Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

κάθε δήλωση αφορά μία ανεξάρτητη (κατάτμηση), κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία,

(ή περισσότερες οριζόντιες του ιδίου στην ίδια κάθετη ή ανεξάρτητη)

 

Κατά συνέπεια, όταν η δήλωση αφορά οικόπεδο, όπως στην περίπτωσή σου, 

θα πρέπει να περιλαμβάνει ΟΛΑ τα αυθαίρετα εντός του οικοπέδου.

ΔΕΝ υπάρχει επιλογή

(θεωρώ δεδομένο ότι δεν υπάρχει σύσταση επί του ακινήτου, αφού δεν θα είχε και κανένα νόημα, όπως το περιγράφεις)

Link to comment
Share on other sites

κάθε δήλωση αφορά μία ανεξάρτητη (κατάτμηση), κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία,

(ή περισσότερες οριζόντιες του ιδίου στην ίδια κάθετη ή ανεξάρτητη)

 

Κατά συνέπεια, όταν η δήλωση αφορά οικόπεδο, όπως στην περίπτωσή σου, 

θα πρέπει να περιλαμβάνει ΟΛΑ τα αυθαίρετα εντός του οικοπέδου.

ΔΕΝ υπάρχει επιλογή

(θεωρώ δεδομένο ότι δεν υπάρχει σύσταση επί του ακινήτου, αφού δεν θα είχε και κανένα νόημα, όπως το περιγράφεις)

Σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

από chrome δεν με βάζει καθόλου, και από internet explorer δεν κάνει υπαγωγή / υποβολή ενώ σώζει αλλαγές

ξέρει κανείς τίποτα για το σύστημα;

(ή μήπως το πρόβλημα είναι δικό μου)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε firefox. εγω μπαινω

με firefox επίσης δεν με βάζει καθόλου

 

ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

apier έχεις XP; συνδιασμός ΧΡ και firefox δεν σε βάζει, internet explorer(παλιό) + ΧΡ δε μου δείχνει σωστά τον γεωγραφικό εντοπισμό(σχεδιάζει πιο δίπλα το πολυγωνο), κατά τα άλλα ΟΚ, internet explorer 11 όπως γράφουν οι οδηγίες δεν έχει ασυμβατότητα.

Edited by tanasi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,


 


θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόκειται για μικρές αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενη κατοικία. Στην πρώτη και παλαιότερη οικοδομική άδεια στο τοπογραφικό σκαρίφημα της αδείας το σπίτι ήταν στο 357 οικόπεδο. Σε μεταγενέστερη αναθεώρηση της αδείας αποφασίστηκε η αλλαγή θέσης του κτίσματος στο διπλανό 365 οικόπεδο. Και τα 2 οικόπεδα ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Στο καινούριο τοπογραφικό με συντεταγμένες ΕΓΣΑ που έκανε ο ενδιαφερόμενος ώστε να δηλώσουμε τα αυθαίρετα, το σπίτι βρίσκεται ακριβώς στη μέση των 2 οικοπέδων. Η νοητή γραμμή που χωρίζει τα 2 οικόπεδα περνάει από το μέσο του κτίσματος. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

apier έχεις XP; συνδιασμός ΧΡ και firefox δεν σε βάζει, internet explorer(παλιό) + ΧΡ δε μου δείχνει σωστά τον γεωγραφικό εντοπισμό(σχεδιάζει πιο δίπλα το πολυγωνο), κατά τα άλλα ΟΚ, internet explorer 11 όπως γράφουν οι οδηγίες δεν έχει ασυμβατότητα.

έχω windows 7. Δεν με βάζει καθόλου ούτε με firefox ούτε με chrome.

Με i.e.11 μπαίνει και σώζει αλλαγές (με διάφορες ελλείψεις, όπως το κουτάκι της τρωτότητας) 

αλλά δεν σώζει γεωγραφικό εντοπισμό (δεν κάνει επικύρωση) ούτε και επιστρέφει στη δήλωση

και δεν κάνει και υπαγωγή καθόλου.

Ενώ στο σύστημα αμοιβών δουλεύει κανονικά.

(άρα μάλλον δεν είναι δικό μου το πρόβλημα, το οποίο προκύπτει και από το γεγονός ότι το error που μου βγάζει είναι για συντήρηση κλπ)

 

Επειδή έχουμε τις πολλές δουλειές και τα πολλά λεφτά, 

δεν τρέχει και τίποτα αν δεν μπορούμε να περνάμε αυθαίρετα!

Ούτε και τους πελάτες τους ενδιαφέρει που δεν μπορούν να προχωρήσουν σε πράξεις και άδειες λειτουργίας κλπ.

Αφού η οικονομία πάει σφαίρα και κονομάμε όλοι από τον τουρισμό!

Και το ΤΣΜΕΔΕ και τους φόρους θα τα πληρώσω από την τσέπη μου, δεν χρειάζεται να κάνω είσπραξη.

όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

manolis_tripsianis, είσαι τουλάχιστόν στον μέσο όρο, εάν είναι σε σύννομη θέση(ως προς το συνολικό ενωμένο οικόπεδο) βάζεις μια παράβαση κατ.3 ιε. και καθάρισες. Αν και οι υπόλοιπες παραβάσεις που ανέφερες είναι κατ. 3, είσαι μέσα στο "πακέτο" και γλυτώνει το έξτρα 500ρικο.

apier διόρθωσα το "δεν" της τελευταίας πρότασης, μήπως τελικά φταίει η ασυμβατότητα;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν από το help desk να κατεβάσω παλαιότερη έκδοση firefox και να μην κάνω ενημερώσεις

θα το δοκιμάσω αύριο. τώρα πρέπει να κάνω μία σύσταση

ε ρε γλέντια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.