Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας που έχουν τακτοποιηθεί με 4178, την δήλωση την έχει κάνει ο διαχειριστής μετά από συναίνεση και των υπολοίπων συνιοδιοκτητών. Στα αρχεία που είναι να ανεβάσουμε,στο Ε9 τι αρχείο θα ανεβάσω?Κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τίποτα θα έλεγα. Ανέβασε ένα χαρτί που να έχει τις συναινέσεις ή κάτι αντίστοιχο.

Έτσι κι αλλιώς, προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει καμία έκπτωση, οπότε δεν έχει και νόημα το Ε9.

Ούτε και για απόδειξη της ιδιοκτησίας. Δεν νομίζω κάποιος να το αμφισβητήσει!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας που έχουν τακτοποιηθεί με 4178, την δήλωση την έχει κάνει ο διαχειριστής μετά από συναίνεση και των υπολοίπων συνιοδιοκτητών. Στα αρχεία που είναι να ανεβάσουμε,στο Ε9 τι αρχείο θα ανεβάσω?Κανείς καμία ιδέα?

 

Πρέπει ν' ανεβάσεις τα Ε9 όλων των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Επίσης στην "εξουσιοδότηση του μηχανικού", εκτός από την εξουσιοδότηση του διαχειριστή προς το μηχανικό, πρέπει ν' ανεβάσεις και αντίγραφο του πρακτικού της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών του ακινήτου, με τις υπογραφές όλων των συνιδιοκτητών, μέσω του οποίου θα εξουσιοδοτείται νομίμως ο διαχειριστής να κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες κ.λπ.

Ταυτοχρόνως, την ίδια αντιμετώπιση να έχεις και το πεδίο των "ιδιοκτητών" και στα έγγραφα των "υπεύθυνων δηλώσεων" κ.λπ.

Τέλος, ειδική αναφορά στο θέμα αυτό στην τεχνική σου έκθεση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

 

Σε κατοικία με οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (δυστυχώς από ότι έχω καταλάβει πάει ΧΩΡΙΣ Οικοδομική άδεια, σωστά??) με τον Ν.720/77, εντός σχεδίου έχω τα επισυναπτόμενα σχέδια...

Χρειάζεται νέο τοπογραφικό κατά την γνώμη σας ή μου αρκεί αυτό που υπάρχει (αυτό το σχέδιο βρίσκεται και στα αρχεία της πολεοδομίας)?? 

 

Ευχαριστώ πολύ

post-3742-0-44465600-1410455688_thumb.jpg

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Οι 2 φάσεις του ν. 720/77 (2 δηλώσεις με τις αντίστοιχες σφραγίδες), συντελούν σε προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση και το κτίσμα δεν απαιτείται να δηλωθεί στο ν. 4178. Φυσικά αν ο ιδιοκτήτης επιθυμεί μπορεί να το κάνει.

 

Πρώτα από όλα θα πρέπει να ελέγξεις αν τα μεγέθη της τότε τακτοποίησης είναι τα ίδια σε επιφάνεια, θέση, ύψος κλπ και αν υπάρχουν νέες αυθαιρεσίες. Επειδή η υπαγωγή στις τότε διατάξεις του ν. 720/77 δεν συνιστά οικοδομική άδεια (σε περίπτωση νεότερων αυθαιρεσιών), απαιτείται τοπογραφικό κατά την παρ. 6 β του άρθρου 11.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί ο ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ τίτλος του 720 δεν υπέχει θέση αδεία ως προς τον υπολογισμό προστίμου;

Το δηλωμένο τμήμα είναι νομίμως υφιστάμενο, και ως τέτοιο έχει αντιμετωπιστεί και από τον 1337 αν δεν κάνω λάθος.

Στο παράρτημα δεν λέει ότι μπορούμε να βάζουμε "με άδεια" και στα προ 55 και στα οριστικά εξαιρεμένα;

Αφορά μόνο τα εντός σχεδίου με Γ' φάση; Όχι όλα τα οριστικά εξαιρεμένα;

sorry αλλά έχω καιρό να περάσω τέτοια δήλωση και τα έχω ξεχάσει λίγο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αναφέρει ρητά ο νόμος στο τροποποιημένο (και στο αρχικό) παράρτημα. Περίπτωση 1β- Ναι στην οικοδομική άδεια για προ 55 κτίρια και για όσα έλαβαν οριστική εξαίρεση μέσω της γ φάσης του ν. 1337/83.

Ο ν. 720/77 περιελάμβανε 2 Υ.Δ . Η ολοκλήρωση και της δεύτερης δήλωσης (περαίωση διαδικασίας), έδωσε τη δυνατότητα στα κτίρια αυτά να τελούν υπό καθεστώς προσωρινής αναστολής από την κατεδάφιση (ομοίως και κτίρια που έχουν ολοκληρώσει τις 2 φάσεις του ν. 1337/83)   μέχρι να κριθούν οριστικά κάποια στιγμή.

Πολλές φορές επικρατεί σύγχυση στα δηλωθέντα με ν. 720/77,  γιατί στο πίσω μέρος της δήλωσης, η οποία αντιπροσώπευε τη δεύτερη φάση της διαδικασίας, η σφραγίδα της υπηρεσίας έγραφε "τίτλος οριστικής μη κατεδαφίσεως αυθαιρέτου"

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα πρέπει να ελέγξεις αν τα μεγέθη της τότε τακτοποίησης είναι τα ίδια σε επιφάνεια, θέση, ύψος κλπ και αν υπάρχουν νέες αυθαιρεσίες. Επειδή η υπαγωγή στις τότε διατάξεις του ν. 720/77 δεν συνιστά οικοδομική άδεια (σε περίπτωση νεότερων αυθαιρεσιών), απαιτείται τοπογραφικό κατά την παρ. 6 β του άρθρου 11.

Οι νέες αυθαιρεσίες - καταγγελία, είναι ο λόγος που θα γίνει η τακτοποίηση..

 

 

Πολλές φορές επικρατεί σύγχυση στα δηλωθέντα με ν. 720/77,  γιατί στο πίσω μέρος της δήλωσης, η οποία αντιπροσώπευε τη δεύτερη φάση της διαδικασίας, η σφραγίδα της υπηρεσίας έγραφε "τίτλος οριστικής μη κατεδαφίσεως αυθαιρέτου"

Ακριβώς αυτό...

 

Επομένως πάει και Χωρίς Άδεια και με καινούργιο τοπογραφικό από ότι κατάλαβα.

 

Ευχαριστώ Παύλο για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Στα σχέδια που ανεβάζουμε άλλαξε κάτι; Δηλαδή στο διάγραμμα κάλυψης γράφουμε αυτά που γράφαμε στο 4014 (αναλυτικά τις αυθαιρεσίες) ή κάνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.