Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μια γνώμη παρακαλώ (ή και παραπάνω...). Κατάστημα 15μ2 το οποίο έχει άλλο τόσο πατάρι. Έχω βεβαίωση από την ΔΕΗ που αναφέρει ότι ηλεκτροδοτεί το ακίνητο (και τα 30μ2) από το 1968. Το δηλώνω στην κατηγορία 2 με τα τετραγωνικά του παταριου ως ΥΔΚΧ και δεν κάνω ούτε καν σχέδιο ? Μου διαφεύγει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το πατάρι είναι αυθαίρετο.

Για να υπάρχει αυθαίρετο πατάρι, το κατάστημα έχει μεγαλώσει σε ύψος. Αυτό θα το λάβεις υπόψη. 

Επίσης, θα λάβεις υπόψη ότι το πατάρι σύμφωνα με τους ορισμούς που δίνονται μπορεί να λάβει μειωτικό συντελεστή υπολογισμό προστίμου.

Από σχέδια, απαιτείται κάτοψη αποτύπωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το πατάρι είναι αυθαίρετο.

Για να υπάρχει αυθαίρετο πατάρι, το κατάστημα έχει μεγαλώσει σε ύψος. Αυτό θα το λάβεις υπόψη. 

Επίσης, θα λάβεις υπόψη ότι το πατάρι σύμφωνα με τους ορισμούς που δίνονται μπορεί να λάβει μειωτικό συντελεστή υπολογισμό προστίμου.

Από σχέδια, απαιτείται κάτοψη αποτύπωσης. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπέρβαση ύψους δεν υπάρχει γιατί ο χώρος είχε εξ αρχής διπλό ύψος ώστε να δημιουργηθεί το πατάρι. Για την κάτοψη έχεις δίκιο (βιάστηκα να χαρώ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα για την ημερα! :smile: Μπορειτε να μου πειτε αν για αυθαιρεσια απο την κατασκευη σε κτιριο κατοικιων με Ο.Α. του 1960 αλλα με καταστηματα στο ισογειο, πρεπει να επιλεξω κατηγορια 2 αφου δεν μπορω κατηγ.1 η θα πρεπει κατηγ.4; πρεπει να υπολογισω το ποσοστο υπερβασης δομησης συμφωνα με τα χιλιοστα του διαμερισματος;

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Συγγνώμη αν δεν φαινόταν η ειδικότητά μου την είχα πάντοτε γραμμένη (εδώ και δύο χρόνια) αλλά φαίνεται κάποιο λάθος θα είχα πατήσει...

Link to comment
Share on other sites

 sgouromallis

προσωπικα εχω καταληξει σε αυτο:

Συγκεντρωτικά

------------------------

Κάθε αυθαίρετη κατασκευή προ '83:  πληρώνει 15% του προστίμου  (σε οποιοδήποτε ακίνητο, ασχέτως αν υπάρχουν και μετά '83 αυθαίρετες κατασκευές)

Αυθαίρετη κατασκευή προ '83 σε ακίνητο με όλα τα αυθαίρετα προ '83:  Κατηγορία 2 (οριστική εξαίρεση από τη κατεδάφιση όχι σχέδια κλπ στα δικαιολογητικά)

Αυθαίρετη κατασκευή προ '83 σε ακίνητα με κάποια αυθαίρετα προ '83 και κάποια μετά '83: Κατηγορία 4 ή 5 (αναστολή 30 χρόνων ή οριστική εξαίρεση αναλόγως και υποβολή σχεδίων κλπ στα δικαιολογητικά)

Ο διαχωρισμός δηλ. αφορά τα δικαιολογητικά και την οριστική ή μη εξαίρεση από την κατεδάφιση, όχι το πρόστιμο.

 

Για αυτό  και το σύστημα  του ΤΕΕ  δέχεται φύλλο καταγραφής στο οποίο δηλώνεται παλαιότητα προ του 1983 κα ταυτόχρονα κατηγορία 4 ή 5.     

σελ 4   #31

 

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

άλλο η επιλογή κατηγορίας 2 και άλλο η επιλογή παλαιότητας για το πρόστιμο

 

Ανετα εχεις κατηγορια 4 και παλαιότητα προ του 1983 αν φυσικά έχεις και άλλη μεταγενέστερη αυθαίρετη κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Εχω τμήμα διαμερίσματοσ που βγαίνει στο προκήπιο κατα 0,50μ και η κατασκευή είναι προ του 1983. Σε ποια κατηγορία ανήκει στην 2 λόγω παλαιότητας ή στην 4 λόγω προκηπίου? στην 2 δεν υπάρχουν περιορισμοί αν είναι ή οχι στο προκήπιο...εχει κανείς κάτι υπόψη του????

Link to comment
Share on other sites

αφού αποδεδειγμένα η αυθαίρετη επέκταση του διαμερίσματος είναι πριν το 83 και δεν υπάρχουν μεταγενέστερες κατασκευές η κατηγορία θα είναι η 2. Στην 4 δεν θα μπορούσε να υπαχθεί δυνάμει της παρ. β της κατηγορίας Δ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το αλλάξουν επιτέλους το 31.12.1982 με το σωστό που είναι 31.1.1983;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.