Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ελεγκτής δόμησης θα έρθει μόνο αν θες να πάρεις οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση στην κατ. 5. Πάντως δεν έχω καταλάβει αφού έχεις κατ. 1, η περίφραξη έγινε μεταγενέστερα; Γιατί δεν τη βάζει στην κατ. 1 αν είναι προ του '75;

Μα η κατηγορια 1 αυθαιρετες κατασκευες σε κτιρια! Πως δικαιολογειται λοιπον η περιφραξη? Ασε που θα πρεπει να αποδειξω την παλαιοτητα της? Α/Φ δεν υπαρχει πριν το 75. Με Ε9 θα παω, και δεν υπαρχει η περιφραξη εκει μεσα:)

Link to comment
Share on other sites

Δε δέχεται το σύστημα να τσεκάρεις κατ. 1 και να βάλεις στο κουτάκι με τις πολεοδομικές παραβάσεις 1 παράβαση; Ο νόμος λέει Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους 1975. Δεν κατάλαβαίνω γιατί αποκλείονται οι κατασκευές που υπολογίζονται σαν πολεοδομική παράβαση. Δηλαδή μια αποθήκη αυθαίρετη στον ακάλυπτο σε κτίριο με χρήση κατοικία μπορεί να πάει κατ. 1 ενώ η περίφραξη όχι. Τέλος πάντων εγώ το θεωρώ αυτονόητο και απλά ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει. Θα μου πείτε να ήταν και το μόνο...

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Ακομη και αν το βαλεις σαν λοιπη παραβαση κατηγορια 1.........δεν σου δινει 500 προστιμο.

 

 

Λοιπη παραβαση = 1

 

Κατηγορια = 1

 

Προστιμο = 0

Edited by plakil
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε δέχεται το σύστημα να τσεκάρεις κατ. 1 και να βάλεις στο κουτάκι με τις πολεοδομικές παραβάσεις 1 παράβαση; Ο νόμος λέει Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους 1975. Δεν κατάλαβαίνω γιατί αποκλείονται οι κατασκευές που υπολογίζονται σαν πολεοδομική παράβαση. Δηλαδή μια αποθήκη αυθαίρετη στον ακάλυπτο σε κτίριο με χρήση κατοικία μπορεί να πάει κατ. 1 ενώ η περίφραξη όχι. Τέλος πάντων εγώ το θεωρώ αυτονόητο και απλά ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει. Θα μου πείτε να ήταν και το μόνο...

κατ αρχας ο plakil δεν μπορει να αποδειξει οτι ειναι προ του 75,αφου ειναι σιγουρα μετα το 75 η περιφραξη.επειτα το γεγονος οτι το συστημα δε με σταματαει,δε σημαινει κατι.προσωπικη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Δε δέχεται το σύστημα να τσεκάρεις κατ. 1 και να βάλεις στο κουτάκι με τις πολεοδομικές παραβάσεις 1 παράβαση; Ο νόμος λέει Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους 1975. Δεν κατάλαβαίνω γιατί αποκλείονται οι κατασκευές που υπολογίζονται σαν πολεοδομική παράβαση. Δηλαδή μια αποθήκη αυθαίρετη στον ακάλυπτο σε κτίριο με χρήση κατοικία μπορεί να πάει κατ. 1 ενώ η περίφραξη όχι. Τέλος πάντων εγώ το θεωρώ αυτονόητο και απλά ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει. Θα μου πείτε να ήταν και το μόνο...

Η αποθηκη ομως θα εχει ΥΔ και θα εχει εμβαδον!

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και αν το βαλεις σαν λοιπη παραβαση κατηγορια 1.........δεν σου δινει 500 προστιμο.

δοκιμασε 2 φυλλα καταγραφης,το πρωτο με την κατοικια προ του 75 και το δευτερο με την περιφραξη κατηγορια 1 και λοιπη παραβαση οπως λεει η liv25k να δουμε τι βγαζει το συστημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά αυτό λέω, δεν αναφέρεται πουθενά ότι μια κατασκευή πρέπει να έχει εμβαδό και να είναι ΥΔ για να πάει κατ. 1. Και η περίφραξη αυθαίρετη κατασκευή είναι. Αν δεν μπορεί να αποδειχθεί η παλαιότητα είναι άλλο πράγμα, σ' αυτό συμφωνώ. Το δοκίμασα αυτό που λες. Δεν αλλάζει το πρόστιμο 500€ το βγάζει.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρεται πουθενά ότι μια κατασκευή πρέπει να έχει εμβαδό και να είναι ΥΔ για να πάει κατ. 1

 

δεν αναφερεται,αλλα εννοειται συναδερφε.τωρα αν εσυ θες να γλυτωσεις τον ελεγκτη,κανε λαθος ρυθμιση για να τον γλυτωσεις.η περιφραξη δεν αντιστοιχιζεται σε υπερβαση δομησης.ειναι ξεχωριστη παραβαση με αναλυτικο προυπολογισμο.δε μπορει να ενταχθει στα 500ευρω.θελεις 1000 ευρω συνολικο προστιμο μινιμουμ.αυτο ειναι το σωστο πνευμα του νομοθετη.τωρα το τι εφαρμοζει ο καθενας στις δηλωσεις του ειναι αλλο θεμα

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε προσωπικές απόψεις λέμε. Δε θέλω να γλυτώσω κανέναν ελεγκτή, δεν έχω καν τέτοια περίπτωση, απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω αυτό το έκτρωμα που λέγεται 4178. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως ούτε και αυτό που λες εσύ εννοείται, ούτε και αποδεικνύεται με σιγουριά κάπως. Όπως ούτε και αυτό που λέω εγώ. Τώρα αν νομίζεις ότι είσαι 100% σωστός πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.