Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Αστέριε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τα έχω κι εγώ υπόψη μου όλα αυτά. Το θέμα είναι κατ¨' αρχήν αν ΠΡΟΫΦΊΣΤΑΤΑΙ της ζώνης παραλίας??? Τι γνώμη έχεις? Επίσης να προσθέσω ότι πρόκειται για μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου γήπεδο. Άρα προφανώς δεν δικαιούται αποζημίωση σωστά?

Link to comment
Share on other sites

 

ΠΕΡΙΤΟΙΧΙΣΗ ΕΝΤΟΣ ΖΩΝΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

Συνάδελφοι καλησπερα, Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου υπάρχει καθορισμός αιγιαλού και ζώνης παραλίας, το 1994, η οποία ΑΚΥΡΏΘΗΚΕ εφόσον δεν συντελέστηκε η απαλλοτρίωση, και έγινε επανακαθορισμός με ΦΕΚ το 2010, όπου ουσιαστικά οι γραμμές το Αιγιαλού και της Παραλίας παρέμειναν ως είχαν . Μπορεί να ενταχθεί στο Ν.4178/13 αυθαίρετη περιτοίχιση που βρίσκεται εντός της ζώνης παραλίας και κατασκευάστηκε το 1996?

 

Κατασκευή 1996.

Επανακαθορισμός με ΦΕΚ 2010. Αυτό ισχύει... Αρα τακτοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Αστέριε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τα έχω κι εγώ υπόψη μου όλα αυτά. Το θέμα είναι κατ¨' αρχήν αν ΠΡΟΫΦΊΣΤΑΤΑΙ της ζώνης παραλίας??? Τι γνώμη έχεις? Επίσης να προσθέσω ότι πρόκειται για μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου γήπεδο. Άρα προφανώς δεν δικαιούται αποζημίωση σωστά?

Οι αποζημιώσεις, νομίζω ότι δεν έχουν σχέση με την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ενόςγηπέδου, αλλά με τα m2 που σου παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν είναι αυθαίρετη κατασκευή δηλαδή σε αποζημιώνουν??? Μπράβο...Οπότε λες παίρνω σαν γραμμή Αιγιαλού και παραλίας αυτή του 2010. Γιατί ενώ είχε καθοριστεί το 1994 αυτός έφτιαξε μάντρα το 1996, αλλά αφού ακυρώθηκε...οκ άρα το δηλώνω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν είναι αυθαίρετη κατασκευή δηλαδή σε αποζημιώνουν??? Μπράβο...Οπότε λες παίρνω σαν γραμμή Αιγιαλού και παραλίας αυτή του 2010. Γιατί ενώ είχε καθοριστεί το 1994 αυτός έφτιαξε μάντρα το 1996, αλλά αφού ακυρώθηκε...οκ άρα το δηλώνω κανονικά.

Δεν αποζημιώνονται οι αυθαίρετες κατ/ευές (δεν είπα αυτό. Δες και #560). Αποζημιώνονται τα m2 οικοπέδου που σου παίρνουν

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

 

ΠΕΡΙΤΟΙΧΙΣΗ ΕΝΤΟΣ ΖΩΝΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

Συνάδελφοι καλησπερα, Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου υπάρχει καθορισμός αιγιαλού και ζώνης παραλίας, το 1994, η οποία ΑΚΥΡΏΘΗΚΕ (?) εφόσον δεν συντελέστηκε η απαλλοτρίωση, και έγινε επανακαθορισμός με ΦΕΚ το 2010, όπου ουσιαστικά οι γραμμές το Αιγιαλού και της Παραλίας παρέμειναν ως είχαν . Μπορεί να ενταχθεί στο Ν.4178/13 αυθαίρετη περιτοίχιση που βρίσκεται εντός της ζώνης παραλίας και κατασκευάστηκε το 1996?

 

 

Η αναγκαστική απαλλοτρίωση που επεβλήθη με το καθεστώς του Α.Ν 2344/1940 θεωρείται αυτοδικαίως ανακληθείσα εφόσον εντός τριετίας από την κήρυξή της δεν καθορίστηκαν οι προσωρινές ή οριστικές αποζημιώσεις.(το συνηθέστερο στην ελληνική επικράτεια).

 

Αναφέρεσαι σε "ακύρωση". Εννοείς αυτοδίκαιη ανάκληση ή κάτι άλλο;

 

Ο επανακαθορισμός των οριογραμμών αιγιαλού και παραλίας μήπως έγινε κατά τις διατάξεις του άρθρου 8 Ν. 2971/01 (απόσταση 100 μ. από την ακτογραμμή και έκδοση άδειας) με τις προδιαγραφές του άρθρου 4 για μήκος ακτής τουλάχιστον 500 μ. (ενδεχομένως  από αίτημα όμορου ιδιοκτήτη) ?

Η περιτοίχιση (κατασκευή 1996) δεν προϋφίσταται του καθορισμού ζώνης παραλίας που έγινε το 1994.Απομένει να δούμε το λόγο ακύρωσης που αναφέρεις. 

Υ.Γ. Αφήνω το ποστ του Αστέριου για βοήθεια στη συζήτηση.

