Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Έχουμε κτήριο παντελώς αυθαίρετο, σίγουρα προ του 1983, συγκεκριμένα του 9/1975 (για λίγο δεν πάει ΚΑΤ.1) !!!

Δίπλα υπάρχει και μία αποθήκη 6τμ με 2.20μ ύψος.

Επίσης υπάρχει και ένα στεγαστρο.

 

Το σπίτι μπαίνει ΚΑΤ.2.

Η αποθήκη μπορεί να μπει ΚΑΤ.3, αλλά δεν υπάρχει αποδεικτικό. Οι α/φ που "βολεύουν" (δεν παρήγγειλα ακόμη) είναι 1978, 1989, 2002.

Το στέγαστρο με αναλυτικό, ΚΑΤ. ???

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

1) Εάν το στέγαστρο είναι κι αυτό ΠΡΟ του 1983 (με την α/φ του 1978), τότε πάει μαζί με το σπίτι ΚΑΤ. 2 και πάει με αναλυτικό ???

2) Εάν το στέγαστρο είναι μεταξύ 1983-2003, τότε πάει με αναλυτικό ΚΑΤ. 5 ---> Το σπίτι δεν μπορεί να πάει ΚΑΤ.2, άρα όλα ΚΑΤ. 5 ???

3) Η αποθήκη πάει ως ΚΑΤ.3, ΑΛΛΑ εάν είναι ΜΕΤΑ το 1983, μπορεί το σπίτι και το στέγαστρο να πάνε ως ΚΑΤ.2 στην 1η περίπτωση???

 

ΥΓ: Μου φαίνεται θα τα βάλω ως ΚΑΤ. 5 όλα τελικά.... :(

 

EDIT:

Έτσι όπως λέει η ΚΑΤ.2 που δεν πρέπει να υπάρχει μετέπειτα αυθαιρεσία, εάν θεωρηθούν "αυθαιρεσίες" η ΚΑΤ. 3, τότε εάν σε σπίτι προ του 1983 έχει μπει φούρνος ή άλλο διακοσμητικό στοιχείο, που δεν έχουμε παλαιότητα, δεν θα μπορούμε να βάλουμε το σπίτι ως ΚΑΤ.2 ??????  :shock:

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

1) ναι σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής. Ένα για το στέγαστρο με αναλυτικό κατηγορία 2 (μια λοιπή παράβαση) και ένα για την κατοικία. 

2) ναι (από ότι έχω καταλάβει με τα μέχρι τώρα δεδομένα στην κατηγορία 2 και σύμφωνα με την εγκύκλιο δεν μπορεί να υπάρξει κατηγορία άλλη μαζί,  πλην της 1 και της 3)

3) Μήπως να έβαζες και την αποθήκη ως Υ.Δ.Κ.Χ , αντί να πληρώσεις οπωσδήποτε 500 ευρώ γι αυτή στη κατηγορία 3? Ίσως να συμφέρει. Δες το. Από την άλλη εαν βάλεις στέγαστρο (προ 83 κατηγορία 2) αποθήκη κατηγορία 3 και σπίτι κατηγορία 2 έχει το ακίνητο κατηγορία 2 και οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. 

Υ.Γ θα λαλήσουμε στο τέλος με τις κατηγορίες  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου θα έβαζα 

κατηγορία 2 το σπίτι

κατηγορία 3 την αποθήκη

 

και θα θελα να μας διευκρινήσεις λίγο το στέγαστρο: 

Είναι πάνω στο κτήριο, είναι στον περιβ. χώρο αυτοτελές, έχει σκελετό ?

Ποιας χρονολογίας ειναι ? Προ 83 ή μεταγενέστερο ?

Πόσα τετραγωνιικά είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αυτό με το πρόστιμο. Ως ΥΔΚΧ 1983-2003 βγάζει 530€, δλδ 30€ παραπάνω από την ΚΑΤ.3.

Το θέμα μου είναι ότι:

ΜΠΟΡΩ να έχω κατοικία (ΥΔΚΧ) + στέγαστρο (αναλυτικό) με ΚΑΤ.2, αλλά η αποθήκη ως ΚΑΤ.3 να πάει με παλαιότητα (ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ???) 1983-2003, που μάλλον τότε έγινε???

