Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Είχε βγει και με ερωταπάντηση από το ΥΠΕΚΑ αυτό!!!!

Πάντως εγώ έχω δύο πελάτες (ένας με 3 κι ένας με 4) που θα προσφύγουν νομικά όταν βεβαίως αρχίσουν οι επιστροφές από το πράσινο ταμείο και δεν τους επιστρέψουν χρήματα λόγω παλαιότητας σε παραβάσεις κατηγορίας 13 (αναγκάστηκαν και πλήρωσαν 500άρικα για την καθεμία).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει και με ερωταπάντηση από το ΥΠΕΚΑ αυτό!!!!

 

Σωστός!

Γ 20) Σε περίπτωση παλαιών αυθαίρετων κατασκευών που υπάγονται στην κατηγορία 13 του «Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής ..» κατά τον υπολογισμό του προστίμου υπολογίζεται ο συντελεστής παλαιότητας ;
Ναι, εφ’ όσον τεκμηριώνεται η παλαιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Για τον 4178 όμως γιατί δεν ισχύει;;;;;;

Πού το λέει ο νόμος ότι, αυτές δεν δικαιούνται παλαιότητας;;;;;

H έστω αυτή η "μαλ@κισμένη" εγκύκλιος το λέει πουθενά;;;;;

Γιατί το ΤΕΕ έφτιαξε έτσι την εφαρμογή;;;;;;

Από μόνο του;;;;;;

Γιατί στις "ειδικές ομάδες ατόμων" το κάνει;;;;;;

Οι υπόλοιποι για το ΤΕΕ ή για το ΥΠΕΚΑ ...κατούρησαν στο πηγάδι;;;;;;

Μήπως κι εδώ μας δουλεύουν πάλι ασυστόλως......

Κι εντάξει στις παραβάσεις κατηγορίας 3 το καταλαβαίνω!!!

Είναι παράβολο!!!

Στις λοιπές παραβάσεις όμως είναι πρόστιμο!!!!

Έπρεπε να μειώνεται!!!!

Αϊ σιχτίρ για μια ακόμα φορά!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και που θα πατήσουν για να πάρουν τα λεφτά τους ;

στην Ε/Α?

 

Γιατί στην 6α ο 4014 έλεγε:

6. α. Ο φερόµενος ιδιοκτήτης της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που δηλώνεται σύµφωνα µε
τις  προηγούµενες  παραγράφους  καταβάλλει  ενιαίο  ειδικό  πρόστιµο,  το  οποίο  υπολογίζεται  µε  βάση  το
εµβαδόν της, επί την τιµή ζώνης, που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου, ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού,
σύµφωνα µε το σύστηµα αντικειµενικών αξιών του Υπουργείου Οικονοµικών κατά την έναρξη ισχύος του
παρόντος, εφόσον υποβληθούν εµπρόθεσµα η αίτηση και τα δικαιολογητικά της παρ. 2 επί το συντελεστή
15 % και επί τους συντελεστές που ορίζονται στον πίνακα του παραρτήµατος του παρόντος ανάλογα µε
την  κατηγορία  και  το  είδος  του  αυθαιρέτου  (τετραγωνικά  µέτρα  Χ  15%  Χ  τιµή  ζώνης  Χ  συντελεστές
τετραγωνιδίων).

 

Επομένως: τετραγωνίδια για το πρόστιμο μέσω τύπου.

Η παλαιότητα ήταν ένα τετραγωνίδιο.

Το τετραγωνίδιο 12.

 

Ενώ η 6δ έλεγε:

δ. (N4030/11 49§6) Για παραβάσεις, οι οποίες δεν εµπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του
πίνακα του Παραρτήµατος του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.µ.), καταβάλλεται
παράβολο  500  ευρώ  και  το  ειδικό  πρόστιµο  υπολογίζεται  ανά  είδος  παράβασης  µε  αναλυτικό
προϋπολογισµό.  Προϋπολογισµός  έως  και  5.000  ευρώ  θεωρείται  µία  (1)  παράβαση  για  την  οποία
καταβάλλεται πρόστιµο 500 ευρώ. Ο αριθµός των παραβάσεων ανά είδος προκύπτει από το πηλίκον του
αναλυτικού προϋπολογισµού της δια του ποσού των 5.000 ευρώ, στρογγυλοποιούµενο προς τα άνω. Ο
συνολικός  αριθµός  των  παραβάσεων  του  ακινήτου  σηµειώνεται  στο  τετραγωνίδιο  13  του  πίνακα  του
Παραρτήµατος.

 

δλδ τα τετραγωνίδια ομαδοποιούνται κατά ένα τρόπο σε αυτά από το 1-12 και το 13 ψωριάρικο μόνο του.

 

Επομένως στη νομική φαρέτρα έχουμε μόνο μία ανυπόγραφη Ε/Α.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ, αν μου επιτρέπετε, ότι, δεν είναι τόσα απλά τα πράγματα......

Θα το δούμε όταν θα φτάσει η κατάλληλη ώρα......

 

Τη μαλ@κία την έκαναν και δεν μπορούν να την πάρουν πίσω!!! 

Και η επιβεβαίωση αυτής ήρθε με τον 4178, που τη δίνει (έστω και μερικά) τη μείωση αυτή για τέτοιου είδους παραβάσεις.

Και να μου το θυμηθείτε ότι, ...."βραχυπρόθεσμα" θα τη δώσει σε όλους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι.

μίλησα το πρωί με κάποιον κύριο από το τεε.από την συζήτηση μας μου είπε ότι:

1. μπορώ να δηλώσω στο ίδιο φύλλο καταγραφής την υπέρβαση δόμησης προ του 83, και τον η.χ προ του 83 με αναλυτικό ως μια πολεδομική παράβαση.

2. σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής μεταλλική πέργκολα και αποθήκη ως κατηγορία 3, όπου δεν παίζει ρόλο ούτε η παλαιότητα ούτε ο κοινωνικός συντελεστής. μάλιστα ανέφερε την εγκύκλιο 3 (έχει αναφερθεί και εδώ) (μπορούν να συνυπάρχουν κατηγορίες 1,2,3) ως τεκμήριο ότι δεν μου συμπαρασέρνει όλο μου το ακίνητο σε κατηγορία 5.

δεν ξέρω...χαμός.έτσι σκοπεύω να τα δηλώσω πάντως.. 

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να χωρίσεις την ΥΔ από τον Η/Χ σε άλλο ΦΚ είναι για να έχεις καλύτερη εποπτεία στη δήλωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία 2 ένα από τα δικαιολογητικά που θέλει είναι κατόψεις.

Το κτίσμα καλύπτει 100% του οικοπέδου εμβαδού 62,50τ.μ.

Στην οικοδ. άδεια έδειχνε ένα οικόπεδο 60τ.μ. με ένα κτίσμα 40τ.μ.

Το σχήμα του οικοπέδου της άδειας, με το πραγματικό δεν έχουν καμία σχέση. Ταυτίζονται μόνο σε μία πλευρά!

Πρέπει να κάνω νέο τοπογραφικό? Πως θα δικαιολογήσω την αλλαγή του σχήματος στις κατόψεις?

Καμία γνώμη για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.