Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Υποθέτω ότι θα πρέπει να βγάλουν πρώτα κανονική άδεια για τα erker.

 

 

«έγκριση της απαλλοτρίωσης» = «κύρωση ρυμοτομικού σχέδιου»

Ή

«έγκριση της απαλλοτρίωσης» = «κύρωση πράξης εφαρμογής ή πράξης αναλογισμού»

 

Άντε να δούμε τι θέλει να πει ο ποιητής...

 

 

το σχέδιο έχει "κύρωση" ή έγκριση; Νομίζω το δεύτερο.

Και όπως γνωρίζουμε η έγκριση  του σχεδίου δεν είναι εκτελεστή πράξη της διοίκησης.

Γι' αυτό και δεν μπορούμε να βγάλουμε κανονικές άδειες μέχρι την μεταγραφή της πράξης εφαρμογής.

Επίσης, ο Νόμος δεν λέει για έγκριση της απαλλοτρίωσης, αλλά για τέλεση.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι τίθεται θέμα: "έγκριση απαλλοτρίωσης" = "κύρωση σχεδίου"

αφενός γιατί και τα δύο μέρη της ισότητας μου φαίνονται λάθος,

και αφετέρου γιατί δεν θα μπορούσε να εννοηθεί αυτή η ισότητα ακόμα κι αν τα δύο μέρη ήταν σωστά.

 

«έγκριση της απαλλοτρίωσης» = «κύρωση ρυμοτομικού σχέδιου» «έγκριση πολεοδομικής μελέτης»

Ή

«έγκριση της απαλλοτρίωσης» = «κύρωση πράξης εφαρμογής ή πράξης αναλογισμού»

 

Το «έγκριση απαλλοτρίωσης» δεν το διορθώνω αφού μπορεί να μην το λέει έτσι ο Ν.4178/13 αλλά το λέει έτσι ακριβώς η χθεσινή εγκύκλιος, για την οποία συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι εννοεί αυτό, δηλαδή την έγκριση της απαλλοτρίωσης και όχι την συντέλεση,

(που όμως για να μας το πει δεν φτάνει η εγκύκλιος όπως πολύ καλά ξέρουμε,

γιατί το ακριβές κείμενο ενός Νόμου δεν τροποποιείται με καμία εγκύκλιο,

και εκτεθιμένοι είναι εκείνοι που εφαρμόζουν την εγκύκλιο και όχι εκείνοι που εφαρμόζουν το Νόμο)

τότε επανέρχεται πάλι το θέμα της εν δυνάμει ακυρότητας της "έκγρισης" απαλλοτρίωσης,

ενά έχει παρέλθει εύλογο χρονικό διάστημα από αυτή και δεν έχει συντελεστεί.

Στη διασταλτική ερμηνεία που κάνουμε για να χωρέσουμε "νέα" σχέδια (με πράξεις εφαρμογής σε αναμονή)

απαιτείται ακόμα πιο διασταλτική ερμηνεία από την πλευρά τους,

για να πουν ότι η "έγκριση απαλλοτρίωσης" είναι η έγκριση του σχεδίου.

Στον φάκελο που πάει για έγκριση του σχεδίου περιλαμβάνοται και τα "οικονομικά";

Δεν είναι μόνο η πολεοδομική μελέτη;

 

Μήπως κάποιος πολεοδόμος / χωροτάκτης μπορεί  να μας βοηθήσει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά μ' ένα αυθαίρετο. Το συγκεκριμένο αυθαίρετο βρίσκεται σε  μή άρτιο και μή οικομίσμο γήπεδο και σύμφωνα με την αρχαιολογική υπηρεσία και κατόπιν καταγραφή της αυθαιρεσίας απο αυτην το 2008, βρίσκεται σε οριοθετημένο αρχαιολογικό χώρο.

Να σημειώσω ότι η οριοθέτηση είναι προγεννέστερη της κατασκευής.

Το αυθαίρετο αυτό μπορεί να ρυθμιστεί σύμφωνα με τον Ν.4178/13;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρήκα κάτι σχετικό, οποτε θέτω το θέμα μου εδω.

άρθρο 2, παρ. 2 α)

 

Κατοικία με άδεια 1983 σε οικισμό (Π.Δ. 85). Τότε δεν υπήρχε απαίτηση για πλάτος δρόμου, με αποτέλεσμά σήμερα το πάρκινγκ (αυθαίρετο) του ιδιοκτήτη να βρίσκεται εντός της ζώνης που θα όφειλε να παραχωρήσει για διαπλάτυνση του δρόμου αν ήθελε να χτίσει σήμερα.

Αυτή η ζώνη, εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 2? Τακτοποιείται το πάρκινγκ?

και αν ναι, θεωρείται εντός πρασιάς? το οικόπεδο είναι μεγαλύτερο από 500τ.μ. άρα σήμερα θα έπρεπε να αφήσει 2,50μ από το πρόσωπο για να χτίσει.

Link to comment
Share on other sites

τραβηγμένη περίπτωση,

κατασκευή σε χώρο που προβλέπεται να γίνει πάρκο από το σχέδιο πόλης, δεν έχει γίνει ακόμη απαλλοτρίωση.

 

μπορεί να υπαχθεί στον νόμο?

 

Ιδια περιπτωση εχω και εγω.Αυθαιρετη κατοικια , που προυπηρχε της εγκρισης του ρυμμοτομικου, ειναι σε χωρο παιδικης χαρας.Η πολεοδομικη μελετη ειναι εγκεκριμενη απο το 2004, αλλα ακομα δνε εχει γινει ουτε η 1η αναρτηση των πινακων της πραξης εφαρμογης.Τακτοποειται?

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Αν  ειναι  ζωνη  Α  αρχαιολογιας  δεν  γινεται  τιποτα    δεν  μπορει  να  ρυθμιστει ,  αν  ειναι  Β  ζωνη  εξαρταται  απο  το  τι  λεει 

και  το  πως  θα  ερμηνευτει   η  εγκριση   οικοδομικων  εργασιων  που  δινει  η  αρχαιολογια  ,  και  γω  εχω  το  ιδιο  προβλημα 

νομιζω  οτι  στην  ζωνη  Β  τακτοποιουνται  τα  αυθαιρετα  ακομα  και  αν   εχουν  κατασκευαστει  μετα  την  κυρηξη  της  ζωνης ,  αφου 

συνηθως  στην  ζωνη  Β  δεν  υπαρχει   πληρη  απαγορευση  της  δομησης .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είδατε στην εγκύκλιο την υποτιθέμενη διευκρίνηση,

ότι λέει το περί ρυμοτομούμενων κλπ αφορά μόνο δημόσια κλπ.

Αν ισχύει αυτό, τζάμπα κουβέντα κάνουμε.

Θα μας τρελάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση
Σε έκθεση αυτοψίας αυθαίρετης κατασκευής απο την οικεία πολεοδομία υπάρχει ''Κατασκευή τοιχιου περίφραξης με επένδυση πετράς καθ υπέρβαση και κατά παράβαση της ***/** οικοδομικής άδειας''. Το εμβαδόν του τοιχίου είναι 8 μ2. Τμήμα του τοιχιου αυτού είναι εκτός ρυμοτομικής γραμμής. Τακτοποιείται ή λόγω του οτι βρίσκεται σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης δεν γίνεται τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.