 

Aρθρο 2 : Απαγορεύσεις

 

η) Στη ζώνη παραλίας. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση και οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις προϋφίστανται της σχετικής οριοθέτησης της ζώνης. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα νόμο δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται.

 

   

ζ) Στον αιγιαλό και στον παλαιό αιγιαλό.  

_ - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.7 περ.10) ‘’ Για αυθ/τες κατ/ευές στον Αιγιαλό, γίνεται αναφορά στην παρ. 8 του άρθρου 23 του Ν.4178/2013 (λιθόκτιστα κτίσματα)’’

    Εξαιρούνται οι περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων εντός του παλαιού αιγιαλού, εφόσον υφίστανται νομίμως εμπράγματα δικαιώματα πολιτών που προϋφίστανται της σχετικής οριοθέτησης του παλαιού αιγιαλού, καθώς και οι περιπτώσεις όπου εκκρεμεί δικαστική απόφαση για την εξαίρεση των κτισμάτων σύμφωνα με τη σχετική χάραξη. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα νόμο δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία τυχόν απαλλοτρίωσης, καθώς και η επιβολή των κυρώσεων μετά την έκδοση της πρωτόδικης δικαστικής απόφασης ανεξαρτήτως της αναστολής των ποινών κυρώσεων που προβλέπονται στον παρόντα νόμο. Σε περίπτωση απαλλοτρίωσης τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται.

 

       

Link to comment
Share on other sites

Η αναγκαστική απαλλοτρίωση που επεβλήθη με το καθεστώς του Α.Ν 2344/1940 θεωρείται αυτοδικαίως ανακληθείσα εφόσον εντός τριετίας από την κήρυξή της δεν καθορίστηκαν οι προσωρινές ή οριστικές αποζημιώσεις.(το συνηθέστερο στην ελληνική επικράτεια).

 

Αναφέρεσαι σε "ακύρωση". Εννοείς αυτοδίκαιη ανάκληση ή κάτι άλλο;

 

Ο επανακαθορισμός των οριογραμμών αιγιαλού και παραλίας μήπως έγινε κατά τις διατάξεις του άρθρου 8 Ν. 2971/01 (απόσταση 100 μ. από την ακτογραμμή και έκδοση άδειας) με τις προδιαγραφές του άρθρου 4 για μήκος ακτής τουλάχιστον 500 μ. (ενδεχομένως  από αίτημα όμορου ιδιοκτήτη) ?

Η περιτοίχιση (κατασκευή 1996) δεν προϋφίσταται του καθορισμού ζώνης παραλίας που έγινε το 1994.Απομένει να δούμε το λόγο ακύρωσης που αναφέρεις. 

 

Καλημέρα φίλε Παύλο. Εφόσον έγινε επανακαθορισμός το 2010, γιατί δεν θεωρείται ότι η κατασκευή προϋπήρχε??

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση ρυμοτομούμενο η εξαίρεση ισχύει κ μπορείς να προχωρήσεις σε ρύθμιση μόνο στην περίπτωση που αυτό έχει ανεγερθεί πριν την ένταξη στο σχέδιο. Σε αντίθετη περίπτωση η απάντηση που είχα λάβει εγώ από το ΥΠΕΚΑ. ήταν ότι δηλώνουμε ότι μπορεί να ενταχθεί στο νόμο. Βέβαια απάντηση στο τι γίνεται με αυτά που ρυμοτομούνται και είναι ή όχι στατικώς εξαρτημένα δεν πήρα ποτέ... Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Εαν είναι εύκολο θα ήθελα να δημοσίευσής ή να μου στείλεις με email την απάντηση που σου έχουν δώσει από το ΥΠΕΚΑ γιατί κάποιοι μηχανικοί είναι εντελώς αντίθετοι σε αυτό και όπως καταλαβαίνεις μου δημιουργούν μια ανασφάλεια(βλέπε την προηγούμενη ανάρτηση). Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τα ερωτήματα στο ΥΠΕΚΑ σε ποιο email αποστέλλονται.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την σημαντική βοήθεια

 

Καλημέρα, έχω μια περίπτωση με ρυμοτομούμενο αυθαίρετο κτίσμα με έτος κατασκευής 1991 ενώ η πράξη εφαρμογής έχει κυρωθεί 2003. Η ρυμοτόμηση του κτίσματος είναι σε όλη την πρόσοψη ξεκινάει από 0,70μ και καταλήγει σε 1μ. Το συγκεκριμένο αυθαίρετο ανήκει εξ' διαιρετού σε 2 ιδιοκτήτες είναι  3 όροφο με ημιτελή τον τελευταίο όροφο.

Τα ερωτήματα που θέλω να θέσω είναι τα εξής:

 

1.Το ρυθμίζουμε με τον Ν.4178 όλο ή το τμήμα που δεν ρυμοτομείται.(Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπαν οτι μπορώ να το κάνω χωρίς όμως να μου τεκμηριώνουν την απάντηση τους ) μπορώ να στηριχθώ στην εγκ.3 αρθ.2 οτι μπορεί να το ρυθμίσει αφου ειναι στην εξαίρεση λογο του οτι δεν εχει αποζημειωθει για την αυθαίρετη κατασκευή του.

