Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

επειδή χάθηκα λίγο, μπορεί κανείς να μου πει το κρίσιμο της εγκυκλίου για άρθρο 51 σε σχέση με αυτό που λέγαμε;

sorry ρε παιδιά αλλά μπερδεύτηκα.

 

Εμένα μου το διασταύρωσαν πολεοδομία, συμβολαιογράφος και δικαστής,

ότι η εγγραφή στο περιθώριο δεν είναι ισοδύναμη με κανονική μεταγραφή,  

γι' αυτό και όταν έχει εγγραφή στο περιθώριο δεν μπορεί άμεσα να κάνει πώληση / μεταγραφή

και χρειάζεται κάποια διαδικασία επιπλέον. Διεκδικητική αγωγή, κάτι άλλο; Δεν το ξέρω καλά το θέμα.

Δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο αν έχει δικαίωμα εξουσιοδότησης προς μηχανικό για τις διαδικασίες αυθαιρέτων κλπ.

Στο άρθρο 11 του 4178, αυτή η περίπτωση δεν περιλαμβάνεται στους δικαιούμενους να υποβάλουν αίτηση / δήλωση.

Σε ποια από τις περιπτώσεις που αναφέρονται θα μπορούσε να "κολλήσει";

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν την ερώτηση αυτή την θέτω σωστά σε αυτό το θέμα αλλά δεν ήξερα που να την τοποθετήσω. Αν οι διαχειριστές νομίζουν ότι πρέπει να μεταφερθεί ας το κάνουν.

Σήμερα έλαβα έλαβα ένα τηλ από τις εκδόσεις ΔΕΔΕΜΑΔΗ για προσφορά που έχουν για ένα βιβλίο για τα αυθαίρετα. Το έχει πάρει κανείς και ποια η γνώμη σας συνάδερφοι;

aythaireta-final-cover.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον τα βιβλία έχουν μόνο αισθητικό ρόλο.

Με το ρυθμό που γίνονται οι αλλαγές και βγαίνουν οι αποφάσεις, οι εγκύκλιοι, τα έγγραφα και οι νομολογίες,

το μόνο πράγμα που έχει νόημα είναι μία online συνδρομή νομικής υποστήριξης (Δομική, Νόμος κλπ)

Έχω κι εγώ όλη τη σειρά της Λεμπέση κλπ (χρήσεις, ΓΟΚ, ΝΟΚ κλπ)

και τα έχω μόνο για να τα βλέπουν οι πελάτες και να ρίχνω καμιά ματιά αν θέλω να βρω παλιές διατάξεις.

 

ο συγκεκριμένο δεν το έχω δει (με πήραν κι εμένα σήμερα αλλά ήμουν πολεοδομία και δεν το σήκωσα)

και δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο, παρά μόνο ότι σε δύο μήνες θα είναι ξεπερασμένο.

Εκτός αν πιστεύεις ότι δεν θα ξανα-αλλάξει τίποτα. (μπορεί και να το πάρω μόνο για το γαμώτο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν την ερώτηση αυτή την θέτω σωστά σε αυτό το θέμα αλλά δεν ήξερα που να την τοποθετήσω. Αν οι διαχειριστές νομίζουν ότι πρέπει να μεταφερθεί ας το κάνουν.

Σήμερα έλαβα έλαβα ένα τηλ από τις εκδόσεις ΔΕΔΕΜΑΔΗ για προσφορά που έχουν για ένα βιβλίο για τα αυθαίρετα. Το έχει πάρει κανείς και ποια η γνώμη σας συνάδερφοι;

aythaireta-final-cover.jpg

θα το βγαλουμε φωτοτυπιες και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τι κάνει ο άνθρωπος για να βγάλει κανένα φράγκο......

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω βιβλίο μου θυμίζει το "σηκωθείτε από ντιβάνια καρέκλες.."

 

Επίσης, από σήμερα το κάθε μήνυμα στη κατηγορία 4178 θα κοστίζει 1 ευρώ (+0,03 ανταποδοτικό τέλος)

E τι, μόνο οι άλλοι θα βγάζουν από τον 4178 ? :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνδρομητικές υπηρεσίες από το michanikos.gr: 10€ το χρόνο για το πακέτα όπως 3843-4014-4178.

Τα λεφτά θα έχουν ανταπόδοση. Θα πληρωθεί εξουσιοδοτημένος δικηγόρος, λογιστής και ψυχολόγος οι οποίοι θα στηρίζουν τα μέλη του michanikos.

:mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνδρομητικές υπηρεσίες από το michanikos.gr: 10€ το χρόνο για το πακέτα όπως 3843-4014-4178.

Τα λεφτά θα έχουν ανταπόδοση. Θα πληρωθεί εξουσιοδοτημένος δικηγόρος, λογιστής και ψυχολόγος οι οποίοι θα στηρίζουν τα μέλη του michanikos.

:mrgreen:

+1

θέλω και "μιλημένους" συμβολαιογράφο, υποθηκοφύλακα, ελεγκτή δόμησης και δασάρχη.

Μην κάνουμε μισές δουλειές.

 

(τα μηνύματα μην τα χρεώνετε γιατί θα χάσει ο κόσμος την ευκαιρία να διαβάζει τις βλακείες που γράφω εγώ

και τις σοφίες που γράφουν κάποιοι άλλοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι συνάδελφοι.

(μην τσιμπήσετε και καρφωθείτε όσοι έχετε τη μύγα ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικά το παρήγγειλα το βιβλίο.

έχει μαζεμένα και όλα τα σχετικά με άρθρο 4, ΕΕΜΚ κλπ αδειοδοτικά.

(και βέβαια δεν έχει τα τελευταία - τελευταία)

Δευτέρα - Τρίτη θα σας πω εντυπώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.