Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Παντως με την περιφραξη εχω μπερδευτει. Στο οικοπεδο εχω αυθαιρετο κατηγοριας 1 και αυθαιρετο κατηγοριας 3. Η περιφραξη παει ως λοιπη παραβαση με αναλυτικο. Αρα ξεχωριστο φυλλο καταγραφης για αυτην και κατηγορια μυστηριο. Πρεπει να αποδειξω χρονο κατασκευης για να παει κατηγορια 1????? Οικοδομικη αδεια δεν υπαρχει για το οικοπεδο.

βαλτην κατηγορια 5

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει πουθενά πως ό,τι πάει με αναλυτικό μπαίνει κατηγορία 5. Αν το κτίριο εμπίπτει στην κατ. 4, οι παραβάσεις που υπάρχουν θα ακολουθήσουν την κατηγορία αυτή. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει πουθενά πως ό,τι πάει με αναλυτικό μπαίνει κατηγορία 5. Αν το κτίριο εμπίπτει στην κατ. 4, οι παραβάσεις που υπάρχουν θα ακολουθήσουν την κατηγορία αυτή. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

το παλικαρι εχει περιπτωση χωρις οικοδομικη αδεια,οποτε αναγκαστικα παει 5.φυλλο καταγραφης κατηγορια 5 με 1 λοιπη πολεοδομικη παραβαση.εξαλλου συμφωνα και με την εγκυκλιο 4 οι κατηγοριες 1-3-5 συνδυαζονται.δεν χωρει ουτε 2,ουτε 4

Edited by pantsel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pantsel μαλλον θα συμφωνησω. Αλλα απο την αλλη θα εχει ελεγκτεσ δομησης κτλ κτλ ολα τα υπολοιπα της κατηγοριας 5 μια περιφραξη? Και θα παρει αναστολη για 30 χρονια ενω τα κτιρια του οικοπεδου θα τακτοποιηθουν μονιμα? Παραξενα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στη κατηγορια 3  περι υπερβασης περιτοιχισης υψους εως 1 μετρο? Ειναι το iα! Αναφερεται μηπως σε ΟΑ?

υπερβαση σε σχεση με τι?αν δεν εχω αδεια,με τι θα συγκρινω?ατοπον!κατηγορια 5 καρφωτος

Link to comment
Share on other sites

Pantsel μαλλον θα συμφωνησω. Αλλα απο την αλλη θα εχει ελεγκτεσ δομησης κτλ κτλ ολα τα υπολοιπα της κατηγοριας 5 μια περιφραξη? Και θα παρει αναστολη για 30 χρονια ενω τα κτιρια του οικοπεδου θα τακτοποιηθουν μονιμα? Παραξενα πραματα.

ειναι μονοδρομος.απλως κολλας στον ελεγκτη.θα το συνηθισεις!

Link to comment
Share on other sites

Ελεγκτής δόμησης θα έρθει μόνο αν θες να πάρεις οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση στην κατ. 5. Πάντως δεν έχω καταλάβει αφού έχεις κατ. 1, η περίφραξη έγινε μεταγενέστερα; Γιατί δεν τη βάζει στην κατ. 1 αν είναι προ του '75;

Link to comment
Share on other sites

Ελεγκτής δόμησης θα έρθει μόνο αν θες να πάρεις οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση στην κατ. 5. Πάντως δεν έχω καταλάβει αφού έχεις κατ. 1, η περίφραξη έγινε μεταγενέστερα; Γιατί δεν τη βάζει στην κατ. 1 αν είναι προ του '75;

ειναι δυνατον η περιφραξη να μην μπει ως λοιπη πολεοδομικη παραβαση?αφου δεν υπολογιζεται με μετρα.αρα πως να μπει κατηγορια 1?ως τι?

πες μου πως θα ειναι το φυλλο καταγραφης για να καταλαβω

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.