 

EDIT: @soundholics

1) Όπως λέω και παραπάνω, η αποθήκη ως ΚΑΤ.3, εάν είναι 1931-2003, τότε μπορεί να μπει η κατοικία ΚΑΤ.2 ???

2) Το στέγαστρο είναι μπροστά και σε συνέχεια της σκεπής (ελενίτ) του σπιτιού ("καλύβα" 20τμ!!!) και είναι περίπου 10τμ. Για χρονολογία δεν έχω προς το παρόν αδιάσειστο στοιχείο, αλλά "πρέπει" να είναι ΠΡΟ του 1983. Έστω όμως ότι δεν ξέρουμε πότε είναι... πες μου την άποψή σου!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

οκ, 

Ναι μπορείς να έχεις κατηγορία 2 και κατηγορία 3 (δεν έχει χρονικό περιορισμό η 3)

Το ερώτημα είναι που θα στριμώξουμε το στέγαστρο, 

γιατι αν είναι μεταγενέστερο του 83 και μπει στο 5, στα παρασύρει όλα κατηγορία 5 εκτός της αποθήκης που κολλάει ούτως ή άλλως με την 3. 

 

Άρα ή "βρίσκεις" παλαιότητα 83 και το βάζεις και αυτό κατηγορία 2, δηλ. 

1 φκ σπίτι κατηγορία 2

1 φκ αποθήκη κατηγορία 3

1 φκ στέγαστρο κατηγορία 2 (με αριθμό λοιπής παράβασης 1 και χωρίς υπ. δόμησης & κάλυψης)

 

ή εξετάζεις αν είναι πέργκολα :smile:

(κατηγορία 3 δηλ.)

και θαχεις

1 φκ σπίτι κατηγορία 2

1 φκ κατηγορία 3 (αποθήκη - πέργκολα)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

οκ, 

Ναι μπορείς να έχεις κατηγορία 2 και κατηγορία 3 (δεν έχει χρονικό περιορισμό η 3)

 

ή εξετάζεις αν είναι πέργκολα 

Η ΚΑΤ. 3 θέλει οπωσδήποτε να βάλουμε πότε έγινε η αυθαιρεσία? Μάλλον ναι θα πω. Εάν όμως έχουμε αυθαιρεσία ΚΑΤ.3 μετά το 1983, ο νόμος (ή η εγκύκλιος) δεν διευκρινίζει εάν δημιουργεί ή όχι πρόβλημα στην ΚΑΤ.2 που έχουμε την καλύβα. Αυτό με κάνει λίγο επιφυλακτικό!!! :(

 

Κοίτα.... πέργκολα δεν είναι και ούτε μπορεί "να είναι", διότι έχει ελενίτ για επικάλυψη και δεν έχει δοκίδες κλπ...

Αλλά από την άλλη... θέλει να την αλλάξει κιόλας... εκεί φυσάει και πολύ... :D

Link to comment
Share on other sites

κύττα, στην κατηγορία 3 δεν βάζεις καθόλου παλαιότητα. 

Είναι άχρονη, άσε που μπορείς οποτεδήποτε να την τακτοποιήσεις,  λογικά θα μείνει ανοικτή και μετά το πέρας του 4178

(μετά από 3 παρατάσεις, τότε που θα βγει αντισυνταγματικός)

 

Εξάλλου το σύστημα δέχεται φ.κ. κατηγορίας 2 και κατηγορίας 3, που σημαίνει ότι προχωράς άφοβα, ή στην μια λύση ή στην άλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ μια τέτοια περίπτωση.Σπίτι προ του 75 στην κατηγορία του (και ας έχει ανακαινιστεί προσφάτως)  και σε άλλο Φ/Κ τα λοιπά μεταγενέστερα bbq,στέγαστρα πλακοστρώσεις κτλ..Σύνολο 500+500=1000 και καθάρισα! 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ όμως ήσουν ΚΑΤ. 1 και όχι ΚΑΤ. 2, στην οποία γράφει για "μελλοντικές αυθαιρεσίες".

Το σύστημα δέχεται ΚΑΤ. 2 και ΚΑΤ. 3, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την παλαιότητα στο ΦΚ της ΚΑΤ. 3. Στην αποθήκη που θα εντάξω στην ΚΑΤ. 3, θα βάλω παλαιότητα? ...και αν δεν βάλω, τι να το αφήσω ως μετά το 2004???  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.