Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

....

 

Η περίπτωση της προηγούμενης ανάρτησης είναι λίγο διαφορετική και πιο περίπλοκη κατά τη γνώμη μου λόγω της ύπαρξης αδείας που αφορά το ένα μόνο. Επιστρέφοντας στο θέμα μας σας λέω με σχετική σιγουριά, γιατί μου έτυχαν δύο περιπτώσεις τελευταία και το ψάξαμε με τους δικηγόρους και τους συμβολαιογράφους, ότι μέχρι το 2009 τα όμορα του ιδίου μπορούσαν να αντιμετωπίζονται ανεξάρτητα εκτός αν είχαν χρησιμοποιηθεί ως ενιαία για κάποια πραξη της διοίκησης. Μετά κάτι έγινε ( νομοθεσία ή νομολογία δεν θυμάμαι) και θεωρούνταν ότι αυτόματα συνενώνονταν μόλις περιέρχονταν στον ίδιο. Το 2012, μετά από νομολογία του ΣτΕ νομίζω, γυρίσαμε στην προηγούμενη κατάσταση. Μιλάω πάντα για ΕΚΤΟΣ σχεδίου

ετσι, πολυ σωστα

 

και για του λογου το αληθες...

 

http://www.notarius.gr/uploads/egiklioi2012/Egkiklios_SESSE_46.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ετυχε μια περιπτωση οπου υπαρχουν αυθαιρεσιες, σε οικοπεδο το οποιο προερχεται απο χρησικτησια. Μπορει να υπαχθει στον 4178 και τι δικαιολογητικα να ζητησω που να πιστοποιουν την χρησικτησια?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι. Σε κατά παρέκκλιση (τότε σήμερα όχι) αγροτεμάχιο τη δεκαετία του 80 εκδόθηκαν 2 οικοδομικές άδειες προσθήκη καθ'έκταση σε υφιστάμενο προ του 55 και αργότερα νέα διώροφη οικοδομή με υπόγειο. το υπόγειο έγινε ισόγειο και από χρήση κατοικία έγινε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Και η καθ'έκταση προσθήκη έγινε πού μεγαλύτερη από τα προβλεπόμενα. Τα κτίσματα απέχουν από το χειμέριο κύμα 65 και 70 μέτρα. πριν από 8-9 χρόνια έγινε χαρακτηρισμός αιγιαλού ο οποίος σήμερα δεν ισχύει διότι ήταν λανθασμένος και έχει κατατεθεί νέα πράξη. Τα κτίσματα είναι εκτός με το λανθασμένο αιγιαλό και θα είναι εκτός και με το διορθωμένο. Τη στιγμή αυτή δεν υπάρχει κανένας χαρακτηρισμός όμως. Τα παραπάνω αυθαίρετα τακτοποιούνται ή όχι; ισχύουν τα 100 μέτρα από το χειμέριο ή με καλύπτει το τι ίσχυε κατά την έκδοση των Ο.Α;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη χρησικτησία που αναφερθηκε πριν.

Ένας πελάτης έχει αυθαίρετο σε έκταση για την οποία έχει απόφαση δικαστηρίου

για χρησικτησία.Έχει περαστεί το όνομά του στο κτηματολόγιο και αναφέρεται ότι

υπάρχει μεταγραφή στο περιθώριο(μάλλον επειδή δεν έχει πληρωθεί ο φόρος).

Δεν θεωρείται κύριος του ακινήτου;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη χρησικτησία που αναφερθηκε πριν.

Ένας πελάτης έχει αυθαίρετο σε έκταση για την οποία έχει απόφαση δικαστηρίου

για χρησικτησία.Έχει περαστεί το όνομά του στο κτηματολόγιο και αναφέρεται ότι

υπάρχει μεταγραφή στο περιθώριο(μάλλον επειδή δεν έχει πληρωθεί ο φόρος).

Δεν θεωρείται κύριος του ακινήτου;

απ' ότι λέει η πολεοδομία δεν θεωρείται κύριος του ακινήτου.

Έχει κάνει το πρώτο βήμα, του οποίου λέει πρέπει να ακολουθήσουν και άλλα,

όπως διεκδικητική αγωγή κλπ δικαστήρια.

Δεν ξέρω για περιπτώσεις εκτός σχεδίου αν αρκεί η μεταγραφή στο περιθώριο,

αλλά για εντός σχεδίου που εμπλέκεται και ο Δήμος / Δημόσιο, δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μίλησα με δικηγόρους οι οποίοι μου είπαν ότι μπορεί να θεωρηθεί

ιδιοκτήτης και σ΄αυτή τη φάση και ότι θεωρούν ότι μπορεί να μπει στο νόμο εφ' όσον στο κτηματολόγιο

τον θεωρούν κύριο, αν και καλό θα ήταν να ολοκλήρωνε τη διαδικασία. Είναι κάπως ασαφές

αυτό το θέμα στη νομοθεσία.  Εγώ πιστεύω ότι για να είναι κατοχυρωμένος πρέπει να ολοκληρωθεί

η μεταγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.