 

'εγκ.3  'ΑΡΘΡΟ 2  
5) Παρ. 2α : Απαγορεύεται η υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετης κατασκευής 
ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης σε κοινόχρηστους χώρους της πόλης ή του οικισµού, µε την 
επιφύλαξη του εδαφίου δ της παρ. Γ του άρθρου 9 του νόµου. Στην έννοια των 
κοινοχρήστων χώρων της πόλης δεν περιλαµβάνονται οι εγκεκριµένοι κοινωφελείς χώροι της 
πόλης. Η εξαίρεση αφορά αποκλειστικά δικαιούχους αποζηµίωσης για κατασκευές που 
προϋφίσταντο της έγκρισης της απαλλοτρίωσης. ''
 
2. Στην περίπτωση ελέγχου της δήλωσης κατά την γνώμη σας υπάρχει περίπτωση ο ελέκτης δόμησης να ανακαλέσει μια τετοια δήλωση ? 
 
4178/2013 Ι ΑΡΘΡΟ 25
8. Η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, η Ειδική Υπηρεσία Επιθεώρησης και Κατεδάφισης (ΕΥΕΚΑ), όπως αυτή 2734
ορίζεται στο άρθρο 32 του παρόντος ή άλλη αρμόδια αρχή, που ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περι−
βάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δύναται να ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 5% 
των δηλώσεων που υποβλήθηκαν, προκειμένου να διαπιστωθεί αν τα στοιχεία των δηλώσεων, που αφορούν την 
περιγραφή της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της, είναι αληθή και ακριβή. Σε περίπτωση διαπίστωσης, 
από τα στοιχεία που διαθέτει η Υπηρεσία Δόμησης, ότι οι αυθαίρετες κατασκευές εμπίπτουν στις περιπτώσεις 
του άρθρου 2 του παρόντος ανακαλείται η δήλωση. Επιτρέπεται η εκ νέου υπαγωγή στις ρυθμίσεις του 
παρόντος εάν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις του άρθρου 2.
 
3. Προκείμενου να προχωρήσουν στην τακτοποίηση εφόσον συνταχθεί προσύμφωνο στην περίπτωση που προχωράει  στην τακτοποίηση μόνο ο ένας τι γίνεται σε  μια περίπτωση καταγγελία στην πολεοδομία πως υπολογίζεται το πρόστιμο κανονικά για όλη την οικοδομή ή για την μισή που δεν έχει τακτοποιηθεί.
 
4.Στον υπολογισμό του προστίμου για τον ημιτελή όροφο γνωρίζεται εάν έχει κάποια έκπτωση?
 
5. Όταν έχει μεταγραφεί η πράξη εφαρμογής τότε ο ιδιοκτήτης χάνει τα  εμπράγματα δικαιώματα του?
 
Ευχαριστώ
Edited by maria13
Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση ρυμοτομούμενο η εξαίρεση ισχύει κ μπορείς να προχωρήσεις σε ρύθμιση μόνο στην περίπτωση που αυτό έχει ανεγερθεί πριν την ένταξη στο σχέδιο. Σε αντίθετη περίπτωση η απάντηση που είχα λάβει εγώ από το ΥΠΕΚΑ. ήταν ότι δηλώνουμε ότι μπορεί να ενταχθεί στο νόμο. Βέβαια απάντηση στο τι γίνεται με αυτά που ρυμοτομούνται και είναι ή όχι στατικώς εξαρτημένα δεν πήρα ποτέ... Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

η αποψη μου ειναι  οτι πρεπει να διαχωρισουμε την περιπτωση απο αυτες ,που μπορει να ενταχθει ενα ακινητο  κ  μετα το σχεδιο εφοσον δεν εγιναν πραξεις αναλογισμου  κ δεν δοθηκαν αποζημιωσεις (μιλαμε για τα τμηματα που βρισκονται σε οικισμους προ 23 κ  δεν εχουν πραξη εφαρμογης)

Πχ εδω το 92 εγινε σχεδιο σε οικισμο προ του 23( πδ 17.7.23),στο οποιο  υπαρχει κ περιοχη επεκτασης για την οποια εγινε  πραξη εφαρμογης.Για το τμημα που βρισκεται εντος του παλαιου οικισμου κατασκευες μεταγενεστερες ρυμοτομουμενες, για τις οποιες δεν εγινε πραξη αναλογισμου κ δεν δοθηκαν οι αποζημιωσεις,μπορει να υπαχθει

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έλαβα εγώ από τη ΔΟΚΚ είναι η εξής "Αυτό το τμήμα δεν υπάγεται στις διατάξεις του ν. 4178/13 και δεν απαλάσσεται της επιβολής κυρώσεων όπως το άλλο τμήμα που μπορεί να υπαχθεί, εφ' όσον πληρούνται οι σχετικές προϋποθέσεις".

 

Είχε να κάνει με ρυμοτομούμενο τμήμα σε περιοχή ένταξης του 1935 το οποίο κατασκευάστηκε το 1960 και για το οποίο δεν εχει γίνει καμία ενέργεια από το δήμο μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.