Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν δήλωση του 4178 ολοκληρωμένη με εξοφλημένο πρόστιμο, μπορεί να τροποποιηθεί στην παρούσα φάση του συστήματος υποβολής του τεε;

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν ανοίξουν καρτέλα "αιτήσεις" όπως με τον 4014, αυτό που θες ΙΣΩΣ να γίνεται μόνο μετά από αίτημα μέσω mail στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!
Εχω περιπτωση μεταφορας ρυθμισης ακινητου απο 4014 στον 4178 με αποπληρωμενο το προστιμο αλλα χωρις σχεδια και εντυπα. Θελω να το προχωρησω αλλα με σταματαει το κομματι του νομου (αρθ. 9, Δ. Κατηγορια 4) οπου μιλαει για συνυπολογισμο ποσοστων υπερβασης καλυψης και δομησης απο προηγουμενους νομους. Το συγκεκριμενο εχει τακτοποιηθει και με το Ν.3843/10 και εχει περαιωθει. Βλεπω ομως οτι ακομη και να εκανα το συνυπολογισμο (που γιατι να το κανουμε οταν θα ανεβασει το προστιμα στα υψη για κατι που εχω ηδη τελειωσει) δεν υπαρχει νοημα αφου δεν αλλαζουν τα προστιμα; Ηρθα στο συμπερασμα πως αυτο θα ισχυει μονο για τις καινουργιες δηλωσεις και οχι αυτες που μεταφερουμε αλλα αυτο ειναι μια σκεψη και χρειαζομαι να ξερω μηπως υπαρχει καπου γραμμενο απο τη πλευρα τους!
Ευχαριστω για το χρονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΤΟΝ 4014 ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ''ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ''(ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 0,4) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΝΑ Χ ΠΟΣΟ.ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΟΝ 4178 Κ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΤΟΥ ΤΕΕ,ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΄΄ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ'' ΣΕ ΄΄ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ΄΄(ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 0,5,ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΛΑΘΟΣ).ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΔΟΣΕΙΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΕ Ο 4014.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ,ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ GEOTOPO.GR ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΤΟ ΠΑΛΙΟ.....ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ 4178?

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν αλλάζεις μέτρα ή πισίνα ή λοιπές παραβάσεις, δλδ νέο ΦΚ, τότε δεν αλλάζει το πρόστιμο.

 

Δλδ σε αλλαγή συντελεστών όπως αυτό της κατοικίας είτε στους συντελεστές υπερβασεις στα ΦΚ, τότε δεν αλλάζει το πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω περιπτωση μεταφορας ρυθμισης ακινητου απο 4014 στον 4178 με αποπληρωμενο το προστιμο αλλα χωρις σχεδια και εντυπα. Θελω να το προχωρησω αλλα με σταματαει το κομματι του νομου (αρθ. 9, Δ. Κατηγορια 4) οπου μιλαει για συνυπολογισμο ποσοστων υπερβασης καλυψης και δομησης απο προηγουμενους νομους. Το συγκεκριμενο εχει τακτοποιηθει και με το Ν.3843/10 και εχει περαιωθει. Βλεπω ομως οτι ακομη και να εκανα το συνυπολογισμο (που γιατι να το κανουμε οταν θα ανεβασει το προστιμα στα υψη για κατι που εχω ηδη τελειωσει) δεν υπαρχει νοημα αφου δεν αλλαζουν τα προστιμα; Ηρθα στο συμπερασμα πως αυτο θα ισχυει μονο για τις καινουργιες δηλωσεις και οχι αυτες που μεταφερουμε αλλα αυτο ειναι μια σκεψη και χρειαζομαι να ξερω μηπως υπαρχει καπου γραμμενο απο τη πλευρα τους!

Ευχαριστω για το χρονο σας!!

 

Ο συνυπολογισμός γίνεται για να βρεις την κατηγορία στην οποία θα εμπίπτει το ακίνητο.

Οι συντελεστές υπέρβασης δεν συνυπολογίζουν παλιότερους νόμους, παρά μόνο ότι τακτοποιείς σε χιλιοστά βεβαια της ιδιοκτησίας.

 

Ωστόσο εφόσον κάνεις μεταφορά δήλωσης και απλά αλλάζεις τα ποσοστά υπέρβασης τότε δεν αλλάζει το πρόστιμο.

 

Το πρόστιμο υπολογίζεται βάση του άρθρου 11 νομίζ και όχι βάση του άρθρου 9 όπου αναφέρει την κατηγορία.ακινήτου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ως νέος στα αυθαίρετα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά απλό. Σε αυτοτελές κτίριο διαμερισμάτων (δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας) έχω το ίδιο είδος παράβασης σε τρεις ορόφους. Καταγράφω στο ίδιο ΦΚ το σύνολο των παραβάσεων ή το χωρίζω ανά όροφο?

Επίσης μετά την αρχική υποβολή και την έκδοση του παραβόλου θα έχω την δυνατότητα να αλλάξω τις περιγραφές?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να κάνεις είναι σωστό.

Και μπορείς μπορείς κατά τη φάση της "υπαγωγής" ν' αλλάξεις ό,τι θέλεις όσες φορές το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.