν

απλως αφενος  προσπαθω να βγαλω  την δουλεια σωστα  και αφ ετερου συζηταμε το τι μας προκυπτει  επισης προσπαθωντας να βρουμε τροπους να  ελιχτουμε στο  συστημα αυτο

Παντως νομιζω οτι εντοπισαμε κενα  τα οποια ελπιζω στο μελλον να μας υποδειξουν  καποιες ατραπους

apier: οι πελατες μου λενε το ποιος θα το δει (η κασετα  τωρα και σε cd) και νομιζουν οτι τους κανω την ζωη δυσκολη για να ζητησω περισσοτερα χρηματα 

Link to comment
Share on other sites

ναι μερικοί είναι ανεπίδεκτοι.

εμένα κάτι περίεργοι φύγανε παραξηγημένοι και με τσαντίλα, 

γιατί θέλανε να τους κάνω δήλωση, να τους βγάλω άδεια και μετά να ξεκινήσουν να κάνουν το αυθαίρετο.

(εν τω μεταξύ δεν τους είχα ξαναδεί ποτέ μου)

όταν τους είπα ότι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται, μου είπαν ότι γίνονται και θα πάμε αλλού κλπ

ΣΤΟ ΚΑΛΟ 

Link to comment
Share on other sites

που  και γιατι  κωλυομεθα να κανουμε τακτοποιησεις κατασκευων  προ 28/7/2011(κοκκινης γραμμης)  που δεν περιγραφονται σε συμβολαια μεταγενεστερα ? 

πχ συμβολαιο του 14 ,δεν εχει γινει καμμιας μορφης τακτοποιηση  αλλα εχει στεγη/σοφιτα  κατασκευασμενη πριν 28/7/11,η πχ λεβητοστασια , η υπερβασεις και παραβασεις πασης φυσεως?

Τι μας εμποδιζει να τακτοποιησουμε ?? (πχ για να βγαλουμε αδειες κτλ) 

επανερχομαι στο θεμα:  αν εγω προχωρησω σε τακτοποιησεις οι οποιες εγιναν προ κοκκινης γραμμης θεωρω   ειμαι οκ(ειμαι?)  ασχετα αν  μεταγενεστερα συμβολαια δεν δειχνονται

Αναλυτικο παραδειγμα:  <<εστω>>  αδεια που δειχνει ισογειο ως αποθηκη και οροφος ως οικια και <<εστω >> το ισογειο αλλαξε πριν την κοκκινη γραμμη σε κατοικια κατα ενα τμημα  σε

καταστημα  κατα το υπολοιπο  και  <<εστω>> συμβολαιο/γονικη παροχη   μετα το 13 που δειχνει  ηθελημενα η αθελα οτι ολη η οικοδομη ειναι διωροφη οικια.Αν παω και τακτοποιησω  λοιπον που το προβλημα ?

Ετσι καθισταται νομιμο το κτιριο και μετα αν θελει ο ιδιοκτητης με τις βεβαιωσεις μου προχωρα σε νεα συμβολαιογραφικη/τροποποιητικη/αναθεωρητικη /ενημερωτικη ...πραξη...και ουτε γατα ουτε ζημια(?)

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.