Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το θέτω στο σωστό θέμα την ερώτηση μου:

πχ. Καλούμε να βγάλω σήμερα μια άδεια προσθήκης (εάν υπάρχει δόμηση) για μια υπάρχουσα κατοικία. Διαδικασία:

1) Ελέγχο την υπάρχουσα κατοικία και αν ΕΧΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ τις ρυθμίζω με τον 4178 σε 1ΦΚ ή βάζω  τα τμ. και επιλέγω προς έκδοση οικοδομικής άδειας;

 

2) Σε περίπτωση που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ δεν μας ενδιαφέρει ο νόμος 4178 και πάω κατευθείαν πολεοδομία με τον κλασικό τρόπο; 

Link to comment
Share on other sites

1. Βάζεις τα τμ και τσεκαρεις το "προς έκδοση αδείας" αν αυτά νομιμοποιούνται, αν όχι τότε τα ρυθμιζεις και όταν έχει πληρωθεί το 30% πας για έκδοση άδειας δόμησης προσθήκης, συνυπολογίζοντας στο ΔΚ και τα αυθαίρετα

 

2. Με τον κλασικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω αναλάβει, κατεξαιρεση, να νομιμοποιησω το πατρικό σπίτι της κοπέλας μου. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα αυθαίρετα, πέρα από τα τοπογραφικα που χρειάζονται για αυτά και κατά συνεπεια δεν έχω ιδέα για την διαδικασία. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός βήμα βήμα για την διαδικασία? Από την δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ, στις αμοιβες ως και το τι γίνεται μετά (πάει ο πελάτης τράπεζα πάω εγώ τεε και πληρώνω εισφορές κτλ)
Καταλαβαίνω ότι είναι σαν να ζητάω σημειώσεις για να δώσω proficiency χωρίς να έχω ξαναμιλήσει αγγλικά αλλά όπως είπα συνειδητά απέχω από το πανηγύρι των αυθαιρέτων και με όσα έχω δει μέχρι στιγμής πιστεύω ότι καλά έκανα :smile:
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο βήμα,μαζεύεις όλα τα "χαρτιά" της οικοδομής.

Δεύτερο,επίσκεψη στην πολεοδομία σου σε ελεγκτή μηχανικό να σου ορίσει τα απαιτούμενα.

Μετά το πρώτο σοκ (εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά) επιλέγεις τον κατάλληλο νόμο νομιμοποίησης.

 

Για τυχόν απορίες (που θα έχεις σίγουρα) υπάρχει εδώ πλειάδα αξιόλογων συναδέλφων να σε καθοδηγήσουν.

 

εδιτ  Νομιμοποίηση ή ρύθμιση με 4178 κάνεις; 

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποιηση θελω να κανω και ευτυχως ειναι προ του 75 (αλλιως δεν θα τα κρυψω δεν θα το ειχα αναλαβει). Ολα τα χαρτια που θελω τα εχω πανω κατω (περα απο μια αεροφωτογραφια που θα ηθελα να εχω αλλα δεν εκατσε).

Το προβλημα μου ειναι με το συστημα αμοιβων και με το συστημα για τις δηλωσεις του 4178. Μονο βεβαιωσεις για αδομητα ξερω να βγαζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ποτε μπορει να θεωρηθει οτι εχει υπαχθει καποιο ακινητο στο ν.4178?

1. Οταν πληρωσει το παραβολο

2. Οταν πληρωσει το 20-30%

3. Οταν πληρωσει το μισο

4. Οταν βρισκεται σε επεξεργασια

5. οταν κανει οριστικη υπαγωγη

6...αλλο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός βήμα βήμα για την διαδικασία?

 

Υπάρχει, εν αρχή είναι ο Ν.4178/13. διάβασμα και ξανά διάβασμα, επίσης διάβασμα και ξανάδιάβασμα των εγκυκλίων που μετέπειτα έχουν δημοσιευτεί και των πληροφοριών συστήματος ΤΕΕ και αμοιβών ιδιωτικών έργων. Δεν είναι δύσκολο μόνο που πρέπει να αφιερώσεις κανένα χρόνο να διαβάζεις και συνεχώς να ενημερώνεσαι, ή βρίσκεις ένα Μηχανικό του δίνεις κατ' εκτίμηση λεω εγώ τώρα ένα 900 άρι και στα κάνει.

 

gio, on 28 May 2014 - 23:42, said:snapback.png

Ποτε μπορει να θεωρηθει οτι εχει υπαχθει καποιο ακινητο στο ν.4178?

1. Οταν πληρωσει το παραβολο

Gio το 1. είναι.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω σημερα αποφασισα !!!! Θα μεταφερω τις δηλωσεις του 4014 στον 4178 και τερμα ...ΔΕΝ ξαναασχολουμαι με τα αυθαιρετα , μονο κανενα εκτος σχεδιου και καθαρο .ΟΧΙ οτι θα εχω να ασχολουμαι με κατι αλλο , αλλα ειναι τοσο ψυχοφθορα ολη αυτη η κατασταση που  πραγματι δεν ξεπληρωνεται με τιποτα. Οι ευθυνες ειναι τοσες πολλες αντιστροφως αναλογες των σημερινων αμοιβων πλεον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.